МИНКА МИНЧЕВА
– Инж. Банков, какво следва след посещението на зам.-министър Малина Крумова по отношение решаването на проблема с водоснабдяването на община Севлиево ?
– Целта на срещата беше да се разбере какви практически действия ще се предприемат, след решението на ОбС – Севлиево за присъединяване на Община Севлиево към ВиК- асоциацията на територията на Габровска област. От думите на г-жа Крумова разбрах, че намеренията на МРРБ е това да се случи до края на месец септември, за да може в останалите месеци да се възложи изготвянето на регионалните предпроектни проучвания. Такива в другите области, където има консолидиран ВиК оператор, вече са възложени и по тях се работи.
– Т.е досега Асоциацията не можеше да работи нормално по подготовка на инвестиционни проектни предложения – за финансиране по оперативните програми, договорени с ЕС заради отказа на ОбС – Севлиево да се присъедини към Асоцията по ВиК – Габрово?
– Сама по себе си АВиК – Габрово и досега не е имала проблеми да работи в тази насока – по смисъла на закона. Проблемът за останалите общини в областта (Габрово, Дряново и Трявна), които са членове на тази асоциация от учредяването й, произтича от това, че без пълна консолидация в една АВиК, която да възложи по реда на Закона за водите експлоатацията на ВиК мрежите и съоръженията, които са в експлоатация на територията на областта, само на един ВиК Оператор в областта (т.нар. Консолидиран ВиК Оператор – по смисъла на Закона за водите), нито една от тези общини не може да се възползва от съответния размер на безвъзмездното финансиране, което предлагат оперативните програми „Околна среда“ и „Развитие на селските райони“. Същото важи и за Община Севлиево, докато е извън тази АВиК…
За по-голяма тежест държавната изпълнителна власт се ангажира с по-големи рестрикции за ползване на другите бюджетни средства на министерствата по различните национални програми, като ПУДООС например. И това беше един от мотивите ОбС – Севлиево да преразгледа решението си – в ползва на присъединяването към АВиК – Габрово.
Другият сериозен мотив е, че централната изпълнителна власт пое ангажименти и даде гаранции, че решаването на водния проблем на Севлиево ще бъде приоритет номер едно на АВиК – Габрово. И всъщност това е цената, на която ОбС – Севлиево, като управляващ орган на ВиК мрежите и съоръженията (публична общинска собственост) на територията на общината, реши да преразгледа предишното си решение и даде съгласие за присъединяване към АВиК – Габрово.
– Фатално ли е за „Бяла“ ЕООД присъединяването към АВиК – Габрово ? До колко основателни са страховете, че ще се понижи качеството на ВиК – услугите ?
– Настоящият ВиК Оператор на Севлиево, в лицето на „Бяла” ЕООД, е едно търговско дружество и то не може да бъде по-важно от интересите на потребителите си. След като в закона е предвидена тази опция, като единствената възможна за да приключи законово регламентираното преструктуриране в отрасъла „ВиК” и след като няма алтернативна възможност за осигуряване на нужното ни безвъзмезно финансиране на приоритетните за общината инвестиционни проекти, които в краткосрочен план да подобрят значително както количествено така и качествено досегашното незадоволително ниво на т.нар. „ВиК – услуги” – от една страна, а от друга страна собствените инвестиционни възможности на общината и ВиК Оператора са изключително ограничени предвид потребностите от значителни по размер финансови средства, просто нямаме избор.
След присъединяването на община Севлиево към останалите три общини от област Габрово, ВиК – активите, които по смисъла на новите разпоредби на Закона за водите следва да придобият статут на публична собственост (обшинска или държавна), трябва да бъдат извадени от капитала на „Бяла” ЕООД и да бъдат възложени за стопанисване и експлоатация „ВиК” ООД – Габрово.
От чисто формална точка не би следвало да има никакъв корпоративен проблем, като в същото време е гарантирано, че тази част от настоящия технически и изпълнителски персонал, пряко ангажирана с досегашните обичайни дейности по стопанисването и експлоатацията на ВиК – мрежите и съоръженията към тях, ще бъде преназначен на същите длъжности от „ВиК” ООД – Габрово.
Разбира се право е на „ВиК“ – Габрово, в качеството му на търговско дружество – приемник, да прецени каква част от този персонал да преназначи на щат в собствената си структура, защото отговорността си е негова.
Останалата част от работещите, която не бъде приета и преназначена на щат във „ВиК ООД – Габрово, си остава в „Бяла“ ЕООД, поне докато ОбС – Севлиево не реши как ще се развива и функционира това търговско дружество след преструктурирането му.
