Очаквано Томислав Дончев е водач на листата на ПП ГЕРБ в Габрово за предстоящите парламентарни избори в страната – трети по ред. Доказан политик, чиято политическа кариера започва като кмет на Габрово, а след това министър по еврофондовете, вицепремиер, евродепутат, народен представител и зам.-председател на ПП ГЕРБ. Ден преди официалния старт на предизборната кампания публикуваме интервю с г-н Дончев за причините за “сложната ситуация в страната”, както той я определи и уроците за нас, избирателите и политиците – кандидати за нашето доверие.
-Г-н Дончев, какви хора са в състава на листата на ГЕРБ – Габрово?
-За разлика от листите на други партии, в които редовно гастролират, къде познати, къде непознати, симпатични и не симпатични лица, нашата листа е от местни хора от четирите общини. Всички те са добре познати със своята професионална и политическа биография. От тук нататък голямата ни задача и много добро представяне – нарочно не употребявам военни и спортни термини, като бой, победа и т.н. Добро представяне означава доверие – за нас доверието е много важно. Целта е първа политическа сила, но това зависи от избирателите. Това, което зависи от нас е максимално добра кампания, което означава да достигнем до много хора, да обясняваме, защото това, което се случи през последните няколко месеца има нужда от обяснение.
-Вероятно Вашата лична кауза като народен представител ще бъде отново Габрово, но как ще я изпълнявате?
-Как е съществения въпрос, особено след изминалите няколко месеца. Политиката трябва да произвежда резултати. Всички скандали, всички обиди и цветни епитети нямат особен смисъл. Аз съм убеден, че нито един български гражданин – и в частен случай нито един гражданин на Габрово праща някой в парламента или на отговорна позиция да се накара хубаво на друг. Праща го да свърши някаква работа. Каквито и кусури да има работата ми през годините назад, претендирам – дори и нескромно да звучи, че съм успял да свърша работа. Ще продължа да правя същото и в решенията на национално ниво и в тези, които са важни за региона.
-Къде се чувствате по-добре – в изпълнителната или в законодателната власт?
-Ще бъда там, където ми отредят българските граждани. Аз съм бил на всякакви позиции – само областен управител не съм бил. Така че, каквато служба ми отредят гражданите и считат, че съм достоен или подходящ, такава служба ще изпълнявам. Готов съм да нося отговорността на управлението и да служа на народа в опозиция, защото и това е отговорна позиция.
-Как ще коментирате ситуацията в страната? Кои от проблемите ще поставите още в началото на 47-то Народно събрание?
-Няколко са проблемите на национално ниво и куп са темите на регионално. Мога да говоря дълго и за едните, и за другите. Ситуацията в страната е сложна – не искам да драматизирам, затова не използвам термина тежка.
Имаме инфлация, която се усеща и в гражданите, и в бизнеса. Огромен ръст на цената на енергоносителите в т.ч. и на електроенергията, което е огромна спънка и проблем за бизнеса. Имаме нови предизвикателства, свързани с пандемията. Това изисква решителни мерки и други по-малки теми, но в никакъв случай лишени от същественост. Като пример ще дам Националния план за възстановяване и устойчивост. Ние с Финландия сме двете последни държави в ЕС, които нямаме решения за въглищната енергетика.
-Как ще коментирате случващото се с процедурата за избор на изпълнител на тунела под Шипка?
-Вече няколко месеца някой играе някакви игри. Според мен проблемът е в това кой да изпълнява проекта. Коя строителна компания ще го изпълнява не е важно! По-важно е нещата да се случват. Това отлагане не е малка беда, защото отлагането с два, три или повече месеци означава по-късно завършване на съоръжението. А това е загуба за икономиката и допълнителни транспортни неволи. Не знам какво става зад кулисите, но фактически готов проект, с приключила процедура, с осигурено финансиране, с осигурен довеждащ път – няколко месеца се бави! И то не за друго, а защото някой търси да си избере най-подходящата фирма. Аз имах възможност да питам министър Комитова по време на парламентарен контрол каква е причината, но смислен отговор не получих. Ще продължа да питам, това ми е работата.
-Кои са другите теми, важни за региона, по които ще работите и търсите решения?
-Темата за професионалното образование е важна за България, но за Габровска област е по-важна от всяко друго място в страната, защото областта е с най-висок дял на заетите в производството и в индустрията. Тук има още много какво да се направи. Темата за създаването на Индустриална зона е не по-малко съществена, защото областта има потенциал за това.
Припомням само, че по мое предложение парламентът прие Закона за индустриалните паркове, което улеснява създаването на подобни съоръжения. В Националния план за възстановяване и устойчивост беше предвидено специално финансиране на такива индустриални зони. Това не може да се случи без усилията на местната власт, но в никакъв случай не може да стане и без целенасочена държавна подкрепа. Мога да продължа.
