ДЕСИ ДИМИТРОВА
Родопската белокаменна девойка – първата творба от симпозиума по скулптура „Севлиево 2017“, бе официално открита под звуците на гайда от автора й Ангел Каравланов, вчера предиобед. Сътворена с много любов и майсторлък скулптура, чието изящество е подсилено от ярката зелена площ пред Общината, до пешеходната пътека, водеща към хотел „Севлиево плаза“, където е монтирана, вече приковава погледите на минувачите. Кметът д-р Иван Иванов и директорът на Музея на съвременното изкуство и ГХГ „Асен и Илия Пейкови“ Васко Василев, тържествено свалиха покривалото от Родопчанката, с „изплетена“ дълга плитка и „разцъфнал“ минзухар в ръце.
„Радвам се, че шестимата скулптуори, доказани професионалисти, приеха присърце идеята и се включиха в Симпозиума. Създадените произведения са предназначени за естетизация на градската среда, ще придадат нов облик на местата, където ще бъдат разположени и се надявам да се харесат на севлиевци и гостите на града“, сподели Васко Василев и благодари на Община Севлиево за подкрепата.
За идеята и организацията на Симпозиума по скулптура кметът д-р Иванов благодари на Васко Василев, „защото тези няколко камъка стояха с години без да бъдат използвани“. И допълни: „Беше много интересно да наблюдавам процеса на работа. Първата скулптура, която сега символично откриваме, е на Ангел Каравланов, на когото благодаря, че е вложил своето сърце, душа, таланта си в тази красива творба. Надявам се в скоро време да бъдат завършени и останалите творби, за да могат гражданите да се радват и на тях“. В края на словото си кметът пожела тази прекрасна инициатива да стане традиция.
На откриването на Родопчанката присъстваха и Здравка Лалева – председател на ОбС, зам.-кметовете Калина Георгиева, Невена Тодорова и Красимира Йорданова, секретарят на Община Севлиево Румяна Дъчева, служители на Администрацията, граждани. Събитието уважиха и останалите скулптори, които творят от бял врачански камък, използвайки традиционна технология: Милена Младенова, Рафаил Георгиев-Рафо, Николай Иванов Йотов, Красимир Митов и македонката Гордана Хаджиниколова. Все майстори, за които изкуството е любов, каращи камъка да се огъва, изпълвайки го с вълни, движение, обрати, с живот. До 20 юли, когато Симпозиумът ще приключи, ще бъдат изваяни още пет прекрасни белокаменни произведения, които ще украсят различни паркови пространства в града ни.
А финалът със звук на гайда, в изпълнение на Каравланов, допълни усещането за нещо неръкотворно, обладано само от енергията на таланта. Дарът – Родопчанката, пазещ родовата памет, частица от една страна, наречена България, напомнящ за родолюбието, вярата, трудолюбието и гордостта на българина…