РУЖА ЛЮБЕНОВА
Окръжният съд в Габрово реши едното от двете „лихварски“ дела със севлиевски подсъдими, които разглежда през последните месеци. На 1 ноември т. г. съдия Павел Неделчев и двама съдебни заседатели постановиха присъдата на И. И. по наказателното му дело за престъпление против кредитната система.
Младият севлиевец получи наказание от три години лишаване от свобода, условно – на основание чл. 66 ал. 1 от Наказателния кодекс изпълнението на така определеното наказание бе отложено с изпитателен срок от пет години. За този срок той ще трябва да внимава много да не влезе отново в конфликт със закона, защото ще лежи в затвора и по тази присъда.
Подсъдимият бе осъден и да заплати в полза на държавата сумата от 2 985,97 лева, представляваща равностойността на придобитото чрез престъплението.
И. И беше признат за виновен, че „през периода от месец април на 2015 г. до края на месец февруари 2019 г. в Севлиево, като физическо лице, без съответно разрешение по Закона за кредитните институции, извършвал по занятие банкови сделки – предоставял кредити на различни лица при уговаряна и варираща по размер лихва, като с дейността си е получил неправомерни доходи в размер на общо 2 985,97 лева“, пише в присъдата. Подсъдимият бе осъден да заплати в полза на държавата сумата от 2 985,97 лева, представляваща равностойността на придобитото чрез престъплението.
Прокуратурата беше повдигнала обвинение на И. И. за много повече, но това трябваше да се докаже в съда. „С оглед събраните по делото доказателства И. И. бе оправдан по част от повдигнатото му обвинение, а именно да е предоставял още кредити срещу лихви, в следствие на които да е получил неправомерни доходи над сумата от 2 985,97 лева до размер на общо 26 095,97 лева, както и получените неправомерни доходи да са значителни. Поради посоченото подсъдимият бе оправдан и по обвинението за по-тежко престъпление по чл. 252, ал. 2, във вр. с ал. 1 от НК.“
Не можа да докаже щетите си в съда и един от пострадалите. Обезщетението, което съдът му присъди, е нищожно в сравнение с предявеното. „Съдът постанови още подсъдимият да заплати на един от пострадалите, конституиран като граждански ищец и частен обвинител по делото, обезщетение за причинени от деянието имуществени вреди в размер на 25 лева. Гражданският иск в останалата му част, до претендирания размер от 12 275 лева, бе отхвърлен като неоснователен и недоказан.“
Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативния съд във Велико Търново в 15-дневен срок.