Самира Ахмедова Алиаджова
11б. клас, СУ „Васил Левски”
Малко градче, намиращо се в Централна Северна България. В котловина с надморска височина 201 метра, като това е най-ниската точка на общината. Климатът е с голяма амплитуда между най-ниските и най-високите годишни температури. Що е то? Моят град – Севлиево.
Какво бихме казали? Град като град… Но всеки е различен. Всеки има специфични черти, своя история, забележителности …Привлекателен по свой собствен начин.
Не бих определила Севлиево като перфектен град, защото, както всеки друг, има своите недостатъци, но и предимствата не са ни по-малко. Както казах в началото, малко градче, но именно това позволява бързото достигане до дадено място, дори пеша. Няма трафик. Е… ако не броим този в 7:45 и вечерта към 17 ч. Но не може да се сравни с трафика в София например, следователно нямаме причини за оплакване! От друга страна, това че е малък, не дава възможност за разнообразно ежедневие. Три парка, пет кафенета, но пък ще се строи мол! Хм… интересно. А, за малко да забравя – Pepko – страхотна дестинация за убиване на време!
Нека продължим с предимствата. Моето училище – най-голямото в областта. Има 135 годишна история и носи името на Апостола на свободата. Всички се досетихме, че става въпрос за СУ „Васил Левски”. Училището е оборудвано с компютърни кабинети, прилага се мултимедийно обучение, функционира плувен басейн. Осъществяват се уникални проекти като Еразъм, обмен с Германия и други.
В град Севлиево има футболен стадион, спортна зала, закрит плувен басейн, спортни игрища. Недалеч от града се намира Мотополигон „Горна Росица”, на който се провеждат световни и европейски състезания. Също голямо удоволствие за мен е да съм част от Фолклорен ансамбъл „Развитие”, където играя народни танци вече осем години. Всички заедно, малки и големи, като цялостен колектив, сме постигнали невероятни успехи не само тук, в България, но и в чужбина.
Прехвърлям темата към забележителностите, които могат да се посетят. Това са: Хоталич – градът крепост край Севлиево, Часовниковата кула, Дандоловите къщи, църквата „Св. Пророк Илия”, градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови” и много други. Не е като да няма. Има. Но след дълго пребиваване, не обръщаме внимание на това, което е тук и сега.
От Севлиево и Севлиевско произхождат много известни личности – поетесата Мара Белчева, художникът Илия Пейков, борецът Дан Колов, генерал Иван Бъчваров, доктор Атанас Москов и редица други.
Ах, Севлиево… Не мой роден град, но градът с всички мои спомени и преживявания.