По отношение на качеството на услугите всички трябва да бъдат спокойни – няма никаква причина да се очаква от потребителите, че новия ВиК Оператор в Габрово ще влоши качеството на досегашните ВиК – услуги в община Севлиево. Според мен, няма накъде повече да се влошат нещата от това жалко и срамно положение, до което те са докарани през последните 20-тина години …
– И коя е според Вас причината или поне една от съществените причини, водният проблем на Севлиево да стане толкова голям и значим ?
– Като човек, който е работил в това предприятие от създаването му като търговско дружество и регистрация във фирмено отделение на Габровския съд, мога отговорно да кажа, че през последните 20 години това предприятие е управлявано изключително непрофесионално и неефективно.
Не заради качествата на техническия и изпълнителски персонал, който работи там, а заради липсата на необходимата експертиза и професионална компетентност на мениджмънта, който ги е управлявал. Имам предвид експертизата на лицата, избирани и назначавани за управители от съответните общински съвети, действали като такива в този период.
След колегата хидроинженер Добрин Иванов, който стана управител в мандата след като моя изтече в края на 1995 г., в последвалите конкурси за избор на всеки един от последните управители на „Бяла” ЕООД, необяснимо защо и противно на всякаква логика е отпаднало задължителното дотогава изискване към кандидатите за конкурсната длъжност „Управител” на ВиК Оператора – да са строителни инженери със специалност във водната сфера. И това позволи на практика да бъдат назначавани хора с всякакви, дори и с екзотични специалности, като последния управител, който за втори път бива назначаван за такъв, но този път не успя да изкара и няколко месеца и пак сам напуска, както първия път в края на 2012 година …
След като този, който трябва да може да анализира, планира, организира и контролира изпълнението на ефективната експлоатация на системата, не я познава – нито като обхват, а още по малко като специфика и функционалност, какво очаквате да се случи с тази система след такова „управление”….?
Поради липсата на необходимата техническа експертиза и аналитичност в управленските екипи, управлявали местното ни ВиК в периода след 1996 г., много неща бяха пропуснати през тези цели четири последователни управленски мандата на местната изпълнителна власт. Затова съвсем логично се стигна дотам, че на практика днес ножът опря в кокала !
А това все пак са си цели 20 пропуснати години, в които ако чисто математически пресметнем, че вместо да разпилява неефективно, но „справедливо” ограничения си инвестиционен ресурс – средно по около 300 хил. лв. годишно, през всяка една от тези години ВиК „Бяла” ЕООД) бе подменяла по около 2 км преносни водопроводи, днес нямаше да се гърчи и оправдава с непостроения язовир. И по този начин да неглижира срамния факт, че загубите на вода в преносната и разпределителните водопроводни мрежи са достигнали, че и надминали две трети от подаваното водно количество в началото на тези водопроводи. В крайна сметка каквото и да си говорим, всичко опира до едни пари, с които не разполагаме в наличност, така, че сами да се справим с инвестиционните потребности.
Инвестиционни пари, които ако се следва икономическата логика, веднага намират отражение върху повешаване цената на съответните ВиК – услуги с не по – малко от 20-30 %. А това откъдето и да го погледнеш, винаги си е било сериозен повод за притеснение на всеки един от управляващите на централно ниво, предвид популизма и негативния ефект за тях.
Ако този процес беше започнал, дори и от 2009 година пълноценно, днес щяхме да имаме значително по-малко потребности, защото за тези 8 години щяхме да сме свършили значителна част от нещата. Но всичко това щеше да доведе още тогава до периодично поскъпване на т.нар. „Водни услуги”, което за разлика от това, което неизбежно ни предстои да посрещнем, щеше да е плавно, разсрочено във времето и с по-ниски междинни нива…
– И не попадаме ли в един омагьосан кръг? Не е ли нормално, когато се влагат пари в услуга за подобряване на нейното качество и надеждност, нейната цена да се повиши ?
– Така е! Формално всички искаме да направим нещо значимо, радикално и устойчиво във времето, но в същото време значителна част от потребителите не искат да приемат реалността, че за това трябва да платят самите те – макар и разсрочено във времето на полезния живот на новите активи … Но тя (старата цена преди инвестициите) не съдържа никакви резерви в себе си, поради което дори заплатите на персонала изостават от заплатите на работниците в другите производства на територията на Севлиево.
