Решаване на проблема с водоснабдяването на Севлиево, построяването на тунела под връх Шипка и обход на Севлиево са проектите, чието изпълнение народният представител от ПП” Продължаваме промяната” Богомил Петков определи като своя лична кауза в 47-тото Народно събрание.
В интервю за в.”Росица” Петков коментира кои са първите стъпки, които е направил за решаването на тези важни за областта проблеми, особено след решението на министър Гроздан Караджов да спре изпълнението на проекта за тунела под Шипка.
-Г-н Петков, как ще коментирате работата на Народното събрание до момента, съобразно проблемите, които стоят в страната?
Народното събрание работи добре. Всичко, което е заложено в дневния ред се приема по план, без забавяне. Като народни представители участваме в пленарни заседания, заседания на комисии, срещи на парламентарните групи и работа по избирателните райони.
-Имахте ли срещи с представители на местната власт и, ако сте имал, какви проблеми поставиха пред Вас, съдействие за какво поискаха?
-Проведох среща с кмета на Севлиево и общински съветници във връзка с големия проблем – водоснабдяването на севлиевска община. Изискал съм количествено-стойностните сметки по различните етапи за реконструкция на Източния водопровод в Севлиево. На 11.01 внесохме Искане за финансиране в Министерство на финансите и в Министерството на регионалното развитие и благоустройство за довършване на етап 1, 5-ти участък и етап 2, 1-ви участък. По моя инициатива изпратих до всички кметове уведомление за подаване на инфраструктурни проекти в същите министерства със срок до 14.01.2022г. Вярвам, че са използвали възможността и са изпратили съответните проекти.
-Как ще коментирате недоволството на битовите и промишлени потребители от високите цени на електроенергията и газа – в община Севлиево с природен газ е свързано, както отоплението на голяма част от населението, така и производството на фирмите?
-От 9.01. започна практическото прилагане на програмата за компенсиране на бизнеса заради високите цени на електроенергията, която бе приета от правителството. Министерството на енергетиката сключи първите договори с ТЕЦ “Марица Изток 2” ЕАД, ЕСО ЕАД, АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, Енерго про, ЧЕЗ и ЕВН. До края на седмицата предстои да се подпишат споразумения с общо 67 доставчици, което ще гарантира компенсирането на всички небитови крайни клиенти.
Това е поредната стъпка, която предприе правителството в помощ на бизнеса заради високите цени на електроенергията. Вече има влязла в сила методика за промяна на цените на доставчика от последна инстанция, благодарение на което тези цени са намалени с до 30 лв/мвтч, както и отмяната на застраховките като вид обезпечение при търговията на борсата.
Програмата за компенсиране сметките на общо около 630 хил. фирми ще бъдат намалени с по 110 лв/мвтч използвана електроенергия. Цените са пряко свързани с ценовата динамиката при петрола, европейските газови пазари и ограничените запаси в Чирен. Вземаме допълнителни мерки, за да защитим потребителите заради по-високата цена на газа. Министерствата на енергетиката и на финансите ще адаптират мерките за компенсация, така че рисковете за дружествата, свързани с топлоподаването, да бъдат избегнати за целия отоплителен сезон. Програмата за компенсиране на високите цени в енергетиката е нова и продължава да се оптимизира. Продължават и усилията за гарантиране на количествата синьо гориво от Азербайджан при по-добри цени от настоящите. Ще се разследват и причините за забавяне при инфраструктурните проекти, в това число и този за разширение на капацитета на хранилището за природен газ в Чирен. За около 860 млн. лева ще са компенсациите за тока.
– Вие определихте решаването на водния проблем в община Севлиево, изграждането на тунела под Шипка и обхода на Севлиево като Ваша кауза. Как ще коментирате изявлението на министър Караджов по отношение проекта за тунела под Шипка? А ако утре той каже, че няма да разреши финансиране за завършване на проекта за решаване на водния проблем на Севлиево, защото не му харесва?
-Проектът за тунелът под Шипка не е спрян, просто се обсъждат по-добри варианти за неговата реализация. Според Минисър Караджов проектът може да се надгради като се проектира двулентов път в двете посоки. Tова е по-мащабно мислене и ако се стигне до такова решение, за да не се загуби време може обслужващият тунел до големия тунел под Шипка да се проектира с габаритите на този тунел и да се използва през това време, строителството да върви по съществуващия проект.
Обходния път на гр. Габрово, виадуктът и малкия тунел са изградени с по една лента в двете посоки. Моето лично мнение е, че колкото и да се увеличи трафикът след изграждането на автомагистрала Русе – Велико Търново, сегашният обходен път ще поеме натоварването, защото част от трафикът ще се раздели и премине през Хаинбоаз.
Относно водата – Директивата за питейна вода на ЕС ясно упоменава, че всеки има право на достъп до качествена питейна вода. През 2019г. ЕС преразгледа Директивата и предложи нови правила за актуализиране на стандартите за качество, на които питейната вода трябва да отговаря и да се въведе завишен контрол на качеството на водата. Правилата включват нови разпоредби за материалите, които влизат в контакт с питейната вода, и за подобряване на достъпа до вода. Така, че всички трябва да положим усилия – и управляващи и опозиция, този проблем да бъде решен.
-Какви ще бъдат Вашите действия в бъдеще, за продължаване изпълнението на тези толкова важни, не само за Габровска област, проекти?
-Моя кауза е решаването на проблема с водоснабдяването на община Севлиево, който повече от 30 години е нерешен. В тази връзка още този или следващия месец, ще организирам среща между заинтересованите страни – кметове, депутати от Габровска област, областен управител, ВиК специалисти, медии, експерти, за да се потвърди окончателно най-добрия вариант за водоснабдяването на Севлиево. Проблемът с водата не е на партиите, а на хората и трябва да обединим сили за решаването му.
Следваща стъпка е да поставя въпроса пред Комисията по „Регионална политика, благоустройство и местно самоуправление”, чиито член съм.
По отношение на обходния път на Севлиево се прави идеен проект, който ще бъде предложен скоро за обществено обсъждане. След това предстои да се разработи технически проект и отчуждителни процедури на местата, по които ще минава трасето. Всеки един инфраструктурен обект трябва да се строи законно, да минава през всички етапи на обсъждане и узаконяване, за да не се получава както при автомагистрала „Хемус”.
Използвам случая да пожелая на всички мои съграждани успешна и щастлива Нова година, изпълнена с добри дела, позитивизъм и удовлетворение от постигнатото!