НАДЕЖДА БОТЕВА, Исторически музей – Севлиево
Две находки от фонда на Исторически музей – Севлиево бяха включени в престижния каталог „Византийски стеатитови икони от България“ с автор проф. Констатин Тотев. Книгата вече получи международен отзвук. Тя е фокусирана върху рядко срещаните и много ценени произведения, изработвани във Византия в периода 10-15 в.
Стеатитът е мек камък, който много успешно замества слоновата кост в изработката на високохудожествени и скъпи творби на изкуството, които през периода са изключително свързани с християнството. Произведенията от стеатит, познат още като сапунен камък, са много ценни и намират място в постоянните експозиции на много музеи по света. Така е в Севлиевския исторически музей. В книгата на проф. Тотев са намерили място две „севлиевски“ произведения от стеатит. Едното е икона „Разпятие Христово“, която е изработена в Константинопол през 12 в. и открита в землището на с. Душево. Направена е от гълъбовосив стеатит и е с размери 9,6х4 см. Другата находка произхожда от разкопките на Хоталич през 2016 година. Това е нагръден кръст, изработен е от кафяв стеатит, с размери 2,9х2,3см. Датира от средата на 13 в. и най-вероятно е изработен по българските земи.
Включването на тези две находки в престижното издание е показателно за високото ниво на експонатите от фонда на музея в Севлиево.