Бившият вицепремиер Томислав Дончев е един от зам.-председателите на ПП ГЕРБ, реши Националното събрание на партията, което се проведе на 11 май в София. Той беше избран и за председател на предизборния щаб за провеждане на извънредните избори на 11 юли. Ще има ли промяна в курса на развитие на партията и предизборната кампания за предстоящите избори, какво бъдеще чертае за страната служебното правителство? Публикуваме отговорите на г-н Дончев за в.“Росица“.
-Какъв курс ще поеме ПП ГЕРБ след Националното събрание г-н Дончев?
-Нагоре! Една партия е като личност, тя трябва да се развива. Един човек, независимо на колко години е, всеки ден трябва да научава по нещо ново и да се опитва да бъде по-добър. С партиите, като колективен организъм, е същото. В крайна сметка от основаването на партията са минали 15 години. Преминали сме през нови предизвикателства, идва ново поколение и ние трябва да сме на нивото на техните очаквания. В този смисъл партията трябва да се развива и мисля, че дава достатъчно сигнали за това.
-Кои са най-често задаваните въпроси, които Ви задават хората, с които се срещате в областта?
-Като се започне от конкретни въпроси кога ще се направят някои улици, бъдещето на тунела под Шипка, бъдещето на антикризисните мерки, но и много въпроси, свързани с политическата ситуация в държавата. Какво ще се случва от тук нататък? Кога ще имаме някаква политическа стабилност, която да дава ясна посока по която да върви държавата. Много въпроси и доколкото успявам, отговарям.
-А задават ли Ви въпроса, какво пропусна ГЕРБ, за да се стигне до тази ситуация в момента?
-Задават ми го, даже някои ми дават и отговори. Вчера, в с. Рачевци срещнах мъж, който караше трактор. Той спря трактора и ми каза, че имаме една голяма грешка: “Другите правят едно нещо и го обясняват сто пъти, а вие от ГЕРБ направихте сто неща и ги обяснихте един път.” По-вярна реплика не мога да се сетя.
-А тези проверки, които сега извънредното правителство прави и изважда всеки ден някакви нередности, означава ли, че правителството на ГЕРБ ги е подминало или пропуснало?
-Аз имам битие преди 15 г. на професионален проверяващ и съм бил мониторингов експерт на много проекти. Има си стандарти и методика за извършване на проверка. Проверка не се прави от политик, дори той да е професионален одитор. Една проверка, следвайки всички одитни изисквания, отнема месеци. Всеки, който твърди, че за месец, за седмица-две или за два-три дни, е направил проверка, това не е нищо друго, освен политическо бръщолевене. Нормална проверка се прави от одитори и експерти и тя отнема месец. В противен случай се връщаме в средновековието, когато някой казал нещо за някой, и могат да го изгорят или подложат на мъчение. В правовата държава, с работещи институции, проверките са правят професионално и проверяващите излизат с изводи, които един политик има право да изчете в телевизионен ефир или да ги представи в някой вестник.
-Как ще коментирате информацията, която служебният кабинет изнася всеки ден за нередности от правителството на ГЕРБ? Как въздейства тя върху хората, с които Вие разговаряте?
-Истината е, че хората малко се объркват, защото един ден вадят едно нещо, а на другия вадят друго. И всичко това създава впечатлението, че служебният кабинет работи със самоусещането, че ще управлява държавата следващите 15 години, като гледам замаха и на кадровите промени…. Все пак основният фокус на работата на служебния кабинет е организацията на изборите. Аз не знам как подмяната на шефа на ДНСК или на Митниците, или на други експерти има отношение към организацията на изборния процес. Да, всеки има право да си избира екип, с който да работи, но в моята кариера на управленец на различни нива съм се разделил с 5 или 6 човека. И то не заради политически различия, а поради невъзможност да работим заедно. Това ми прилича на нещо друго!? И това, от което съм обезпокоен, е назначаването на хора без стаж, без предишен опит, без възможност да се стикова екип, дали в прав текст ще помогне изборите да се организират по-добре!?Защото един екип трябва да се сработи месец – два – преди изборите. Екип във ведомство като МВР, МРРБ, МВН има нужда да се сработи и не знам дали ще организира изборите добре, но отговорността си носи служебното правителство.
-Вие казахте, че сте обезпокоен от назначаването на хора без нужния стаж и опит на важни управленски места. Ние имаме примера от правителства, чийто приоритети не включваха важни инфраструктурни проекти, като Западния обход и тунела под Шипка, затова изгубихме евросредства от предишния програмен период и се забави изграждането им. Как ще се поправя всичко това, ако отново има разминаване на приоритетите?
-Сигурно работата на политиците е и да припомнят, защото понякога колективната памет е много дълга, но понякога е и много къса. Само че аз винаги съм се стремял да свърша нещо, за да покажа, че мога да го правя по-добре от другите, а не да коментирам кусурите им. Коментарите и упреците за Западния обход са, че закъснял зради археологическите разкопки. Бих казал, че преди това беше закъснял по време на кабинета Орешарски, защото просто беше спрян. И мога да коментирам много други сюжети, доказващи, че някой не си е свършил работата. Но фокус в работата ми е да покажа аз какво мога да направя.
-Тук не става въпрос за търсене на кусури, г-н Дончев, а за действия и бездействия от отговорни хора за решаването на важен проблем. Това не са кусури, а факти, които са попречили или са забавили решаването му и хората трябва да ги знаят!?
