РУЖА ЛЮБЕНОВА
В специално разпореждане главният прокурор на България Иван Гешев е наредил на Върховната административна прокуратура да възложи извършването на проверка по реда на надзора за законност на пътната маркировка и пътната сигнализация на магистралите и първокласните пътища на територията на цялата страна. Съобщението бе направено от пресцентъра на Прокуратурата на България на 25 ноември т. г., три дни след тежкия пътнотранспортен инцидент на автомагистрала “Струма“, при който загинаха 44 души.
В хода на проверката на магистрали и първокласните пътища в страната ще бъдат привлечени български и международни експерти, както и експерти от неправителствени организации, допълниха от прокуратурата. Ако се установят достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер, материалите ще бъдат изпратени на Върховната касационна прокуратура с оглед преценка за търсене на наказателна отговорност от виновни длъжностни лица.
При наличие на данни за извършени нарушения, материалите от проверката ще бъдат изпратени на Министерски съвет с цел изпълнителната власт да упражни своите правомощия и задължения по закон. Акон, разпорежданията на прокурора, издадени в съответствие с неговата компетентност и закона, са задължителни за държавните органи, длъжностните лица, юридическите лица и гражданите.
Към 2 октомври т. г. в експлоатация в България са 830 км магистрални пътища, а 141,59 км са в строеж, пише в справочниците.
За Габровска област е посочено, че е областта с най-висока гъстота на пътната мрежа в страната (25,6 км на 100 кв. км територия при 17,9 км на 100 кв. км в страната), но делът на автомагистралите и първокласните пътища е по-нисък от средния (16,4% при 18,5% в страната) през 2020 г. Качеството на пътната настилка също е по-ниско – 36,7% е в добро състояние.