Генерал-майор д-р Груди Ангелов е роден на 10 септември 1965 г. в Хасково. През 1987 г. завършва ВНВУ „Васил Левски“ във Велико Търново (от 2002 г. – Национален военен университет) – мотострелкови профил, през 1996 г. – Военната академия в София, през 2007 г. – Сухопътния колеж по отбраната на САЩ (Генералщабна академия в Карлайл, Пенсилвания) с магистратура по „Стратегически науки“, участва в различни курсове у нас и в чужбина (Великобритания, Германия, Австрия, Латвия и др.).
Професионалният му път преминава през военни формирования в Симеоновград, Харманли, Стара Загора и София. Като заместник-национален представител на първия български контингент участва в операция „Иракска свобода“ (2003-2004).
Служи в Обединеното командване на силите на НАТО в Неапол (Италия) като началник на екип от съветници към Началника на Щаба (2010-2012), началник на отдел „Управление на бизнес-процесите“ (2012-2013) и началник на отдел „Доктрини и поуки от практиката“.
От 2013 до 2015 г. е началник на отдел „Бойна подготовка“ в Командването на Сухопътните войски, а от 2015 до 2016 г. е командир на 61-ва механизирана бригада в Карлово.
Началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ е от края на 2016 г. Придобива образователна и научна степен „доктор“ през 2018 г. Автор на редица публикации в областта на военното строителство и националната сигурност.
В интервю за в.“Росица“ генерал – майор д-р Груди Ангелов коментира условията за обучение във Военната академия.
-Господин генерал, как се става студент във Военна академия „Георги Стойков Раковски“?
-Най-вече с желание да се работи за нашето Отечество, с мотивация за учене на ниво висше образование и известна подготовка. За обучение по държавна поръчка в магистърските ни програми, които са 14, се полага тест по терминология, която е на разположение на нашия сайт rndc.bg. За обучение срещу заплащане в тях, както и в двете ни бакалавърски програми, изпит няма.
-Научихме, че докато студентите в България намаляват, при Вас техният брой се увеличава. Как го постигате?
-Да, наистина – интересът към нашите образователни услуги расте. На фона на общия спад на приема в страната (с по около 6 000 на година), през 2020-а Военна академия отчете общ ръст от 230%, с което изпълнихме на 100% утвърдената от Министерския съвет държавна поръчка. Планираме тенденцията да продължи, за което ще способства и наскоро увеличеният с решение на Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет за обучение на студенти при нас.
-Сравнително отскоро предлагате бакалавърски програми. Кои са те и как стартираха?
-В момента приемаме бакалаври по специалност „Сигурност и отбрана“ за трета поредна година и вече сме щастливи да обявим постиженията си. По всичко личи, че кандидатите и през тази година ще надминат рекордния брой от 2020-а. Видях явилите се на изпита за обучение по държавна поръчка – млади хора с висока мотивация да работят за държавата, които не се спряха от факта, че се явяват по десет за едно място. Разбира се, остава и възможността за обучение срещу заплащане, със срок за подаване на заявленията 3 септември. Новата ни бакалавърска програма е по „Киберсигурност“ – също една много перспективна специалност.
-Научиха ли вече българите, че Военната академия приема за обучение и цивилни студенти?
-От коментарите под някои публикации на нашата страница в социалната медия виждам, че много от вече бившите колеги-военнослужещи не приемат обучението на цивилни студенти във ВОЕННАТА академия. Само че, отбраната на страната ни никога не е била ангажимент само на униформени, а задължения по нея имат и гражданите по няколко закона, засягащи институциите и местните власти.
Нещо повече: цивилни обучаваме вече две десетилетия, а магистърските ни програми са вече 14. Всички те могат да бъдат видени на сайта ни rndc.bg и на страницата ни в най-голямата социална медия. Само преди дни за пореден път се сдобихме с престижен сертификат за качеството ни на обучение – от Lloyd’s Register.
-Разкажете ни за повече за Вашите магистърски програми?
-Първата от тях, която дълго време привлича най-голям брой студенти, е „Национална сигурност и отбрана“. Тя се провежда в едноименния факултет в три форми на обучение: редовна, задочна и дистанционна. През годините се наблюдава голяма разлика в състава на студентите. В началото на века в нея учеха хора от системата на МО и МВР без специализирано образование. Сега идват все повече студенти директно след завършване на бакалавърските програми на други висши училища.