-През последните годни се направиха доста инвестиции не само за Габрово, но и за Севлиево. Само за миналата година бяха вложени 14 млн.лв. в двете общини за решаване на проблемите на водоснабдяването. Аз не искам да виня хората, те са прави да искат решаването на проблема да стане днес, но само припомням, че тези неща е трябвало да станат преди 15-20 години.
-Вие сте председател на предизборния щаб на ПП ГЕРБ Каква ще бъде предизборната кампания, ще има ли нови моменти?
-Ние не сме от тези политически сили, които тази седмица сме едни, а другата се обръщаме и казваме, че сме други. Политическият небосклон е пълен с такива звезди. Един е ляв, а после десен. Друг отвън е десен, а отвътре е ляв. Или е либерал, а се прави на консерватор …Ние, както казах в началото на нашия разговор, трябва да се развиваме, за да бъдем по-добри, а не да се маскираме, че сме някой друг.
-Казахте, че ще има допълнения към предизборната програма на ПП ГЕРБ, в кои области?
-Първо трябва да кажа, че имаме вероятно най-професионално разработената програма, затова нова няма да се пише. Следващите дни ще анонсираме допълнение в посока здравеопазване, редуциране на административната тежест – особено по отношение към инвестиционни процеси. Особен акцент са допълнителните мерки, освен тези, които са заложени в програмата. По отношение на хора, завърнали се от чужбина и по отношение на шансове да стартират собствен бизнес, да си намерят и да започнат работа.
Като говорим за кампания – ще бъдем себе си. Ще вземем всички мерки да не се заразяваме от вируса на популизма, който за съжаление е взел пандемични размери в Българската политика. Ще говорим само неща, които вярваме, че имаме силата да направим. По време на кампанията ще правим срещи с хората колкото е възможно повече. Ще търсим разговор и с извън казионните медии, за да даваме отговори, да обясняваме…. Има още много неща, които хората ни питат, извън това, което се случва от предния месец насам, или което може да се случи следващите месеци, но и много неща от изминалите 4 години. Оказа се, че много често в главите на хората е останало нещо, което съвсем не е вярно.
Мога да там много примери. Сигурно, ако слушате радио или гледате телевизия, поне един път на ден ще се каже, че България е похарчила 3 милиарда, за да направи подарък на Путин, ама това не е вярно. България не е похарчила нищо. От българския бюджет не е давано нищо за Балкански поток. Второ – разходите са 700 млн. и всичко това е на база договор с неустойки, чрез който следващите години България ще получи 9 милиарда лева и то при непълен капацитет на тръбата. В този смисъл Балкански поток е проект, който ще има категорична полза за България. Той не само ще позволи „Булгартрансгаз“ да си върне заема към банките, които са финансирали проекта, но в крайна сметка българското общество, благодарение на този проект, ще има следващите години достъп до 6 млрд.лв, допълнително, което е приход. Ето ви един факт.
Питаха ме дали има два или три милиарда лева изхарчени за електронно правителство. Чувам представители на различни политически формации, които говорят подобни неща. Не, няма нищо вярно. Една от причините за забавянето на електронното правителство е, че България е инвестирала твърде малко средства. Инвестираните пари през последното десетилетие са вероятно 250-300 млн.лв., което е 10 пъти по-малко. За съжаление много хора, поради спецификата на живота и работата си, не знаят куп неща, които са се случили, като: колко системи са дигитализирани в здравеопазването; България има електронно подаване и отчитане на проекти; България има вече електронни обществени поръчки и куп неща, затова контакта с хората е много важен.
-Какви срещи ще провеждате в областта?
-Изборите минаха преди месеци – това което се опитвам да направя е да се видя с повече хора да отговоря на повече въпроси. Не е редно да казвам, че се обръщам към само една обществена група, но специално през последните дни за акцент ми е да обиколя повече предприятия от община Габрово. Няма да пропусна и останалите общини. Всеки гражданин е важен и бизнеса е важен, защото плаща данъци, плаща заплати
-Какво казва бизнесът по време на срещите?
-Бизнесът изкара не лесна година, макар че има бизнеси, които през годината имаха невероятен ръст. Специално машиностроенето, което е експортно ориентирано, очаква една по-добра годината, което е добре за всички – и за работниците, и за собствениците, и за мениджърите, и за хазната, защото той плаща данъци. Бизнесът в областта е с огромен потенциал, но му, трябва малко помощ, за да се качи на следващото ниво. Факт е, че Габровска област е с подчертано индустриален профил, което е много добре, но трябва да помогнем. И не само политиците, но имам предвид и Община, и Университет към миграция на бизнеса към по-високи технологии, по-висока добавена стойност, да внедрява повече иновации, да изобретява повече нови решения. Бизнесът в областта има подобен потенциал. Тези хора ги познавам от десетилетие. Знам колко много могат и колко талантливи са в нашия край инженерите, работниците – те произвеждат продукция, без преувеличение, на световно ниво. Но, ако има голям вопъл от страна на бизнеса, това е за човешкия ресурс. Това, че сме инвестирали 1,5 млрд лв. в сферата на образованието, оценявам много високо, но пътят е извървян до средата. Това, че учителите получават по-високи заплати, безспорно е много добре, но трябва да се продължи нататък. Учебните програми трябва да са много по-близо до нуждите на живота. Не говоря само за инженерните кадри, за квалифицирани работници, но и за началния курс на обучение. Понякога пътят, който ще извърви един човек, за да стане добър специалист, зависи и от първите една, две години в училището. И това го осъзнават не само специалистите по образованието, но и мениджърите на фабриките, с които говорим.