Деляна Иванова е народен представител от ПП „Има такъв народ“ за област Габрово в 45-то и 46-то Народно събрание и член на Комисия по бюджет и финанси. Завършила е СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Стопанско управление“ и магистратура „Организационно развитие“. Професионалният й опит преминава през както през банковия сектор, където израства кариерно и заема управленски позиции, така и в реалния бизнес. Вероятно тя ще бъде отново кандидат за народен представител от партия „Има такъв народ“. За в.“Росица“ тя коментира какви са уроците от участието й в предишните два парламента и как ще работи за жителите на Габровска област, ако отново спечели тяхното доверие.
-Г-жо Иванова, какво постигна и какво не постигна ПП „Има такъв народ“ за тези два парламента? Кое оценявате като успех и кое като грешка?
– В 45-то НС, ПП ИТН имаше една основна цел – промяна на Изборния кодекс и преминаване към машинно гласуване. За кратките срокове, с които този парламент разполагаше, това беше единствената реалистична възможност за ограничаване на контролирания вот. В нашата програма, са заложени две цели, свързани с изборите – мажоритарен вот и електронно гласуване. Мажоритарен вот, за да бъде правилно организиран изисква преброяване, райониране и създаване на 240 едномандатни района. Разработването и имплементирането електронно гласуване, т.е. възможност за гласуване по интернет, време, ресурси, правила, така че да се гарантира сигурността на вота. Тези две точки от програмата предстои да изпълним, но с машинният вот са поставени основите на промяната.
46-тото Народно събрание е с различно кратък, но изпълнен с емоции и много работа парламент. ПП „Има такъв народ“ влезе в парламента със самочувствието на първа политическа сила и енергията на своите избиратели, които искаха промяна и управление. Ние направихме всички необходими стъпки и действия, без да изневеряваме на обещанията към своите избиратели, за да съставим правителство. Като честни, открити и най-вече отговорни хора, предложихме да понесем цялата отговорност на управлението, като търсим подкрепа по политики, принципи и реформи. За съжаление, нашите естествени партньори ни поставиха неизпълними и противоречиви условия и напълно саботираха съставянето на правителство. Ние не позволихме да ни изнудват, не позволихме да ни притискат, не позволихме да ни купят и работихме неуморно и с огромно желание.
В 46-то Народно събрание, благодарение на ПП Има такъв народ се случиха две съществени промени: актуализацията на бюджета и изменението на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. Чрез процедурата за бюджета, ПП „Има такъв народ“ за първи път в най-новата история на България показа, че сме Парламентарна република. За първи път бюджетът на практика се прекрои в Комисия по бюджет и финанси. Прекрои се в правилна посока, в рамките на възможностите, със запазване на баланса и без допускане на евтин популизъм. И това направи екипът на „Има такъв народ“ под умелото ръководството на Любомир Каримански. Законът за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство извървя неравен път, но благодарение на Комисия по правни и конституционни въпроси, водена от Андрей Михайлов от ПП Има такъв народ, вече е факт.
Днес вече знаем: положихме началото и трябва да продължим. Трябва да продължим честно, със сила, воля и енергия да променяме България.
-Какъв е Вашият коментар за Петър Илиев, който беше предложен за министър на вътрешните работи и разкритията за научната му дейност?
-Г-н Петър Илиев е лице, което е работило за партията – почтено и всеотдайно. Очевидно е сбъркал в миналото, и който е сбъркал си носи последствията. В този, както и в други случаи, за ПП ИТН е важно да се спазват действащите закони на страната. Ако си плагиатствал, носиш отговорност, ако си декларирал неверни данни за своето гражданство и си нарушил Конституцията – носиш отговорност. Законите не са персонални, а универсални и трябва да бъдат спазвани за всеки и всичко без да се допускат изключения.
-В изминалата седмица Вашата партия даде пресконференция относно антикризисни мерки за устойчиво развитие на енергетиката и подпомагане на бизнеса и домакинствата. Какви са основните предлагани мерки и ефектът от тях?
