Лазаровден и Цветница са празниците, носещи полъха на пролетта и уханието на цветята – предшественици на седмицата преди Възкресението. Лазаровден винаги се отбелязва в събота, а Цветница в неделя. Празниците се свързват със здравето и дълголетието, благоденствието и плодородието.
Лазаровден носи името на свети Лазар, възкресен от Христос. За девойките това е обред за „посвещение“ в моминството, за „замомяване“. Народът вярвал, че девойка, която не е лазарувала, не може да се ожени. На този ден лазарките, облечени в празнични дрехи и с цветни венци на главите, носят кошнички, окичени със зеленина за събиране на дарове. Те обикалят къщите с песни, пожелавайки здраве, плодородие, щастие и благоденствие на семейството, а стопаните ги даряват с орехи, яйца, пари, плодове и подаръци.
Вярва се, че на Връбница „разпускат, пускат умрелите“ от гробовете – Лазарската задушница. Жените ходят на гробището, прекадавят, преливат с вино и раздават за душите на починалите рангелов кравай, жито. Преди изгрев слънце на Връбница се пали и огън при гробовете. Денят се нарича още Лазарова събота, Лазарица – празнуват носещите имената: Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар и др.
Цветница е най-пъстрият празник през годината. Възкресил в събота Лазар, Христос влиза в Йерусалим, възседнал магаре, а хората го посрещат с палмови клонки и ги постилат на земята пред краката му с радостни възгласи „Осанна“. На този ден в църквите се отслужват молитви и се освещават върбови клонки за вярващите. Християните ги отнасят в дома си за здраве и за излекуване на болните. Вярва се, че осветената върба пази от зло, поставя се върху домашната икона, а на входната врата се окача върбово венче. Народът нарича Цветница още Цветна неделя, Вая, Кукленден, Връбница.
Лазарувалите моми се събират на реката, носейки венче и омесен обреден хляб във формата на човешка фигура, за да изпълнят обичая „кумичене“. Парчета от хляба и венчетата се нареждат върху дъсчица и се пускат по течението. Момата, чието венче излезе най-напред, се избира за „кумица“ – вярва се, че тя ще се омъжи първа, затова и повежда хорото към своята къща. Момите „говеят“, т.е. мълчат пред кумицата до Великден, когато отиват с червени яйца в дома й. Въпреки че е пост, на трапезата се поднася риба.
На Цветница имен ден празнуват всички с имена на цветя, дървета и растения: Камелия, Цена, Цветан, Върбан, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветелина, Ясен, Явор и др.