На 27 юли 1858 година в Севлиево е роден Петър Пешев. Учи в Хаджи Стояновото училище в родния си град. Завършва Богословското училище в манастира “Св. св. Петър и Павел” край Лясковец като стипендиант на епархията и става учител в Севлиево. По-късно завършва гимназия в гр. Николаев, Русия и право в Московския университет. Работи като чиновник в Министерство на правосъдието и като адвокат в Севлиево и София. Две години е председател на Софийския адвокатски съюз. Става действителен член на Българското книжовно дружество.
Утвърждава се като втора фигура на Либералната партия (крилото на Радославов) и като такъв е Народен представител повече от 25 години и участва в повечето правителства на партията – заема постовете на министър на правосъдието, министър на просвещението.
През 1919 г. заедно с останалите министри от кабинета на Радославов, е арестуван и затворен в Централния затвор в София, а малко по-късно преместен в Сливенския затвор. През 1923 г. е осъден като един от виновниците за националната катастрофа от Третия държавен съд на доживотен затвор, но е амнистиран през 1924 г.
Пешев сътрудничи на вестниците “Целокупна България”, “Независимост”, “Търновска конституция”, “Свободно слово”, “Свобода”, “Народни права” и на списанията “Периодическо списание на Българското книжовно дружество”, “Искра” и др. Пише под псевдонима Неделин. Автор е на съчинението “Историческите събития и деятели от навечерието на Освобождението ни до днес.
През 1925 г. съставя завещание, според което дарява сумата 200 000 лв. на Министерството на народното просвещение за учредяване на фонд, с чиито лихви да се построи в Севлиево сграда за безплатна трапезария най-малко за 30 бедни ученици. След построяването на сградата от лихвите да се отделят средства за ежедневни обеди. Неговото изискване било Фондът да носи неговото име и имената на неговите братя “Стефан, Минчо и Петър Пешеви“ за подпомагане на бедни ученици. Богатата си колекция от книги дарява на Градската библиотека. Петър Пешев умира на 19.01.1931 г. в София без да остави наследници.