-Българската енергетика в последните шест месеца изпадна в тежка криза във всички нейни сектори – електроенергетика, природен газ, производство на топлинна енергия. Причините са много и разнообразни – от значителен ръст на цените на природния газ на международните борси, през завишено търсене на електроенергия в резултат на изпреварващия икономически подем и устойчиво растящи цени на търговия с емисии, до пълно отсъствие на енергийна стратегия. ИТН предложи осемнадесет краткосрочни и средносрочни мерки, които да доведат до регулиране на ефектите.
-Коментирайте някои от тях?
-За да отговори на повишеното търсене на електроенергия, България пусна на пълна мощност въглищните си централи. Така днес имаме сравнително евтин ток, но и на практика субсидираме съседите ни Гърция, Турция и Румъния, които не оперират своите въглищни централи, а ползват ток, произведен в България. При оперирането на централите, обаче съществува и риска от неизвестната цена на въглеродните емисии, които ще трябва да заплатим в следващата година, тъй като емисиите не са закупени на по-ниски или настоящи цени, а се изчаква падежа на плащането им. За осигуряване на стабилитет и сигурност , рискът от повишени цени на въглеродните квоти на държавната ТЕЦ „Марица изток-2“ за произведената през 2021 г. и изнесена електроенергия, както и на дължимите плащания от НЕК на въглеродни квоти за произведената от двете американски централи AES и Contour Global електроенергия, трябва да бъде незабавно хеджиран. За намаляване на дължимото е необходимо добро управление и пускане в пълна експлоатация на държавните ВЕЦ, които в момента работят на около 50% от общия си капацитет.
Прилагане на механизъм за субсидиране на българския бизнес, засегнат от високите цени чрез преразпределяне на печалбата на свръхпечелившите държавни предприятия АЕЦ „Козлодуй“ и ВЕЦ, собственост на НЕК. Механизмът, който трябва да се приложи е директни ценови компенсации на закупената на борсата електроенергия от бизнеса. Тази мярка, изпълнена максимално бързо, ще даде незабавен и директен ефект върху конкурентоспособността на дружествата. Други европейски страни вече субсидират бизнесите си, което прави българският производител по-неконкурентноспособен.
Размяна чрез прихващане на количества руски газ, транзитирани за Гърция през трансбалканския газопровод в България, с азерски газ от договорената квота за България от 1 млрд. куб.м./год, постъпващ на гръцка територия чрез транс-адриатическия газопровод. Мярката е временна до пускане в експлоатация на интерконектора България-Гърция. Основанието за приложение на тази мярка е значителния й икономически ефект за България и специално за „Топлофикация София“, тъй като цената на азерския газ е повече от два пъти по-ниска от руския тръбен газ (цена 20$/МВтч срещу, вече над 60$/МВтч на руския газ доставка от „Газпром“ след 1.10.2021 г.).
Не бива да забравяме, че домакинствата до края на година ще ползват ток на фиксираната от КЕВР цена и няма да усетят разликата директно в сметките си, но след нова година цената на парното и тока ще се повишат. В допълнение, през 2025 г. всички домакинства ще излязат на свободния пазар на електроенергия. В тази връзка ИТН предлага и мерки за подпомагане на енергийно уязвими домакинства и облекчаване на административните процедури за изграждане на зелени инсталации за електропроизводство за собствени нужди.
В по-дългосрочен план, с цел трайно решаване на енергийната независимост на страната е нужно изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй, изграждане на 1000 МВ ВЕЦ или ВЕЦ-ове на река Дунав, ре-организация и цялостна енергийна стратегия.
-Как смятате да работите за област Габрово?
-Честно, открито и диалогично. На разположение са нашите офиси в Севлиево, Габрово, Трявна и Дряново, чрез които държим връзка хората в района. Изключително важно е да се продължи развитието на промишлеността в региона и да бъде подпомогнато бизнес развитието. Считаме, че два важни фактора за стимулиране на заетостта и привличане на нови инвестиции са осигуряване на образование, отговарящо на нуждите на бизнеса и логистична свързаност. Само така може да се осигури дългосрочен и устойчив резултат и конкурентно предимство.