РУЖА ЛЮБЕНОВА
След месец април 2019 г., когато полицията проведе мащабна акция срещу телефонните измамници, този вид престъпления намаляха и почти изчезнаха, но през последните месеци извършителите им отново се активизираха. В края на месец юли т. г., например, от полицията в Разград съобщиха, че за четири дни там има три такива измами. 75-годишен мъж е дал 12 750 лева, които лично занесъл до паркинг на бензиностанция по пътя Дунав мост – Гюргево, в Румъния. Измамниците го подлъгали, че с тях ще спаси от опасност свой близък. Малко преди това две жени „изгорели“ по същия начин със злато и пари. Това е класиката в измамите – обаждания от мними доктори, полицаи, прокурари или „близки“ на набелязаните за жертви.
Има обаче и нова схема. От Държавен фонд „Земеделие“ предупредиха земеделските производители, че от началото на годината върви нов вид телефонна измама. Измамниците звънят на мобилните телефони на стопаните и се представят за служители на фонда. Заблуждават ги, че срещу 120 лв. ще им бъде възобновена регистрацията като земеделски производители, която им била служебно прекратена.
Чрез куриерска пратка лицето щяло да получи необходимите документи, като заплати исканата сума за „услугата“. От фонда напомниха, че регистрацията за земеделски производители е безплатна.
И още една ниша във фонд „Земеделие“ напипали измамниците. Там залежавали 2166 проекта за над половин милиард лева, подадени от български фермери по Програмата за развитие на селските райони. Някои чакали одобрение по 20-30 месеца. Точно това използвали измамниците – българи с румънски телефонни номера, които се представяли за служители на фонда и искали пари от стопаните, за да бъдат проектите им одобрени по-бързо. Цената им за „услугата“ била 40 % от стойността на проекта.
Заради тези и всички останали случаи на зачестили телефонни измами от МВР предупредиха: „Не предоставяйте пари и ценности след обаждания от непознати, независимо за кого ви се представят!Телефонните измамници са изключително изобретателни. Те подбират жертвите си на случаен принцип. Обичайно първото обаждане става на стационарен номер, след което комуникацията може да продължи и на мобилен от скрит или непознат номер. Сценариите, които използват са най-различни – от „медик“, който съобщава за пострадал роднина и иска пари за скъпо струващо лечение, до „близък“, претърпял злополука. Често се ползва и сценарий, при който непознатият се представя за „полицай“ или „прокурор“, търсещ съдействие при провеждаща се операция за залавяне на престъпници. МВР още веднъж напомня, че по никакъв повод и с никаква цел не съществува практика при такива акции да се търсят пари от граждани…
Запомнете основното правило: Получите ли обаждане от непознат за съдействие на полиция, разтърсващ разказ, молби за помощ или безпардонни заплахи, с последващи искания – предоставяне на пари или ценности, знайте, това е телефонна измама! Не се поддавайте, прекъснете връзката!“