Втората по време е „Мениджмънт на сигурността и отбраната“, чиито възпитаници усвояват, а често впоследствие и оглавяват процеси за управление и планиране на ресурсите в системата на МО и въоръжените сили на страната.
Трета започна „Публични комуникации в сигурността и отбраната“, чиито възпитаници са сред най-добре реализираните на трудовия пазар у нас. Има пиари, журналисти, рекламисти, които като студенти са донесли на Академията няколко първи и специални награди от национални състезания за студенти по комуникации.
Отлично се развиват и специалностите „Корпоративни комуникации“ и „Стратегическо ръководство на сигурността и отбраната“, чиито възпитаници са много успешни професионалисти на различни поприща.
Продължава приемът в специалност „Защита на населението и критичната инфраструктура“ във факултет „Командно-щабен“, обучението в която се провежда съвместно с Русенския университет. На голям интерес се радват и „Сигурност във въздухоплаването“, „Логистика“ и „Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма“.
Стигаме до „Психология в сигурността и отбраната“, която също се радва на голям интерес пред последните две години.
Най-новите ни магистърски програми са „Индустриална, енергийна и климатична сигурност“ и „Национална сигурност – превенция и защита на инженерната инфраструктура“, която се провежда съвместно с Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“.
-Какво бихте казали на кандидат-студентите за подобряването на учебно-битовите условия при Вас?
-Радостен съм да обявя, че скоро ще приключи обновяването на съществуваща сграда за изграждане на общежитие, каквото от две десетилетия липсва на Академията. С него ще бъдат задоволени жилищните нужди на студентите от по-отдалечени от столицата места, които желаят да учат при нас. Надяваме се общежитието да приеме първите си наематели още през късната есен. Стаите ще бъдат обзаведени и ще бъдат на приемлива за всеки студент и родителите му цена. Така отпада пречката на високите свободни наеми в София и студентите от Габровска област са добре дошли при нас. Освен това, обновихме изцяло 46 учебни зали, които са необходими за нарастващия ни брой обучаеми. Придобихме голям брой нови компютърни конфигурации и 40 широкоекранни телевизора, които ще използваме за мултимедийно презентиране. Сегашните ни студенти с нетърпение очакват лекциите им да започнат в присъствена форма, което е предпочитанието и на преподавателите.
-Как поддържате интереса на студентите към ученето?
-Военната академия постоянно организира и провежда полезни за студентите събития – научни конференции, семинари, кръгли маси, публични лекции, представяния на книги… Каним известни лица, доказани професионалисти, съчетали теорията с практиката. Гостувал ни е като лектор и сегашният президент Радев, скоро след като завърши военния колеж в САЩ. Служебният премиер Янев пък участва в методическия сбор на началника на Военна академия „Г. С. Раковски“, когато беше служебен министър на отбраната. Наши гости са били председателят на Военния комитет на НАТО генерал Петр Павел и председателят на Военния комитет на Европейския съюз – генерал Михаил Костаракос, както и полковник Амир Горен – президент на Международния институт за изследване на миграцията и сигурността. Месеци преди да почине, лекция изнесе политологът Алекс Алексиев. Гостували са ни омбудсманът, оглавяващите различни агенции, Кристалина Георгиева, еврокомисарят Мария Габриел, специалистът по комуникации в Европейската служба за подкрепа в областта на убежището – Емилия Хубавенска и много други. По този начин, ние осигуряваме на обучаемите си срещи с интересни лектори и събеседници, полезна и актуална информация, но и различни гледни точки към важните предизвикателства на съвремието. Повече от всякога, сегашният и бъдещ политически елит, част от който учи при нас, се нуждае „от въвличане“ в стратегическото мислене, за да може да начертае бъдещето на нацията, но и да го реализира.
Неслучайно, в информационната си кампания използваме триадата „Традиция, качество, престиж“. Вижда се, че в момента не само президентът и служебният премиер са завършили при нас, но и кметове, областни управители, заместник-министри и шефове на дирекции.
Чудесни възможности предоставя програмата „Еразъм+“ за обмен на студенти и преподаватели между висши училища от различни държави. Ние активно си сътрудничим с университети от Румъния, Хърватска, Португалия, Полша, Украйна, Франция и други страни. Приемаме техни студенти и изпращаме наши. Те прекарват в чужбина цял семестър, което помага да подобрят и нивото на своя английски език, но и да си създадат полезни контакти за бъдещето.
Използвам повода да поканя кандидат-студентите от Севлиево е Габровска област да учат при нас! Приемът в престижното ни висше училище е до 3 септември!
Коментирани 1