• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
вторник, 13 май 2025
  • Вход
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Севлиевската преса от ХIХ до ХХI век

от Вестник Росица
08.09.2021
в Общество, Севлиево
0 0
0
Севлиевската преса от ХIХ до ХХI век

В изложбата „Севлиевската преса от ХІХ до ХХІ век“ са представени вестници и списания , запазени във фонда на Исторически музей Севлиево. Те са част от над сто издания на множеството печатници и издателства в града ни от Освобождението до наши дни.
Акцентът в изложбата е един от първите броеве на вестник „Росица“, по повод 135-ата годишнина от издаването му през 1886 година. Посетителите ще видят и оригинални снимки на издателите му – Евтим Дабев и Петьо Мустаков. Експонирани са и други ранни издания на вестник „Росица“, както и вестници като „Бич“ от 1886 г. (издаван на хектограф от Гатьо Джамбазов), „България“ – 1887 г., „Искра“ – 1911г., „Развитие“ и други.
Изложбата ще бъде експонирана от 08 септември 2021г. в Хаджистояновото училище.
Във връзка с противоепидемичните мерки част от нея в рамките на деня ще бъде представена на открито в пространството пред музея. Заповядайте!

Петьо Иванов Мустаков

Още преди Освобождението в Севлиево се появяват ръкописните сатирични листове „Гайда” и „Тъпан” издавани през 1875 година от революционерите Стефан Иванов Пешев и Никола Генев. Стефан Пешев се проявява и като забележителен дописник в многобройни съобщения за събитията в града и околията до цариградските вестници. След като България се появява отново на картата на Европа, свободата на печата в страната е гарантирана с Търновската конституция от 1879 г. Според нейния член 79: „Печатът е свободен. Никаква цензура не се допуща, също и никакъв залог не се иска от писателите, издателите и печетарите”.
Икономическото развитие на Севлиево и на околностите му, партийно политическите борби, културно-просветния живот и наличните печатници и издателства са предпо-ставка за развитие на журналистиката в града ни.
Веднага след Освобождението от турско робство в Севлиево и Севлиевско се появяват много местни вестници еднодневки, излизащи „от време на време”. Малко по-късно започват да се издават и многотиражни вестници и списания главно с обществена, политическа или културна насока. Появяват се и много издания на отделни спортни, туристически, културни и други дружества, на браншови организации, а в по-ново време и издания на отделните фабрики, промишлени предприятия, земеделски и потребителни кооперации в града и региона. Севлиевски учители и учебни заведения също издават свои листовки, вестници и списания. Почти всичките политически партии и организации в града са издавали свои вестници, в които се прокламират техните идеи и възгледи, свързани с управлението на страната.

