Три горски пожара са регистрирани в териториите, попадащи в обхвата на Северноцетралното държавно предприятие-Габрово от началото на годината до момента. Засегнати са общо 10 дка широколистни и 7 дка иглолистни гори, съобщиха пресцентъра му.
Предприятието стопанисва държавните горски територии в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Броят на пожарите до този момент е близо 9 пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година, когато са отчетени 26 пожара, но това не бива да успокоява.И трите пожара са възникнали в резултат от човешка небрежност, като в потушаването им са участвали 17 служители и 10 коли на СЦДП, 19 пожарникари, 8 доброволци и 6 пожарни автомобила.
Средногодишно огнената стихия на територията на СЦДП засяга около 1000 дка горски територии. Според специалистите в предприятието съществуват два пика на пожарите – пролетен и летен. Причините за пролетния пик са най-вече умишлени запалвания на пасища, мери и терени със сухи треви, граничещи с горски територии. При летния пик основните причини са същите, като се включват и непредумишлени запалвания от работници в гората, земеделци, туристи, гъбари и др. Пожарите през летния сезон са благоприятствани от по-високите летни температури и продължителни засушавания. Затова в разгара на активния пожароопасен сезон “Северноцентрално държавно предприятие” ДП отправя призив за повишено внимание при боравене с огън на открито и напомня, че паленето в гората е забранено, освен на обозначените за това места.
Във всички териториални поделения на СЦДП са утвърдени годишните оперативни планове с мерките за превенция и защита на горите от пожари. Противопожарната техника на предприятието е в пълна готовност да реагира при възникване на запалвания. Съгласно действащите планове за защита от пожари всяка година се извършва поддържане на съществуващите и направа на нови лесокултурни прегради и минерализовани ивици, които имат за цел ограничаване разпространението на огъня при възникване на пожар. За 2021 г. е предвидено изграждане на над 118 000 линейни метра минерализовани ивици и повече от 33 000 линейни метра лесокултурни прегради, като тези дейности се изпълняват основно със работници и техника на СЦДП.
АПЕЛ ОТ РАЙОННА СЛУЖБА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И
ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО – СЕВЛИЕВО
Във връзка с прогнозата на Националния институт по метрология и хидрология за екстремален индекс на пожароопасност на територията на страната и наличието на суха растителност, опасността от възникване на пожари в земеделските земи, от там и в горските и урбанизираните територии е изключително висока. Предпоставка за възникване на пожари е почистването на земеделските земи от техните ползватели и паленето на огън на открито.
Информираме Ви, че до 20 август, включително, се забранява поддържането на постоянно затревените площи и на обработваемите земи в състояние, годно за производство. Забраната се налага поради множеството пожари в страната през последните дни. Със Заповед № РД09-788/05.08.2021 г. на министъра на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков се ограничава косенето на трева, машинното почистване (мулчиране), включително и почистване на храсти. Причината е, че при тези дейности досегът на селскостопанската техника с камъни може да предизвика искри, които да доведат до възникване на пожар.
Предвид ограниченията, от 5 до 20 август, земеделските стопани ще бъдат освободени от задължението да поддържат постоянно затревените площи и обработваемите земи.
Паленето на стърнища е забранено и подобни действия се санкционират както по българското законодателство, така и по европейските Регламенти.
Екипи от „Техническия инспекторат“ на ДФЗ проверяват всички сигнали за запалени земеделски земи, които се подават към институцията. Сигналите постъпват основно от дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР, както и от граждани. Местоположението на пожарите се локализира с GPS и се извършва измерване на засегнатите пощи.
За да не се допусне възникването на пожар в природата РСПБЗН – Севлиево дава следните съвети:
Знаете ли, че 35 % от територията на България са гори и страната ни е на трето място в Европа по биологично разнообразие. За една година горските масиви обработват над 10500000 тона въглероден диоксид и ни даряват със 7300000 тона кислород. Средната скорост на пожарите в природата е 22.5 км/ч и за минути може да обхване огромни площи.
Пожарите в природата са явления, които засягат горския и полски фонд, блата, мочурища, както и високите части на планините с предимно нискостеблена растителност. Те често са неконтролируеми и оказват негативно въздействие върху екосистемата. Пожарите в природата нерядко водят и до човешки жертви.
Причини за възникването им:
– Небрежно боравене с огън и изхвърляне на горящи клечки кибрит и незагасени цигари;
– Запалване на битови отпадъци или суха тревна растителност;
– Техническа неизправност на машини и моторни превозни средства, работещи на полето и в гората;
– Детска игра с огън;
– Самозапалване на вещества и материали;
– Природни явления (мълнии);
– Късо съединение и аварии на електрически далекопроводи;
– Умисъл.
Как да опазим природата от пожар:
– Не изхвърляй неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда!
– Машините и моторните превозни средства, работещи на полето и в гората, трябва да са технически изправни.
– Паленето на огън в гората е забранено, освен на обезопасените и обозначени за това места.
– Преди да запалиш огън на разрешените за това места, се увери, че разполагаш с вода или други средства за загасяването му, при поява на вятър и при напускане на мястото.“Не бива да се изхвърлят бутилки. Те могат да проявят ефекта на лупа и това да доведе до запалване на суха трева, листа или растителни остатъци.
– Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той може да разнесе горящите частици, без да иматe възможност за навременна реакция.
– Силният вятър увеличава притока на кислород към огнището и подпомага развитието на пожара.
– Разчистването на пасища, сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез събирането, окосяването и извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!
– За да се предотврати самозапалване, прясното сено се складира на дебел слой само след като изсъхне.
– За да се предотвратят пожарите, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под и около тях се оформят просеки, които периодично трябва да бъдат почиствани.“Абсолютно забранено е опалването на стърнищата.
Какво да правим, ако попаднем в близост до пожар в природата?
– Ако забележиш признаци за пожар в природата (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо да оцениш обстановката – да се ориентираш за мястото на възникването му, фронтът и посоката на придвижване на огъня.
– При опасност от усложняване на ситуацията потърси безопасен и напусни района на пожара, в посока обратна на посоката на вятъра. Придвижвай се в близост до водоеми или водоизточници /язовири, езера, реки и потоци/.
– След като избегнеш първоначалната опасност, по най- бързия начин подай съобщение за забелязания пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството.
– Ако имаш информация за хора, в близост до огнището на запалване, или в района на пожара, подай бързо тази информация.
– Ако запалването е в начална фаза, може да го потушиш с пръст, пясък и тупалки от зелени клони. Ако имаш възможност използвай вода или налична техника.
– Защити дрехите и косата си от запалване /при възможност ги намокри/, както и дихателните си пътища /с мокра тъкан или други предпазни средства/.
– Разкажи на пристигналите на място пожарни екипи цялата информация, с която разполагаш и следвай техните указания.