Не мисля, че хората във „Бяла” ЕООД работят по-малко или са с по-ниска производителност, от работещите в другите производства в Севлиево, не техните заплати са в пъти по-ниски от техните.
– Когато се запознавах с Регионалния генерален план на Севлиево се натъкнах на факта, че има водопроводи, които не са сменяни повече от 40 години. Възможно ли е това ?
– Във водоснабдителните мрежи, стопанисвани и експлоатирани от „ВиК” ООД – Габрово (в общините: Габрово, Дряново и Трявна), няма такава сложна и тежка за експлоатация водоснабдителна система за централно водоснабдяване с балканска вода, каквато има в Севлиево. Не случайно преди години ВиК – Търново деликатно се е освободила от нея, прехвърляйки я на ВиК – Габрово. А след това по същия начин ВиК – Габрово благородно се е освободило, харизвайки я, но вече на преклонна възраст, на Севлиевци – с всичките й натрупани и отлагани в годините нерешени проблеми с експлоатацията й…
Тази иначе уникална водоснабдителна система е строена в периода от 1958 до 1962 година, когато окончателно е въведена в експлоатация заедно с ПСПВ – с. Стоките. И с изключение на един участък от Източния водопроводен клон (в землището на с. Търхово), където в средата на 90-те години бяха подменени няколко стотин метра по тия водопроводи не е подменяно нищо, освен че са били отстранявани текущи аварии.
– Представям си как изглеждат тези тръби, които повече от 50 години не са подменяни, а това обяснява и защо изтича голяма част от питейната вода !?
– Този проблем не е само местен, той е проблем на цялата система. Това е плод на липса на адекватно и аналитично мислене и планиране. Просто през всичките тези години никой не е отчитал по значимост този иначе фундаментален проблем, до момента, в който е той вече е ескалирал до днешните му мащаби, които ние отчитаме и изпитваме на гърба си…
Как си представяте факта да изтичат и се губят повече от две трети от водата, още по нейния път, а ВиК „Бяла“ – целият в бяло…
Факт е, че от 2013 година насам започнаха да се случват по необратим начин неща, които можеше и значително по-рано да станат, за да не стигаме до тук.
Вече имаме одобрен от МРРБ Регионален генерален план – това е като местен закон за развитие на ВиК инфраструктурата на територията на общината с приоритизирани обекти за изпълнение, които да доведат до устойчива експлоатационна структура на стопансваните ВиК мрежи и съоръжения – в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
Факт е, че качествата на този план вече бяха оценени по достойнство, още повече, че на последната среща със зам.-министър Малина Крумова изрично беше подчертано от нейна страна, че след асоциирането няма да се наложи изготвянето на нов Регионален генерален план за областта, предвид съществуването на двата отделни регионални плана, които има за територията на областта, а просто нашият ще бъде присъединен към този на „ВиК” ООД – Габрово).
– Може ли кажем, че са направени първите стъпки за спиране на изтичането на водата и решаване на проблема ?
– Направено е необходимото като проектна готовност и това ни позволи да търсим вече финансиране от всички възможни източници, като на този етап ние продължаваме да търсим допълнително финансиране, независимо от вече договореното с МРРБ през януари тази година. Убеден съм, че няма да се намери общински съветник, който да се откаже от намерението да решим проблема и самият кмет, като представляващ Общината в асоциацията, да отстояваме предложението, първият обект, който ще бъде финансиран по ОП “Околна среда“, да бъде Реконструкцията на довеждащия водопровод от ВЕЦ „Видима“ до ПСПВ – с. Стоките и Източния водопроводен клон от ПСПВ – с. Стоките до РВ „Буря – Добромирка”.
Това е програмата минимум, която трябва да осигури необходимото ни инвестиционно финансиране, след като станем пълноправен член на АВиК – Габрово и стартира процедурата за финансиране на такова обекти.
– На какъв етап е изпълнението на проектите ?
– Вече получихме необходимата подкрепа, макар и в ограничени размери през тази година. След около 2 седмици, очакваме да стартира изпълнението поне на два от инвестиционите проекти, които са пряко обвързани с частично решаване на проблемите по преносната и разпределителната мрежа. За третия обект също има избран изпълнител – за него, обаче все още не е приключил периода на обжалване и възражения. До няколко дена очакваме да бъде одобрен от МРРБ бюджета и за останалите съпътстващи строителството на първите два обекта дейности. И, ако до края на месеца се подпишат договорите, да се извадят разрешенията за строеж, в началото на мес. Август би могло да стартира на практика и самото строителство.