МАЯ ГАНЕВА
С пожеланието за здраве и Света Петка да закриля жителите на града и общината, председателят на Общинския съвет Здравка Лалева откри тържествената церемония, на която по традиция, в Деня на Севлиево – 14 октомври, се връчват почетните отличия на заслужили севлиевци и институции.
„За първи път отбелязваме Деня на града и на света Петка Българска в условията на пандемия, на безпрецедентна криза на всички нива и във всички сфери. Но аз съм благодарен, че сме живи и здрави, че намираме сили в себе си заедно да устояваме на това изпитание“, започна тържественото си слово кметът на града д-р Иван Иванов.
„Радостен съм, че макар и без пищно тържество на площада, празникът се случва във всеки един дом и днес, повече от всякога, е тържество на човешкия дух, на милосърдието и съпричастността, символ на жаждата за живот!
За поредна година на този ден връчваме почетните знаци на Общината на изявени севлиевци, оставили своята дълбока следа в живота на нашия град. Искам да засвидетелствам своето уважение към тях и да се обърна към вас с пожеланието да изживеем живота си така, че един ден всеки от нас да е заслужил такова признание, защото на свой ред е успял да остави следа и да промени към добро общността.
Това е и реалната промяна – тази, която се случва тихо… и там където трябва – в сърцата и в умовете на хората!“, каза още д-р Иванов.
Кметът и председателят на Общинския съвет връчиха почетните отличия на заслужили севлиевци, институции и организации. Официалните отличия „Почетен гражданин на Севлиево“ и „Почетен знак – Севлиево“ се присъждат за изключителни или големи заслуги в областта на стопанския, духовния и обществения живот. Тези заслуги могат да бъдат изразени в принос за постижения в областта на науката, техниката, културата, образованието, спорта, изследователската, стопанската и обществена дейност. По традиция техните носители се предлагат и гласуват от общинските съветници.
Тази година с най-високото отличие „Почетен гражданин на Севлиево“ бе удостоен посмъртно бизнесменът и голям общественик и родолюбец Костадин Костадинов, който си отиде в началото на тази година. Той е роден на 04.09.1957 г. в село Горна Липница, община Павликени. Завършва средното си образование през 1975 г. в СПТУЕ „А. С. Попов“ – В. Търново, а висше в Киевския университет. В периода 1979-1990 г. работи като електротехник в гр. Оскол, Русия. От там остава безграничната му любов към руския бит, култура и душевност. Връщайки се в България се установява в Севлиево и основава фирма ЕТ „Хелиос – Костадин Костадинов“, по-късно преобразувана в „Хелиос“ АД. Години наред работи усърдно и създава име на професионализъм и почтеност в сферата на търговията с гуми. Наред с успехите в професионален аспект, Костадин Костадинов присъства активно в обществения живот на Севлиево. Рядко минава събитие без да се усети неговия дух и присъствие. Един от основателите и два пъти президент (2003/2004 и 2015/2016) на Ротари клуб – Севлиево, член и два мандата председател на бизнессдружение „Севлиево 21 Век“ (2009-2014), член на НС на Национално сдружение „Русофили“, организатор на първия и единствен засега частен пленер за изобразително изкуство в града. Оказва морална и материална подкрепа на местни спортни клубове и откликва като щедър благодетел на много инициативи, особено свързани с детско творчество.
Удостоен със званието „Почетен знак-Севлиево“ през 2015 г. и носител на „Почетен знак за особен принос в развитието и укрепването на българо-руските отношения“ на Координационния съвет на руските съотечественици в България, както и на редица други отличия, отразяващи неговата безкористност, доброжелателност и пословична всеотдайност. За тези, които го познаваха, той беше вселена от доброта, емоция и мъдрост. Човек, който винаги безрезервно подаваше ръката си за помощ и подкрепа, за да има повече усмихнати деца и щастливи хора. Човек, който е променил към по-добро много човешки съдби!
Отличието „Почетен гражданин на Севлиево“ и символичния ключ на града бяха получени от неговия син Ивайло Костадинов, който благодари на общинските съветници за признанието. „За мен е голяма чест да получа отличието на баща ми, който наистина го заслужи. Горд съм, че съм негов син и ще продължа по неговите стъпки – да правя добри неща за Севлиево и жителите му“.
С официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“ бе награден директорът на градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ Васко Василев. Той е директор на галерията, на Музея на съвременното изкуство и Музея на образованието в Севлиево. Ръководител е на школа по изобразително изкуство „ВВ АРТ” при Детски комплекс – Севлиево от 1988 г. Работи живопис, карикатура, шарж и илюстрация. Член е на СБХ и член на групата на художниците в гр. Севлиево. Има реализирани 33 самостоятелни изложби и 125 участия в общи художествени изложби. Васко Василев е автор на логото на Градската галерия, на Детския комплекс, на Историческия музей, на Училищно настоятелство – Севлиево, на знамето на с. Горна Росица, както и на много лога на учреждения и фирми в града. Негови творби се намират в колекции в страната и чужбина.
