Бюрото на Европейския парламент в България и Balkan Documentary Center организират онлайн прожекции на пет документални филма, обединени от темата за свободата на изразяване. Филмите в специалната документална програма „Свобода на мисълта” са избрани от есенното издание на Фестивала за документално кино София ДокуМентал и ще бъдат с безплатен достъп за ограничен брой зрители в периода от 9 до 19 декември 2021 г.
Филмите в специалната документална програма „Свобода на мисълта” включват „Смелост” на Аляксей Палуян, „Бъди моят глас” на Нахид Персон, „Този дъжд няма никога да спре” на Алина Горлова, „Сабая” на Хогир Хирори и „Навални в опозиция” на Александър Расторгуев.
Селекцията бе направена от Бюрото на ЕП в България и Balkan Documentary Center по повод връчването на тазгодишната награда „Сахаров” за свобода на мисълта. Наградата е учредена през 1988 г. и се присъжда всяка година от Европейския парламент на личности и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи. Тя е учредена в чест на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров и е в паричен размер от 50 000 евро. Миналата година Европейският парламент присъди наградата на демократичната опозиция на Беларус, а тазгодишният ? лауреат е руският опозиционен политик и активист за борба с корупцията Алексей Навални.
Първите 100 зрители за всеки от филмите ще имат свободен достъп до тях в периода от 9 до 19 декември 2021 г. след регистрация и само на територията на България.
За да гледате филмите, отидете на https://vimeo.com/ondemand/docufreedom, натиснете бутона Rent, който ще бъде активиран на 9 декември 2021 г., влезете в своя Vimeo профил или създайте нов такъв. Когато стигнете до стъпката за плащане, изберете Apply promo code и въведете код Sakharov2021. Кодът ще може да бъде въведен само между 9 и 19 декември 2021 г. След това ще имате една седмица, за да гледате филмите от селекцията.
Филмите в документалната програма
„Свобода на мисълта”: „Сабая”, Швеция, 2021, Режисьор: Хогир Хирори
Филм, който показва усилията за спасяване на язидските жени и момичета, държани от Ислямска държава като „сабая“ (отвлечени и превърнати в сексуални робини). Филмът ни отвежда в джипа на Махмуд и Зияд, доброволци в язидски център в Сирия, които провеждат няколко спасителни акции по време на филма и още стотици, след като камерите са престанали да снимат. Невероятно свидетелство за човешкия стоицизъм и силата на духа.
„Бъди моят глас”, Швеция/САЩ, 2021,
Режисьор: Нахид Персон
Журналистката и активистка Масих Алинеджад има 4,5 милиона последователи в Instagram, след като призовава в социалните медии иранските жени да се бунтуват срещу принудителното носене на хиджаб. Нейният призив за действие прераства в един от най-големите актове на гражданско неподчинение в историята на Иран. Нещо, което кара режима отчаяно да затегне хватката си, за да си възвърне контрола над обществото.
„Смелост”, Германия, 2021, Режисьор: Аляксей Палуян
По време на президентските избори в Беларус трима актьори от ъндърграунд театър в Минск са заловени след масовите протести. Членовете на театралната група са арестувани. Страната е на ръба на гражданска война. Филмът съпътства смелата и мирна съпротива на Марина, Павел и Денис преди и по време на протестите и предлага личен и задълбочен поглед върху днешна Беларус.
„Този дъжд няма никога да спре”, Украйна/Латвия/Германия, 2020, Режисьор: Алина Горлова
Поразителните монохромни изображения ни поглъщат в този документален филм за сирийско-украински служител на Червения кръст. Чрез историята на Андрий зрителите стават свидетели на болезненото лутане между войната и мира, където миговете на радост са ценни, но краткотрайни.
„Навални в опозиция”, Германия, 2018,
Режисьор: Александър Расторгуев
Алексей Навални е харизматичното и противоречиво лице на опозицията в Русия. Филмът проследява Навални и неговия екип по време на президентската му кампания през 2017 г., предлагайки на публиката изключителен поглед зад кулисите на съвременната руска политика. Филмът е дело на Александър Расторгуев, който загива трагично заедно с двама свои колеги в Централноафриканската република, работейки върху нов филм за дейността на руски наемници.