Само след месец ще се навършат 125 години от първите стъпки на габровци за построяването на тунел под връх Шипка, стана ясно от обширен анализ от документи на Държавен архив – Габрово, който в.“Росица“ публикува в бр.4 от 12 януари 2022 г. От тях става ясно, че своя дял за дългогодишната история на тази идея имат и севлиевци. Въпреки че многократно е спирано на пътното съоръжение, имало е периоди, когато дейностите по реализирането на тази стогодишна мечта, вече не само на габровци, но и на жителите на общини и оттатък Балкана, можеше да стане реалност, до 7 януари, т.г. когато министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов реши отново да спре изпълнението му, защото преценил, че не е достатъчно широк и трябва да се направи нов. Какво следва от тук нататък с проекта „Обход на Габрово с тунел под Шипка“, който е част от Трансевропейския транспортен коридор №9“, чиято първа част – обход на Габрово е изпълнен и пуснат в действие? Коментар на народния представител от ПГ“ГЕРБ-СДС“ Томислав Дончев, посветил голяма част от политическата си дейност на този важен, не само за региона, но и за страната проект.
-Г-н Дончев, как ще се отрази сегашното спиране изпълнението на проекта и ще има ли шанс да бъде отново продължен?
-Въпреки че по проекта се работи от години, периодично се появява някой, който решава, че има по – добра идея и спира изпълнението му. Надявам се и този път да не се случи така. Спирането на проекта за ново проектиране означава забавяне с години, защото не само нов проект ще трябва да се прави, но и нова екологична оценка.
-До колко основателни са мотивите на министър Караджов да спирането му? Показват ли те познаване на проекта, на неговото значение за развитието, не само на региона, но и страната? Как ще коментирате съмненията на голяма част от габровци, че решението се базира по-скоро на политически, а не са изключени и икономически интереси..?
-Не знам, какви са мотивите на г-н Министъра, мога да коментирам само аргументите, които той изтъкна.
Първо, че било добре тунелът да е четирилентов. И аз не мисля, че е лошо да е с четири ленти, но от това няма особен смисъл, защото довеждащия път е с двупосочно движение и две ленти. В такъв случай, не би било разумно превозните средства да се изпреварват точно в тунела. А и да не коментирам, че тунел с четири ленти, означава вероятно още една тръба, което значително ще оскъпи проекта. Само отбелязвам, че и по сегашния проект, тунелът има втора тръба, която обаче е авариxна. Т.е. тук трябва да говорим вече за тунел с три тръби.
Сигурно е по-добре и 5 тунела да има, но за това не знам откъде ще се намерят пари за това и колко време ще ги чакаме.
Трябва още да уточня, че за тунела под Шипка има проведена обществена поръчка, имаме осигурено финансиране от новата оперативна програма „Транспорт”, така че към днешна дата, той просто може да бъде стартиран.
За мен преди да се обявяват такива решения, управляващите трябва в детайли да се запознаят с документите, със стореното от предишните правителства, а не би било зле да видят ситуацията на място.
-Ако проектът за тунел под Шипка, който е втората част от проекта за Западен обходен път на Габрово, не се изпълни, възможно ли е България да бъде принудена да върне евросредствата, които бяха вложени в обхода на Габрово?
-Със сигурност, ако нямаме изграден тунел, Европейската комисия ще си поиска парите, които бяха инвестирани в обходния път, защото той не е просто обход на Габрово, а и довеждащ път до входа на тунела и част от коридор номер 9. Т.е. не само няма да има тунел, но и ще трябва да връщаме пари.
-Какво трябва да се направи от вас, народните представители, от габровската общественост, от бизнеса от цялата Габровска област, в т.ч. и фирмите в Севлиево, които очакват обход на Севлиево, пътна връзка с магистрала „Хемус“, за да се спре това решение на министър Карадажов?
-Добрият политик, трябва да може да говори, но и трябва да може да слуша. Затова наша задача е да кажем на министъра, какво мислим за неговите намерения. Имам предвид всички – и граждани, и медии, и бизнес.