Чия е отговорността за празните контейнери и нерегламентираните сметища край тях – на севлиевци или на сметосъбиращата фирма? Докъде се простират правата ни на данъкоплатци и задълженията ни към правилата за обществен ред и чистота в средата, в която живеем? Колко ни струва почистването на нерегламентираните сметища? Отговорите на Момчил Стойков, заместник ръководител на „Нео Титан” ООД.
-Г-н Стойков, как ще коментирате проблемите с нерегламентираното сметище в кв.“Балабанца“ и недоволството на жителите, чийто къщи са до него?
-“Балабанца“ е от кварталите с най-чисти улици в града . Има желание от живущите той да бъде поддържан чист. И се стараят да е така. Проблем създават хората, които са извън квартала, но си изхвърлят боклуците там. Зад една от сградите има парцел, който е частна собственост и ние не може да влизаме в него с големи машини да го почистваме без разрешението на собственика. Но, тъй като не е заграден, всеки влиза и си изхвърля боклука на това място.
Иначе улиците в квартала са чисти – два пъти в седмицата се извозват битовите отпадъци. Има около 60 контейнeра по улиците. Преди години организацията на сметосъбирането е включвала в двора на всяка къща да има малък съд 110 л. и един пък седмично сметта се извозва. Това беше трудно и почистването се извършваше цял ден.
-Но хората от крайните къщи се оплакват, че пред техните домове са струпани по десетина контейнера, които са без капаци и от тях се носят миризми!?
-Има необитаеми къщи и контейнерът стои пред тази къща доста време. В един момент, когато собствениците се връщат от чужбина съответно не искат той да бъде пред техния имот. Контейнерите са подвижни и започват на лична основа да ги местят. Вече на много места ги поставяме на кръстовища, за да има естествена вентилация на въздуха и да не миришат. Отпадъкът се взема по-лесно, по-достъпно. Може да го вземем по всяко време. Стремежът е за малко време да бъдем вътре в квартала, защото са малки улиците, тесни – не са предвидени да се влиза с голяма техника.
-До колко основателно е недоволството на севлиевци, че контейнерите са пълни, а до тях има и камари други отпадъци, които не се изхвърлят дълго време?
-Основателни са дотолкова, след като се види съответния отпадък до контейнера. Радвам се, че все повече са коментарите, че не е достатъчно да се посочи проблема, че не е взет отпадъка, а да се види кой го е хвърлил. След като посочваме, че има проблем, трябва да проследим и кой го е създал, кой е изхвърлил отпадъка. Не е възможно 20 човека да чистят, а 20 хил.да замърсяват.
-Колко струва на данъкоплатеца премахването на едно нерегламентирано сметище?
-За да се определи, че едно сметище е нераглемантирано трябва да е документално упоменато, че не трябва да се изхвърлят отпадъци на този терен. Разходите са за установяване, че на това място има такова сметище. Те включват разходи за бензин, заплащане на специалисти, установили сметището; да се вземе решение дали са земни маси, оборски тор, растителни отпадъци – те могат да останат на място и да не се предприема нищо. Проблемът е, че в съдовете за смет се изхвърля трева, строителни отпадъци, а извън селата и в града се изхвърля покъщнина; едрогабаритни – дивани, дюшеци , битова техника и какво ли не още. А това, което трябва да влезе в съдовете не влиза и се оставя до контейнерите. Други се хвърлят в дерета, под мостове, канавки …След като се установи това, се прави оглед от кмета на селото, проверка от представител на Общината, да се направи калкулация, колко би струвало премахването на сметището, да се възложи на фирма – може на нас, може и на друга фирма или Общината ще го премахне със собствени сили. Трудно е да се определи цената, тя е според обема, вида на отпадъка и мястото където се намира.
Отпадъците до контейнерите са микро сметища, те не са в графика за сметосъбиране – събират се с багери и камиони, което също е разход за Общината. Минава единият камион за сметта, минава и другият камион за сметището, изчиства се мястото и след минути някой отново хвърля нещо допълнително. И хората коментират, че седмици минават, а боклука не се събира.
Такъв сигнал имахме от с.Млечево и лично го проверихме. Човекът, който прави ремонт на дома си, наел два контейнера за строителни отпадъци, но по време на ремонта излезли още отпадъци и той започнал да ги изхвърля в контейнера за битови отпадъци и съседите започнали да недоволстват.
Камионите за строителните и други едрогабаритни отпадъци минават по график, различен от този за битовите отпадъци. Затова се създава впечатлението, че минали, а не събрали всичкия боклук, който стои със седмици. Но след нашата проверка той отново си наел контейнер за строителните отпадъци.
-Какъв е реда за контейнерите за строителни отпадъци?
-От няколко години се предоставя услугата контейнер за строителни отпадъци, който може да се разположи както на територията на града, така и по селата. Плаща се определена цена, защото строителните отпадъци не попадат в такса битови отпадъци. Ако е за града, таксата за строителните отпадъци е фиксирана – 40 лв. Ако е за селата, се добавят километрите за транспорт. Доставят се съдовете и има определен срок за ползване. След като изтече този срок идва камиона и прибира контейнера.
-Преди няколко дни под публикация на Фейсбук страницата на в.”Росица” по тази тема имаше коментар, че до изхвърляне на строителни отпадъци на нерегламентирани сметища се стига, след като от ръководената от Вас фирма отказват да доставят веднага контейнера. В какъв срок може да се изпълни заявката?
-Започването на такъв ремонт не става от днес за утре. Той се планира много по-рано. По-рано трябва да се направи и заявката за получаването на такъв контейнер.
-А за едрогабаритните отпадъци – мебели, битова техника и други от почистването на къщите, какъв е редът за тяхното извозване?
-Оставени до контейнерите, те също са нерегламентирано сметище. Още при сключването на договора с фирма „Нео Титан” Общината е предвидила такъв тип отпадъци в по-малки количества – дрехи, текстилни материали, битова техника да се извозват периодично, директно на депото, защото не стават за сепариране.
Тези камиони преминават по определен график. Ако не се изхвърлят боклуците до контейнерите и се спазва някакъв ред, графиците напълно удовлетворяват почистването.
Препоръчително е пластмасовите бутилки да се смачкват, за да намалее обема им и да има повече място в контейнера. Същото важи и за кашони и опаковки, които се изхвърлят от магазините – те също не трябва да са в съдовете за битови отпадъци. И за тях има определен ред за извозването им.
-Г-н Стойков, печели ли фирмата от премахването на нерегламентираните сметища и колко губят гражданите на общината от тази дейност?
-Всяка година Общината определя сума в бюджета за сметосъбиране и сметоизвозване. Въпросът не е дали фирмата печели от тази дейност, за да получава допълнително пари, а те да се използват по-целесъобразно за повишаване качеството на услугата. Колкото по-малко са страничните разходи на Общината толкова повече ще са услугите, които ние ще предоставим на жителите. Много по-добре е парите, които се влагат за премахване на сметища, да се използват за допълнително измиване на улиците, примерно.
Затова не са прави тези, които казват: ”Аз си плащам данъците, те са длъжни да премахнат боклука!” И знаете ли, че понякога тези, които най-много мърморят в мрежата, те си изхвърлят боклука където им падне, знам за такива случаи.
Хубаво е да знаем, че освен права, имаме и задължения към обществото, към което сме и ние!