Да го направим кой когато може,
а на 4 и 5 ноември т. г. фирма „Нео Титан“ ще извозва събраните отпадъци
РУЖА ЛЮБЕНОВА
Весела Стойкова, директор на Общинско предприятие „Обреди“-Севлиево, се обърна към съгражданите си с апел да почистят и облагородят двете гробища в Севлиево – старото и новото, преди Арахангелова задушница, която е в събота, 6 ноември. Да го направят кой когато може, когато му е удобно, а за събраните отпадъци отново ще се погрижи фирма „Нео Титан“. Служителите й ще имат грижата да извозят отпадъците на 4 и 5 ноември, така че гробовете трябва да са почистени преди тези дати.
И пак да напомним, че грижата за гробовете си остава най-вече на близките на покойниците и че всеки от нас има ангажимента да пази и държи чисто, не само вкъщи, но и на обществените места.
Арахангелова задушница е последната голяма задушница в годината, след Месопустната и Черешова. Църквата е определила съботата за ден на покойните, затова Задушница винаги се пада в шестия ден от седмицата. Тази година е на 6 ноември. Близките на починалите посещават гроба им, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за „Бог да прости мъртвите души“.
В този ден се отдава почит към паметта на починалите, вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България и на всички паднали в редовете на Българската армия. Ритуалът в памет на загиналите български воини се провежда от 1924 година. Прекъснат е през 1946 година. Преди 29 години – през 1992 година, Министерството на отбраната и Съюзът на военноинвалидите и пострадалите от войните възстановяват този ритуал.
На много места в България се вярва, че на Задушница покойниците идват на нашата трапеза, за да се нахранят и за това на масата обикновено се оставя празно място. Това е и причина първата глътка вино да се излее на земята, където се хвърля и първата хапка. Раздава се храна на близките, дошли на гроба на починалия, дори на непознати. Най-масово възприето е раздаването на варено подсладено жито, хляб и вино – символи на възкресението, тялото и кръвта на Христос. Раздадената храна не се оставя на гроба, тя служи на живите, за да си спомнят те с добро за починалия. Във всеки православен храм се извършва специално богослужение – Литургия за упокой и Обща панихида, която се отбелязва като Задушница.