РУЖА ЛЮБЕНОВА
Севлиевският Районен съд потвърди наказателно постановление за 2000 лв. глоба, наложена на В. Х. от Севлиево заради „нерегламентирано третиране на отпадъци“. Става дума за съхранение на 500 чувала с дрехи втора употреба в село Сенник. Върху три имота там бил разположен склад, като част от отпадъците – дрехи, обувки и др. били в две метални халета, а другите – отвън, под навеси и на големи купчини на открито.
За всичко това бил подаден сигнал до Регионалната инспекция по околна среда и водите – Велико Търново. През февруари т. г. инспектори от РИОСВ и полицаи от Севлиево направили проверка в склада в с. Сенник. Стопанисвал го В. Х. от Севлиево, който обяснил, че в края на 2020 г. сключил с фирма договор за консигнация, по силата на който му било възложено да продава от свое име, но за сметка на консигнанта стоката – 500-те чувала с дрехи втора употреба… Договорът бил до 30 юни т. г.
След проверката инспекторите от РИОСВ записали в констативния протокол, че „Отпадъците/дрехите за повторна употреба са видимо несортирани, замърсени и скъсани, с видими белези, негодни за повторна употреба в този вид.“ След което дали предписание В. Х. да представи документи за произхода им, да ги премахне и почисти, като определили срок това да стане до 31 март 2021 г.
При повторна проверка в началото на април т. г. инспекторите констатирали, че предписанията им не са изпълнени. А тъй като дрехите не били годни за ползване – нито сортирани, прани и т. н., а между тях имало торби, картони и др., то тези дрехи представлявали отпадъци и В. Х. ги третирал като такива, заключили проверяващите. За тази дейност обаче се изисква разрешителен документ, а такъв не може да бъде издаден на физическо лице. С констатацията, че В. Х. извършва нерегламентирано третиране на отпадъци, директорът на РИОСВ- Велико Търново му написал наказателно постановление и 2000 лв. глоба.
Наказаният отнесъл въпроса в Районния съд в Севлиево с искане наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, а глобата да отпадне. Твърдял, че не той е собственик на дрехите, че неизвестни влизали да крадат, късали чувалите и пръскали дрехите.
Съдебното решение бе обявено на 11 ноември т. г. Съдия Цветков е категоричен, че случаят не е маловажен и че В. Х. е „притежателят на отпадъците“. В Закона за управление на отпадъците ясно е записано: „Притежател на отпадъци“ е причинителят на отпадъци или физическото или юридическото лице, в чието владение се намират те“. С това наказателното постановление и глобата са потвърдени от Районният съд в Севлиево. Остава законова възможност за обжалване на това решение – в 14-дневен срок пред Административния съд в Габрово.