МАЯ ГАНЕВА
38-ият археологически сезон на Хоталич започна повече от успешно. Археоложката от Историческия музей Надежда Ботева, заедно със своите английски помощници – студенти по история и археология от университетите в Шефилд, Глазгоу, Борнмут и колежа в Кендъл, разкри много богат гроб на млада жена. Интересното в случая е, че за последно такъв гроб е откриван през 1980 г. и едва сега древен Хоталич решава отново да разкрие поредната частица от тайните си.
„Находката е наистина е ценна. Вълнението беше много голямо както за мен, така и за студентите“, каза за в. „Росица“ Надежда Ботева. По думите й не може да се предположи дали младата жена е била болярка, но при всички положения е била с висок социален статус.
За това говори фактът, че тя е погребана в хубав дъбов ковчег, от който все още има следи. Гробната яма е била оградена с камъни и едва след това е бил положен самият ковчег. Покойната е била погребана с огромни сребърни наушници с тънка ползата, с пет гривни – 4 бронзови и една стъклена, с разкошен гердан на врата от дребни стъклени мъниста, полускъпоценен карнеол и планински кристал.
„Средновековието не е епохата на златото. Затова по традиция гробовете са по-бедни и най-често хората са били погребвани без ковчег. Самото наличие на ковчег вече говори за статуса на покойника, защото не всеки е можел да си го позволи“, коментира Надежда Ботева.
Гробът е датиран от средата на 13 век и е част от некропола, който археолозите започнаха да разкопават миналата година. Той се намира до църква номер 3 – Източната църква. През лятото на 2016-та там бяха разкрити 20 гроба, лежащи върху опожарено ранновизантийско помещение от 6 век. Според Ботева некрополът е съществувал кратко, защото е „доста рехав“, с много разстояние между гробовете. Тази година, освен богатия гроб на младата жена са намерени скелетите на две малки деца, в бебешка възраст, положени в общ гроб. Въпреки че нямат никакви накити, което според археолозите е нормално, гробът е грижливо оформен, обиколен с каменни плочи, ясно показващ грижа за покойника.
„Много се радвам на студентите, които работят заедно с мен, защото са млади хора, много отговорни, старателни са и имат огромно желание за работа, а тя е трудоемка, отговорна и много фина“, казва още Надежда Ботева. Нейните английски помощници са тук по програма „Еразъм+“, със съдействието на сдружение „Деветашко плато“, което работи в тясно сътрудничество с Историческия музей в Севлиево.
Снимки 3 бр.: Хоталич (мая к:)
Д-р Иван Иванов: „Това откритие доказва за пореден път, че Хоталич е един от най-големите градове в България за времето си“
„Това откритие доказва за пореден път, че Хоталич е един от най-големите градове в България за времето си. Мястото е уникално и привлича все повече туристи. Вече имаме няколко такива награди, сред които е „Исторически обект, превърнат в туристическа атракция” за 2016 година. Сега подготвяме още един проект, с който да утвърдим Хоталич като атрактивна дестинация.
Интересно е събитието, което подготвяме на крепостта в края на месец юли, когато очакваме хора от цялата страна да дойдат на първия рок фестивал „Хоталич“. Ние ще продължим да поддържаме това ценно културно-историческо наследство, защото то е завещано от нашите предци и е гордост за всички севлиевци“.