За кратък период от време (2017-2018 г.) в сградата на Музея на съвременното изкуство под негово ръководство, е открита експозиция, с която официално се създава и регламентира първият по рода си Музей на образованието в града. Обособява експозицията „Образованието в Севлиево и Севлиевска община“, даваща информация за образованието в Севлиево от 1878 до 1989 г. в две музейни експозиции: „Образованието в Севлиево от 1878 до 1944 г. и Образованието в Севлиево от 1845 до 1989 г. През 2020 г. издава книгата „Кратка история на учебно-просветно дело в Севлиево и Севлиевска община“. През това лято той представи и албума си „Народната носия в Севлиево и севлиевските села“, разкриващ многообразието на севлиевската носия, използвана в периода XIX век и началото на XX век.
„Изключително съм благодарен за това отличие. Но заслуга за него имам не само аз. Принос за него имат семейството ми, приятелите ми и, разбира се, Община Севлиево“, каза Васко Василев.
Носител на „Почетен знак – Севлиево“ стана и вестник „Росица“ за негова 135-та годишнина, която се навърши на 4 юни. Отличието бе връчено на главния редактор на изданието и управител на „Росица“ ЕООД – Минка Минчева.
„За мен е чест в този момент да получа Почетния знак на Община Севлиево, по случай 135-тата годишнина на в. „Росица“. Това е заслужено признание към всички, които през тези 135 години са записвали старателно историята на Севлиево и севлиевския край, през различни периоди от време. За съжаление една голяма част от тях – издатели, краеведи публицисти, които са издавали вестници с марката „Росица“ до 1944 година умишлено или не, са забравени.
Признание заслужават и нашите предшественици, които са съграждали новата история на вестника. Заслугата на нашия малък екип е, че въздадохме една справедливост като напомнихме за първите, които са определили целите и посоката на в. „Росица“, която ние, след 135 години следваме. Доказателство е, че през 2019 г. в. „Росица“ получи най-високото награда на СБЖ – Златното перо.
Благодаря от сърце, на тези, които са номинирали вестника за това високо отличие, на вас общински съветници, които сте го приели, на Вас д-р Иванов и Вашите заместници, че в този празничен ден на Севлиево ние го получаваме. Искрено ви благодаря, защото много рядко медии получават такова високо признание. Пазете в. „Росица“, той е част от богатото културно-историческо наследство на Севлиево. В момента е най-дълго издаваният регионален вестник в страната. Дали историята му ще продължи, това зависи от вас. Още веднъж дълбок поклон и благодарност“, каза в знак на признателност г-жа Минчева.
Екипът на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ също получи отличието „Почетен знак – Севлиево“. То бе присъдени за изключителни заслуги в областта на здравеопазването и във връзка с проявения професионализъм и отговорно отношение от страна на екипа на болницата в условията на пандемията.
Почетният знак бе връчен на главния лекар на болницата д-р Пламен Цеков, който благодари за отличието от името на екипа си. „Развълнувам съм от начина по който вие ни забелязвате, а това означава, че сме си свършили работата. Заедно доказахме, че обединени можем да направим така, че когато наистина дойдат трудностите, те да не изглеждат толкова непреодолими“, обърна се към присъстващите д-р Цеков и допълни: „Всички ние – общинските съветници, г-н кмета с неговите помощници и ние, сме си свършили добре работата и въпреки че това е наше задължение, ако я нямаше вашата помощ, ние едва ли щяхме да успеем в това трудно време да посрещнем предизвикателствата по този начин. Въпреки че нещата от вътре са меко казано трудни, нашите лекари, санитари и медицински сестри намират сили да преодолеят стреса, да стоят на своите постове и да отдават необходимите грижи на пациентите ни“.
На „Медицински център -1- Севлиево” ЕООД също бе присъдено високото отличие „Почетен знак- Севлиево“. В условията на пандемия от коронавирус екипът на центъра доказва отговорното си отношение към здравето на севлиевци, създадени са добри условия за полагане на грижи за пациентите и цялостната лечебна дейност. Ръководството и медицинският екип дават възможност за обезпечаване здравеопазването на населението на община Севлиево, като по този начин участва активно в обществения живот и развитието на общината като цяло.
Заради служебен ангажимент управителят на дружеството не успя да присъства на награждаването, а отличието взе главния счетоводител на „Медицински център -1- Севлиево” – Красимира Петрова, която благодари от името на целия екип за признателността към тяхната работа.
Бившият кмет на града Йордан Стойков също бе удостоен с „Почетен знак – Севлиево”. Той също не успя на присъства на тържествената церемония.
Йордан Стойков е избиран шест пъти за общински съветник в община Севлиево. Председател е на ОбС от 2003 до 2005 г. Кмет е на община Севлиево от 2005 до 2011 г. и народен представител в 42 НС 2013–2014 г.
Реализираните значими проекти по време на кметуването му са: довършване на регионалното депо за твърди битови отпадъци през 2006 г.; изграждане на градската пречиствателна станция за отпадъчни води 2008-2010 г.; откриване градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови” през 2008 г.; реконструкция на централната градска част на Севлиево през 2011 г. Спечелените проекти, финансирани по оперативна програма „Региони в растеж“ са: проектът за социализиране на средновековния град и крепост „Хоталич през 2011 г. и проектът за изграждане на парк „Казармите“ през 2011 г.