С пълно мнозинство общинските съветници дадоха съгласието си за въвеждане на задължително предучилищно образование на 4-годишните деца в детските градини на територията на община Севлиево, считано от началото на учебната 2021/2022 г. Предложението за това бе направено във връзка с приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното образование. В него е определен срок до началото на учебната 2023/2024 г., в който общините следва да създадат необходимите условия за задължителното предучилищно образование на децата на 4-годишна възраст. Според същия закон, по решение на общините, задължителното предучилищно образование на 4-годишните деца може да се въведе на тяхна територия и преди този срок, ако са осигурени условия за осъществяването му, в съответствие с изискванията на държавния образователен стандарт за предучилищното образование и на държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечно осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие, след решение на Общинския съвет, при съгласуване с мнението на родителите или настойниците им и с възможност за максимално включване на задължително предучилищно обучение на децата навършили 4-годишна възраст.
В Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението очакваният минимум към държавите членки е: „До 2020 г. най-малко 95% от децата на възраст между 4 години и възрастта за започване на задължително начално образование следва да участват в образованието в ранна детска възраст“. По този показател България се нарежда сред последните в ЕС. В тази връзка увеличаването на обхвата в предучилищното образование и повишаване на неговото качество е приоритетна политика за осигуряване на равен достъп до качествено образование и приобщаване на всяко дете. Децата, посещавали детска градина повече от две години, придобиват необходимите компетентности и показват по-добри резултати от децата, които не са обхванати в задължително предучилищно образование. В повечето случаи на входа на първи клас тези деца са натрупали значителни дефицити, които не могат да се компенсират в училищата и отпадат от системата на училищното образование.
Обхващането в детска градина е ключово не само за езиковото, когнитивното, емоционалното, социалното развитие на детето, но и защото наред с обучението, възпитанието и социализацията осигурява ежедневно отглеждане, топла и здравословна храна и контролирани хигиенни условия.
На територията на община Севлиево функционират четири детски градини – ДГ „Слънце“, ДГ „Пролет“, ДГ „Радост“ и ДГ „Щастливо детство“ с девет сгради в града и една детска градина – „Мечо Пух“ с осем бази в населените места на общината. През учебната 2020/2021 г. в тях се обучават общо 1087 деца, от които 163 – в яслени групи.
По данни от ГРАО, децата родени през 2017 г. са 331. От тях 233 към момента са обхванати и посещават детската градина. Голяма част от 4-годишните деца, регистрирани на територията на община Севлиево, живеят с родителите си в чужбина. Има и деца, предимно представители на уязвими групи, които не посещават детско заведение.
В периода от 1-10 юни 2021 година бе направена анкета сред родители/настойници на обхванати в детските градини на община Севлиево деца на възраст 4 години. Установено е, че основната част от децата и към момента се отглеждат и обучават в детската градина и семействата са изразили категоричното си намерение за продължаване на започнатото образование в системата. Преобладаващата част от родителите – 82 %, са изразили съгласие за включване на децата си в задължително предучилищно обучение. Направеното проучване е показателно не само за готовността за записване на децата в детските градини, а и доказателство за доверието на родителите в качеството на грижата, предоставяна от детските заведения.
Мрежата от детски градини в община Севлиево разполага с необходимия брой места и условия за пълно обхващане на всички деца в детските градини през следващите учебни години и отговаря на изискванията по Наредба № 24 от 10.09.2020 г. за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие, Наредба № 5 от 2016 г. за предучилищното образование и Наредба № 3 от 27.04.2000 г. за здравните кабинети в детските заведения и училищата. Педагогически и непедагогически персонал също е наличен, достатъчен и квалифициран.
Съгласно определените от Министерство на образованието и науката процедури, допълнителното финансиране за задължително предучилищно образование на 4-годишните деца ще бъде осигурено както следва: за решения на Общински съвет в сила до края на 2020 г. – от първо число на месеца, следващ месеца на влизане в сила на решението, а за решения на Общински съвет, влезли в сила след 31.12.2020 г. – от началото на следващата учебна година (2021/2022).