Евтим Дабев и Петьо Мустаков

Първият вестник в града ни след Освобождението е „БИЧ”, издаван от края на 1886 г. до март 1887 г. на хектограф, под ръководството на Гатьо Джамбазов. „БИЧ” е орган на народно-либералната партия, с австро-английска и стамболовистка ориентация.
През 1886 година започва издаването на първия социалистически вестник в страната „Росица”. Дълго време има спор в някои изследвания по въпроса чий вестник е „Росица” – габровски или севлиевски. Всъщност вестникът започва да се издава в Габрово от учителя Евтим Дабев. Той е наименуван на река Росица вероятно защото неговите кредитори са от Севлиево, градът ни е окръжен център по това време, а и първи отговорен редактор на вестника става севлиевецът Петьо Иванов Мустаков. Първият му брой излиза на 4 юни 1886 година.Вестникът излиза в 20 броя.
Пасажи от вестника:
Брой 1. стр.1
„Севлиевската постоянна комисия се е обърнала на дембелхане. Там се решава съдбата на чиновниците. Там се промисля кой е благонадежден, кой не е, кой да се отчисли и кой не.”
Брой 1. стр.1
„…Ние ставаме вестникари не с цел да угаждаме някому не с цел да извличаме някоя лична полза. Ние се нарамваме да носим тоя товар с цел свята и благородна…”
Брой 2. стр.1
„Г-ну М. В Севлиево. Тъй а? Почитаемите членове на Постоянната комисия, недоволни от писаното за тях в първия брой на вестника ни, накарали писаря да го изгори…”
Брой 3. стр. 2
„Още преди да хванем перото да изкажеме програмата си ние съзнавахме, че напрежението, което сме решили да държим, не ще се хареса на множество мракобесни душици…”
Брой 4. стр. 3
„Пишат ни от Севлиево пак за золумлуците на някои членове на Окръжната Постоянна комисия. Особено от тях се е отличавал по безобразията си …”
Брой 5. стр. 1
„Тогава, каква е разликата между предишното правителство, и сега постъпиващето? Въ какво се състои тя? Не ли само, че на наместо Петка е седналъДраганъ …“
Под името „Росица” излизат няколко издания в града ни. Наред със споменатия през 1920 година започва да излиза Независимият местен лист за политика, общественост и литература с главен редактор видния севлиевски краевед Никифор Ганев. Той е орган на Конституционния блок в града и е насочен срещу комунисти и земеделци. През 1929 година излиза като агитационен лист на клон „Росица” от ЮТС в България. „Росица” излиза в периода 1933 г. – 1939 год. като вестник за туристическа култура и пропаганда. В него са помествани статии, стихове, съобщения и организационни статии. В периода 1936 – 1944 година „Росица” е издаван като месечник на ученици и учители от Севлиево и Севлиевска учебна околия. В него се помества ученическо творчество. Той служи за връзка между учители и ученици и е списван в националистически дух.
За да стигнем до вестник „Росица”, който наследява „Севлиевска трибуна” (издаван два пъти месечно от 1959 до 1969 година), като основен орган в града и общината. Вестник „Росица“ се превръща в трибуна за обществено-политическия, стопанския, културно-просветния и спортния живот в общината, издаван от 1970 година до наши дни. Преминал през различни етапи, издаван през различни периоди от време, вестникът продължава да информира севлиевци за основните събития в града и общината.
Друг основен орган на Севлиевската община е бил вестник „Развитие”. Той е издаван от 27 август 1927 г. до 21 февруари 1946 година. Във вестника са списвани статии по всякакви въпроси, които засягат стопанския, културния и обществения живот в околията. За този период от над 145 години в общината излизат над 100 издания на вестници и списания.
Сред тях са: „Братство” – периодичен лист, орган на бялото братство на Петър Дънов, „България” – орган на комитета „България за българите”, „Известия”– издание на Севлиевската популярна банка, „Изкуство” – издание на ученическото дружество „Изкуство” при Севлиевската гимназия с редактор Дочо Байрямов,„Народна борба” – вестник на сдружените земеделци от Севлиевска околия, „Пробуда”– седмичен информационен вестник, орган на Демократическия сговор и насочен срещу БЗНС и БКП, „Севлиевски глас” – защитник на интересите на жителите на града и околията, „Трудовашко ехо” – вестник на учениците от Педагогическото училище в Севлиево, „Червено знаме” – издание на кабелния завод „Ненко Илиев”, „Чесало” – вестник за сатира и хумор и много други, с които севлиевци можем да се гордеем.

Първият брой на в.”Росица” издаден на 4 юни 1886 г.

Севлиевски вестници от най-новото време

След настъпилите демократични промени през 1989 год. в страната и в града ни, в Севлиево редом с официалния „Росица“ излизат още няколко вестника. „Развитие“, издаван два пъти седмично в периода 2001 – 2009 г.„Росица“ 2001 – Вестникът се издава и просъществува за кратко, само през същата година. Вестник „Развитие“ 1870 – издание на Народно читалище „Развитие“. Първият му брой излиза през май 2010 г. Той просъществува за кратко, само няколко броя са издадени през същата година.„Севлиево днес“ – издание на сдружение „Севлиево за младите“ и излиза в периода 2012 – 2015 г. Вестник „Седмицата“ – издание на сдружение „Граждани за Севлиево“. Вестникът се издава в периода 2016 – 2020 година.

Етикети: изложбаросицаСевлиевската преса
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

13.05.2025
Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

12.05.2025
Воини, полицаи и пожарникари представиха в Габрово професиите на храбростта

Воини, полицаи и пожарникари представиха в Габрово професиите на храбростта

12.05.2025
Усилена подготовка на байк парка за пъмп трак състезанието

Усилена подготовка на байк парка за пъмп трак състезанието

12.05.2025
“За да си добър актьор, трябва да си добър човек” – холивудският актьор Димитър Маринов разкри философията си пред десетки севлиевци

“За да си добър актьор, трябва да си добър човек” – холивудският актьор Димитър Маринов разкри философията си пред десетки севлиевци

12.05.2025
Следваща публикация
Гала Ботева спечели ,, Гран – При” на Националния конкурс ,,Полските щурчета”

Гала Ботева спечели ,, Гран – При” на Националния конкурс ,,Полските щурчета”

Златен плакет за Калинка Иванова – отдала живота си на децата и театъра

Златен плакет за Калинка Иванова – отдала живота си на децата и театъра

Днес е Малка Богородица

Днес е Малка Богородица

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

Клуб “Журналист” при СУ” Васил Левски” с призови места от журналистически конкурс в Разград

13.05.2025
Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

Преподаватели от ПГМЕТ участваха в Лаборатория за иновации “Социално-емоционална подкрепа в обучението”

13.05.2025
Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

Зорница Антонова: “Български кораб акостира на бразилска земя! Вълнуващо, неповторимо, безценно!”

13.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Наркопласьор “на едро” в Севлиевско отива в затвора, ще плаща и 20 000 лева глоба

13.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

7 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Здравейте!

Влезте в профила си

Забравена парола?

Създаване на профил!

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.