Община Севлиево е партньор по проект Еразъм + „Дигитални творчески умове. Стратегическо партньорство в областта на възрастните“. Координатор на проекта е Copernicus Berlin e.V. (Германия), като в него си партнират Община Севлиево, Associazione MUSIKART (Италия), Raama Noorte Uhing Noorus (Естония), Comune Giardini Naxos (Италия) и Asociaci?n EuropeYou (Испания). Проектът ще се осъществява 24 месеца, като ще продължи до 28 февруари 2023 г.
Културните и творческите сектори, които са от решаващо значение за европейската икономика и благосъстоянието на нейните граждани, бяха дълбоко наранени от мерките, предприети за борба с разпространението на пандемията Covid-19. Пандемията застрашава особено бъдещето на художници, творци и културни оператори, които са силно засегнати от прилагането на мерките за социално дистанциране и последващите отлагане, отменяния или закриване на събития, изпълнения на живо, изложби, музеи и културни институции. Освен това заетостта в културата е несигурна по природа, в целия ЕС почти една трета (32 %) от работната сила в културата е била самостоятелно заета през 2019 г., в сравнение със средно 14 % за цялата икономика (Евростат, 2020 г.). И така, секторът включва широк спектър от независими художници и творци на свободна практика.
От друга страна е фактът, че през тази година на пандемия търсенето на цифрово културно съдържание и електронни продажби на културни стоки и услуги нарасна сред населението на ЕС и света. За да отговорят на културните нужди, културни институции като концертни зали, оперни театри, театри и музеи направиха своите продукции и изложби достъпни онлайн. Към тях се присъединяват отделни художници, актьори, певци, визуални художници или музикални ансамбли за събития, които предават текущата или минала работа. Остават обаче въпросите дали работниците в културния сектор имат капацитета да преминат към цифровизация и да продължат своята дейност и дали цифровото разделение по отношение на оборудването, качеството на връзката и уменията ще задълбочи социалните и професионални неравенства. Дигиталната промяна засяга силно културния сектор, но дигиталните умения обикновено са присъщи на младите работници (на възраст от 15 до 40 години). Наистина, важно е да се има предвид, че 57,2% от работната сила в културата е на възраст над 40 години, така че има висок дял на възрастните работници. Въпреки това масовата дигитализация, заедно с нововъзникващите технологии, като виртуална и разширена реалност може да създаде нови форми на културен опит, разпространение и нови бизнес модели с пазарен потенциал, от които възрастните, участващи в културно-творческия сектор, могат да се възползват. Следователно е необходимо да се подобрят техните дигитални умения.
Проектът „Дигитални творчески умове“ има за цел да създаде устойчива и ефективна образователна програма, посветена на възрастни учащи се с ниски дигитални умения, участващи в културно-творческия сектор. Той ще повиши осведомеността за необходимостта от обучение по дигитални умения и ще се съсредоточи върху откритостта и приобщаването в образованието. Проектът ще включва използването и разработването на отворен онлайн курс за дигитални умения и социално включване, изграден като масивен отворен онлайн курс, иновативна образователна програма за възрастни, достъпна на английски и всички езици на партньорите като ресурс за отворено образование и достъпни за възрастни с ограничени дигитални умения.
Партньорите по проекта трябва да изработят насоките за цифровите компетенции, онлайн платформата за курса. Проектът ще бъде част от учебната програма на всяка организация и ще бъде включен в учебните и педагогически дейности на всички партньори. Основната идея на този проект е да предостави иновации и по-качествена работа за възрастни и нови услуги на високо ниво за работа за възрастни на възрастни учащи. След това проектът ще има пряко, положително въздействие не само върху целевата група на проекта, но и върху партньорските организации и техния персонал от обучаващи възрастни, тъй като те ще придобият по-специализирани знания за възрастните учащи се и за важността на придобиването на цифрови умения за ефективна работа в културно-творческия сектор.
Те ще бъдат запознати с масивните онлайн курсове, като така ще увеличат дигиталните си умения.
Първата междинна среща на проектния консорциум на „Дигитални творчески умове” се проведе през изминалата събота в Севлиево. Срещата започна с приветствено слово на кмета на община Севлиево д-р Иван Иванов, който пожела на мениджърите на партньорите по проекта ползотворна работа и обогатяване на поставените цели в полза на всички хора, работещи или желаещи да работят в културния и творческия сектор.
След това мениджърите от партньорските държави направиха проверка на състоянието на проекта и дали той се изпълнява по план, обсъдиха и оцениха насоките за цифрови компетенции, които вече са свободно достъпни онлайн. Участниците обсъдиха още как да се реализира онлайн платформата в основните й срокове, както и организацията на смесената мобилност в Италия. Партньорите актуализираха плана за дейностите по разпространение, които трябва да бъдат реализирани до следващата среща на проекта в Естония през август 2022 г.
Коментирани 1