Затягане на противоепидемичните мерки в Габровска област обяви Областният кризисен щаб. Те включват преминаване на ротационен принцип на обучение на учениците от общините Габрово и Трявна, засега. Какво означава той, как ще се прилага и каква е заболеваемостта на учениците и педагогическия персонал от Ковид-19 на територията на Габровска област, в т.ч. и в община Севлиево, коментира за в.“Росица“ Георги Маринов, началник на Регионално управление образование в Габрово.
-Г-н Маринов, разяснете как ще се прилага ротационния принцип на обучение от 20 януари?
-Ротационен принцип означава, че 50% от паралелките ще бъдат в училище, а другите 50% ще учат онлайн. Първият период на ротация ще е от 20 до 25 януари. След това от 26 януари до 31 януари. По предложение на РЗИ Габрово на ротационен принцип ще бъдат учениците от 8 до 12 клас, а от 1 до 4 клас задължително ще учат присъствено. Ротацията се определя от директорите на училищата. В едни училища за първата седмица, от 20 до 25 януари, ще учат седмите класове, в други ще учат от 5 до 7 клас, 8 и 12 клас – всяко училище е приложило различен подход, съобразно заболеваемостта. В община Габрово броят на карантинираните паралелки надхвърля 26 от общо 239. Цифрата никак не е малка, това са близо 10% от всички паралелки. В другите общини процентите са доста по-малко, но отсъстват преподаватели. И тук мога да кажа, че в този момент е най-трудно на директорите на училищата, особено когато няма и заместници на учителите. В такива случаи е невъзможно да се осигури учебния процес, независимо дали е в присъствена или електронна среда.
-Има ли вече решение за междусрочната ваканция на учениците?
-Министърът на образованието съобщи, че в петък /21 януари -л.а./ ще се вземе решение.
-Мотивите в Габрово и Трявна училищата да преминат на ротационно обучение се дължи за заболели ученици или и на преподаватели?
-Причините са комплексни. Те включват заболели преподаватели, педагогически и непедагогически персонал и многото карантинирани паралелки, в които влизат заболели деца, но и такива които са имали контакти със заразени близки в семейството. РЗИ карантинира тези паралелки и за определен период учениците няма да бъдат в училище.
-Каква е ситуацията в училищата в община Севлиево?
-В ПГ“Иван Бъчваров“ има карантинирани паралелки и със заповед на Министъра на образованието са определени паралелки за обучение в електронна среда. Ако продължават да се увеличават цифрите на заболели и карантинирани, и в община Севлиево няма да се прави изключение на прилагането на ротационен принцип – това ще реши Областният щаб.
Но всяко училище може да приложи при нужда локален подход – няма универсално правило за всички училища. Ако в едно училище има невъзможност за провеждане на учебен процес, директорите ще решат въпроса. В община Севлиево от 3000 ученика под карантина са 86. Около 15 преподаватели са също карантинирани. По-висок е процентът на отсъстващите в СУ“Васил Левски“ и в ОУ“Христо Ботев“. В ПГ“Иван Бъчваров“ има повишен процент на карантинирани паралелки и преподаватели.
-Вече две години сме в ситуация на пандемия, която налага бързо вземане на решения в училищата. По-лесно ли се вземат вече или..?
-Трудно се вземат тези решения, защото засягат много хора – деца, ученици, родители…Всяко семейство трябва да си направи нова организация на работа, почивка, работа с децата…Тези решения са правилни – вземат се от една страна за намаляване на натиска над болниците и от друга – за запазване здравето на децата и преподавателите, за осигуряване на здравословна среда във всяко училище. Оказа се, че новият вирус не прощава и цифрите на заболелите са доста високи, още не е отшумяла вълната. Надявам се това да бъдат последните периоди на ротация в училищата и дано вторият срок да започне малко по-спокойно.
-Г-н Маринов, предизвикателсвата, на които бяхме подложени всички – родители, ученици, учители, промениха ли мисленето ни в посока, че правилата, трябва да се спазват, независимо дали ни харесват или не?
-Мисля, че по-скоро да! В интерес на истината всички виждаме, че има и противопоставяне, но правилата трябва да се спазват. Понякога забравяме, че училището е мястото да се учат и спазват правилата, за да могат учениците да получават най-вярната информация.
-Кое беше най-трудното предизвикателство за Вас, като началник на РУО, през тези две години?
-Когато беше обявено, че ще се учи в електронна среда и трябваше да се пренастрои цялата система. Никой не знаеше какво означава онлайн среда, нямахме достатъчно техника в училищата, нямаше организация, не бяха написани правилата и всички заедно трябваше да се справяме със ситуацията. Но мисля, че се справихме. Трудно е навсякъде!