РУЖА ЛЮБЕНОВА
Илхан Кючюк е роден на 16 септември 1985 г. в гр. Севлиево. Завършил е политология и право във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. От 2005 година е член на младежката организация на ДПС, а от ноември 2012 година е неин председател. През 2014 година е избран за депутат в Европейския парламент в парламентарната група на Алианса на либералите и демократите за Европа. При проведените избори на 26 май 2019 година, Кючюк отново е избран с петгодишен мандат за член на Европейския парламент от листата на ДПС.
През октомври 2017 г. Кючюк е отличен с Почетен знак на община Севлиево заради активната му обществена дейност сред младите хора в общината. През март 2018 г. получава наградата евродепутат на годината в категория „Култура и медии“. Семеен с едно дете и владее английски, руски и турски език.
– Г-н Кючюк, на 11 юни т. г. бяхте избран за съпрезидент на европейската политическа партия Алианс на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ)… Това е голяма чест за Вас, за България и за хората от родния Ви град – Севлиево. Разкажете ни повече за детството си, за спомените ви от Севлиево, за стъпките, които следвахте, за да стигнете до този престижен пост?
– Син съм на родители, които винаги са държали на трудолюбието и честността. И като всяко едно дете имах своите приятели за футбол, приятели в училище. С някои от тях и до днес комуникирам. Имам безброй мили спомени и до ден днешен се връщам към тях. Когато съм в Севлиево, споделям преживяното със съпругата и детето си. Що се отнася до успеха – за всеки човек той има различно измерение. Не съм фиксиран в битки на всяка цена. По-скоро за мен успехът винаги е бил резултат от добре свършена работа.
– Каква е Вашата оценка за политическата ситуация в България? Преди изборите от ръководството на ДПС заявиха, че дават ясен знак за нов модел на поведение и управление. Постижима ли е тази цел в близко бъдеще?
– Цяла Европа се управлява въз основа на коалиции и приоритети. И затова тези общества имат дългосрочни цели, които в основата си не се променят. Ако българските политици не намерят път към такъв консенсус, няма да мога да решат важните въпроси пред страната. Латентността и забавянето се възприемат за норма, което е най-сериозният индикатор за изостаналост.
Затова ДПС предлага конкретни решения за възстановяване на доверието в институциите и помежду им. План за скокообразно развитие на икономиката, основан на европейските приоритети – дигитализация и зелена икономика. Това са мощни инструменти за изграждането на обществото на бъдещето.
– Нарушен ли е диалогът между политическите партии в България?
– Категорично. Липсата на диалог по базови принципи на политиката задълбочава политическата криза. Голямото ми притеснение е да не влезем в спирала от кризи – тип италиански сценарий. Както знаете в Италия средната продължителност на едно правителство е година и половина. Но на всички е ясно, че нашата икономика е различна от италианската.
– Вие сте докладчик за преговорите със Северна Македония в Европейския парламент. Преди два месеца казахте, че България вече не се възприема като балансираща сила на Балканите. Поправимо ли е това и къде е пътят?
– Трябва да възстановим предвидимостта във външната си политика. За да бъдем уважаван партньор, е необходимо да можем да дефинираме както собствения си интерес, така и интереса на организациите, в които членуваме. С уникалния си български етнически модел България може да изиграе ключова роля в процеса на интеграция на страните от Западните Балкани. Това е стратегически ресурс за страната, който трябва да бъде утвърждаван и развиван в регионален план. В този смисъл всичко е поправимо, стига да е направено навреме.
– Сега като един от ръководителите на АЛДЕ можете ли да кажете каква ще е политиката на партията на Балканите?
– Принципно по-активна. Плануваме поредица от инициативи. Като сред тях най-значимата е срещата на високо ниво между либералните партии от региона и министър-председателите либерали. Ангажиментът от страна на ЕС е налице, но бихме искали да видим конкретни индикатори по ключови политики, като свързаността с всичките й измерения. Дигитална, образователна, енергийна, транспортна, инфраструктурна, както и изпълнението на икономическия и инвестиционен план.
– Като юрист и политолог приветствате ли обвързването на върховенството на закона с получаването на европейски пари?
– Въпросът за запазването и утвърждаването на европейските ценности се превърна в крайъгълен камък за ЕС. Лидерите на редица държави харесват европейските пари, но от друга страна отказват да спазват принципите и ценностите, под които са се подписали, когато страната им се е присъединила към Съюза. Важният въпрос е как да бъде направено, така че парите да не отиват в ръцете на авторитарни лидери и второ – заради тях да не бъдат ощетявани гражданите на тези държави. Предстои приложението на европейския механизъм, с тези две условия, да бъде доразвит.
– След избирането Ви за съпрезидент на европейските либерали с нов лидер имаше и шега, че ставате шеф на лидера на партия „Да, България“ и на Христо Иванов. Тази партия също членува в АЛДЕ?
– (Смее се) Извън шегата. Нашето семейство – АЛДЕ, представлява съюз от ценности. Ако партията на г-н Иванов иска да бъде част от това семейство, то трябва да докаже принадлежността към ценностите ни. А те са ясни – еднакво отношение по темата върховенство на закона, уважение към различните представи за правенето на политика. Но и приемането на моралния кодекс на една нова Европа.
– И накрая, какво би било Вашето послание към младите хора в България?
– Всяко поколение има своите мечти, но и своите страхове. А бих казал и своите битки. В днешно време битките се водят основно в главите на хората. И доброто, и злото се определя там. Пожелавам им да водят и печелят винаги битките в името на доброто.