-Директорът на Института за пътна безопасност Богдан Милчев в един от националните всекидневници назова в пряк текст причината за спиране на процедурата за избор на изпълнител на проекта под Шипка – умишлено стопиране на проекта в интерес на друг изпълнител. Не е ли редно някой да се самосезира по тази информация?
-За щастие това, което пречи на възложителя, който иска бързо да избере изпълнител за започване изпълнението на проект, е обект на двуинстанционен контрол, като последната фаза е съдебна, т.е. всичко минава през българския съд. Аз вярвам на българския съд, че ще бъде избран законосъобразно изпълнител. Разбира се, ако има достатъчно данни за умишлено забавяне на процедурата, това е съвсем различно нещо. Това е криминален състав и, ако аз имам доказателства за нещо подобно, няма да се поколебая да сезирам прокуратурата. Г-н Милчев е безспорен експерт и добре информиран човек. Само това, което е казал е за самосезиране на компетентните органи.
Тъжното е, че заради дребни политически интереси се спират практически готови проекти. Сега пътувам много по-често и наблюдавам темповете на строителството на магистрала “Хемус” – там работа почти няма. Разбирам политическите кавги и скандали, но не разбирам защо готови неща, за които е извървян целият път, проведени оценители на процедури, избран изпълнител, осигурено финансиране се спира!? Кому пречи? Същата работа е и с тунела. За мен надеждата, след всички усилия, които положихме, има обществен натиск – не само от Габрово, а и от Казанлък, Стара Загора, от съседните области, който е толкова силен, че никой не може да провали този проект, но може да го забави, което е лошо.
Г-н Дончев, трудно ли ще излезе България от тази сложна ситуация, дори и да бъде съставено правителство след изборите? Кои са уроците?
-За мен след двата поредни избора, които се проведоха през годината не се случи нищо. Имаше едно Народно събрание, което не произведе нищо и второ – 46-я парламент, което направи една спорна актуализация на бюджета и две ратификации. Това, според мен е достатъчен урок за всички партии, че политиката не е само викане, надвикване и хулене. Смисълът на политиката е да правиш нещо, което да се ползва от хората, да прави животът им по-добър. Според мен голяма част от партиите и техните народни представители в парламента приемат политиката като някакъв друг жанр, близък до шоуто, до телевизионните изяви. Целта на политиката е с действията, които правиш, хората да усещат промяната към по-добро. Според мен така наречените партии на промяната, колективно се провалиха в това. Може да са изказали много цветни термини, може по много хубав начин да са ни обидили, но нищо друго не успяха да направят. Дали са научили този урок, предстои да видим. А по отношение на това кой с кого не иска да работи, миналото Народно събрание показа, че никой не иска да работи с никой, което не е добре. Знам колко е трудно от една, две, три партии да се създаде коалиция в името на това да се случват полезни неща. И това не става от само себе си, то става с разговори, с преговори, с лидерство, с усилия и винаги има скърцания, спорове..Но когато целта е да свършиш нещо, да събереш подкрепа и другите да застанат зад тези цели, в тази посока, това се случва. Очевидно такава цел няма, няма лидерство, което да увлече другите. Голяма част от новите партии са коалиция на омразата. Те нямат друг дневен ред, освен да хулят и да мразят. Омразата, очевидно не е качествен строителен материал, който позволява да се изгради коалиция. Надявам се всички да са си научили уроците. Нашите уроци си ги научихме!
-Кои са уроците на ГЕРБ?
-Това е тема за дълъг разговор, защото когато направиш 10 хубави неща и направиш едно грешно, десетте хубави вече нямат никакво значение. Не е достатъчно да правиш нещата, ако не си в състояние да обясниш, защо и как правиш това, което правиш, защото някой може да го опише като провал. Мога да дам десетки примери. Известни сме с това, че рядко правим компромиси с някой, който е съгрешил и с това е компрометиран. Не говоря за осъден, за виновен, а за компрометиран…Но за да бъдем на нивото на обществените очаквания, явно трябва ме по-решителни от обичайно високия ни стандарт в това отношение. Това са малка част от уроците.
-Г-н Дончев, има ли ГЕРБ програма, ако е първа политическа сила, за излизане от кризата, в която се намира страната.
-Да си първа политическа сила не е достатъчно да управляваш. Това зависи и от разликата между първия и втория. Ако разликата е голяма, избирателят ни е задължил, дал ни е мандат. Ако изборният резултат е на фотофиниша, нямаме основание да се хвалим. Иначе едва ли имате съмнение, че от гледна точка на експертиза, на решителност и опит при нас е концентриран ресурс във всички сектори. Краткият отговор е:“Да“, освен темите и политиките, по които сме работили до преди няколко месеца, от един месец екип от централата на ГЕРБ работи по всички нови кризи. Кризата с високата цена на електроенергията, инфлацията, рисковете за екологията, свързана с кораба, заседнал край Камен бряг, новото развитие с темата за въглищните централи. В нашия мандат тема за затваряне на комплекса Марица – Изток не е стояла.