МИЛКА ДЕШЕВА
Това вълнуващо събитие не е случайно. Поканени от един от най-зрелищните участници във фермата – нашият съселянин Цоньо Цонев,
сякаш току-що слезли от екрана, на крушевска територия стъпиха Лора, Георги, Кирил, Ваня, Коцето, Стефан, Пламен, Боби, Цвети, Мартина, Красимира, Теодора, Чавдар, Ивайло, а някои с половинките и децата си. Непринудени разговори, шеги и закачки съпътстваха разположите се на барбекюто край запалената камина, на двора, в градината, скъпи гости. Те бяха приятно изненадани от кмета на Крушево Илия Илиев, който ги поздрави с няколко вълнуващи слова. Секретарката на читалището Ирина Савова по традиция им поднесе красива българска погача и вино, а стопанина на къщата закичи с китка здравец и червено мушкато. За всеки тя беше подготвила и магнитчета със снимки от Крушево. Музикален поздрав към гостите поднесоха групата за изворен фолклор под съпровода на ръководителя си Николай Колев, дуетът Поля Колева и Веска Вълева и младата гъдуларка с крушевски корен Никол Иванова. А кратката история на селото трогна младите фермери. Не бяха чували до сега за „малкият Сталинград“, както са наричали селото по времето на Втората световна война. Единственото село в България с девет паметника. Гордост на селото е и съхранението и реставрирано килийно училище, както и богатата читалищна дейност. Тук му е мястото да вметнем, че бащата на Цоньо, Илия Цонев, е бил дългогодишен председател на читалището, допринесъл за превръщането му в културен факел на селото.
Е, и хорце му тропнаха фермерите и понаучиха нещо от крушевци. Като не можаха да отговорят на въпроса кое дърво не цъфти, а върже плодове, а това е смокинята, с бурканче сладко от смокини беше зарадван стопанинът на къщата Цоньо. А че фермерите сиреха издоеното от тях мляко с купешка мая, това е ясно. Знаеха, че някога прабабите им са го правили със сирище. С любопитство научиха, че това е четвъртият дял от стомаха на младо преживно животно. Нарича се още мура или шерден. С бурканче козе мляко се сдоби един от най-атрактивните участници – Коцето. В този ред на мисли може би в Алманаха трябва да намерят място повече въпроси от аграрен характер. А телефоните се пълнеха със снимки за спомен. Баба Тинка не скриваше радостта си от тези неподправени млади българи, дошли от различни краища на страната, за да уважат сина й. Не забравяше да сложи и по някоя цепеница в камината, пък и да наглежда двете внучета на Цоньо, братчетата Теодор и Калоян. А какво ще отнесат със себе си фермерите, е загадка. Може би парченце приятен ноемврийски ден от слънчево Крушево. Или скъп спомен за хубавото посрещане. Или аромата на есенните хризантеми, чието отглеждане е хоби на чичо Цоньо. Но със сигурност това ще бъде порция българщина, задължително с поне четири съставки: българският трибагреник на къщата на Цоньо, портретът на Левски, поставен на видно място в дома му, иконата на Света Дева Мария. И най-важната съставка, самият Цоньо. С отличните си физически качества, които показа по време на състезанията, с неподправеното си чувство за хумор, с деликатните си съвети към по-младите и силата на своята зрялост той ни зареди нас, крушевци, с много емоции, позитивизъм и успя да прослави родното си село по цяло българско.
Истинският купон е вечерта, в просторната дневна на къщата. С пържолки от истинско прасе. Музика, танци, наздравици, едно бурно забавление, което фермерите дълго ще помнят. Те просто изпълняват препоръката на японския лекар д-р Шигеаки Хинохара, доживял до 106 години, според когото основната енергия човек си набавя чрез веселие, забавление и… труд. И… ходене пеша. Може би затова на другия ден фермерите отидоха пеша до средновековния град Хоталич, а на обяд сладко сладко си хапнаха боб и домашна туршийка.
Телевизионният формат „Фермата – време за пробуждане“ свърши. Колко са се пробудили фермерите, за какво точно са се пробудили, е личен въпрос. Но всеки от нас, събуждайки се сутрин и отваряйки очи вижда светлината. Вижда светлата пътека, начертана от новия ден. Но дали ще тръгне по нея, зареден с позитивизъм за добри дела, е въпрос на избор. Задължително обаче трябва да изтрие от съзнанието си черните мисли за отиващата си мрачна и болна 2021 г. И да прегърне надеждата за една Нова, светла и здрава 2022 година.