Общото събрание на членовете на сдружение „Деветашко плато“ се проведе преди дни в градската художествена галерия „Илия и Асен Пейкови“. На него бе отчетена дейността на сдружението през 2020 г. и бе приет планът за работа за 2021 година, бяха приети нови членове.
От отчета на председателя на УС на сдружението – Ива Таралежкова, стана ясно, че 2020 година е започнала с много ентусиазъм и идеи, с желание за различни интересни и привлекателни дейности, с които да се разшири въздействието на проектите на сдружението върху ежедневния живот в деветте села от платото. За съжаление, обаче, пандемията от коронавирус довежда до изолация, силно ограничени контакти и невъзможност за нормална работа и живот. Подготвените проекти за сътрудничество с европейските партньори на сдружението не са осъществени, анулирани са студентските практики по занаяти и археология, отменено е и обучителното пътуване-обмен до Румъния с организацията „Зелено село“, отпаднали са планираните срещи за разработване на нов проект с партньорите от Висмар, Германия, в направлението за партньорство между доброволците пожарникари. Отпаднали са още състезанието по ориентиране за купа „Деветашко плато“, участието във фестивала „Семе българско“ и „Уикенд туризъм“ в Русе, съборът „Девет песни от извора“, и още много интересни инициативи в селата. За сметка на това, с малко закъснение е проведен джаз-фест под звездите в мини формат, който въпреки лошото време привлече много гости и ги зарадва с нови и интересни изпълнители.
За да бъдат подпомогнати членовете на сдружението и хората в деветте села от платото, да бъдат по-информирани и да се намали ефекта от социалната изолация, екипът на сдружението предприема нова и интензивна информационна кампания „И това ще мине“, като ежедневно следи сайтовете на Министерство на здравеопазването, на туризма, на образованието, на общините Севлиево, Ловеч и Летница, издирвани са заповеди, ограничения и препоръки за работа в пандемична обстановка. Ежедневно във фейсбук страницата на сдружението е публикувана актуална и проверена информация, касаеща хората от платото, техните права и постоянно променящите се изисквания.
По проект „Активни граждани в селата“, изпълняван с финансовата подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, по линия на Финансовия механизъм на ЕИП, през февруари 2020 г. в България пристигна екип от доброволци от Норвегия, с които е проведено двудневно обучение за обучители. На него норвежците споделят множество примери за съвместни инициативи между граждани, доброволци и общините в Норвегия. През миналото лято, когато мерките бяха леко разхлабени, са проведени срещи-обучения на открито с участието на 130 граждани, на които е обсъдено взаимодействието с местните власти. Обсъдени и доразвити са някои от ключовите проекти в селата, сред които е старата пожарна в Агатово да се превърне в център за демонстрации на традиционни занаяти, в нея да се организират пленери за рисуване и фотография, да се изгради „пожарна кула“, която да служи и за погледно място и място за снимки. Конкретните идеи ще бъдат обсъдени до края на тази есен.
През 2020 г. стартира трети голям проект на сдружението – „Селска бизнес академия“, реализиран с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“. Работата по него започна с дейностите по обновяване на старата мелница в Кърпачево, която ще се превърне в информационен и учебен център на сдружение „Деветашко плато“.
„Въпреки трудностите и предизвикателствата, наложени ни от пандемията и последвалата кризисна ситуация, успяхме да пренасочим работата на сдружението така, че ентусиазмът и усилията на местните общности да продължават да допринасят за развитието на Деветашкото плато, превръщайки го в пример за устойчиво селско икономическо и общностно развитие“, завърши отчета си Ива Таралежкова.