НАДЕЖДА БОТЕВА, Исторически музей – Севлиево
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Той е празникът, който се чества от най-дълго в новата ни история.
Началото е поставено на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий” в гр. Пловдив. Тогава по инициатива на Найден Геров се организира празник на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост. Денят 11 май не случайно е избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии. Най-ранните данни за отбелязване на 11 май, като ден на Светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий, датират от XII век.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът започва да се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден остава на 11 май. През 1968 г. Българската православна църква, вече със статут на патриаршия, въвежда като литургичен календар т. нар. Новоюлиански календар, чрез който се премахва грешката на стария Юлиански календар. Така денят на Кирил и Методий се почита от църквата на 11 май по църковния календар. Но поради вече установената гражданска традиция светското, гражданското и държавно честване остава на 24 май.
За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г., а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България! Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност за Севлиево винаги е бил един от големите празници, не само за учители и ученици, но и за всички граждани. С голяма тържественост този ден се е отбелязвал и в селските училища от Севлиевска община. По-възрастните хора и до днес си спомнят с умиление за големите венци, с които са окичвали портретите на Светите братя.
В документалния фонд на Историческия музей в Севлиево се пази едно документално свидетелство, пренесло през десетилетията празничната атмосфера в града ни 24 май 1932 г.:
„Тази година 24 май – ден на нашите всеславни просветители Св. Св. Кирил и Методий се празнува в нашия град достойно и назидателно за подрастващите поколения.
На 23 май следобед, учениците от всички училища непринудено търчаха да украсят стаите си. На 24-ти сутринта се отслужи тържествена литургия в църквата „Св. Троица”. След това се извърши молебен на пл. „Ст. Пешев” и държа сказка учителят г-н Попов. Тържеството завърши със забава – песни и декламации от ученици от всички училища. Целият площад бе изпълнен от граждани, войници и членове на културните организации. После почнаха народни хора до 12 часа.
След обяда, в 3 часа, учениците от всички училища бяха събрани в двора на педагогическото училище. От 4 часа, начело с духовата музика на същото училище, направиха импозантна манифестация по главната улица на града. Излязоха вън и пак в същия ред се върнаха на пл. „Стефан Пешев”. Започнаха хора и продължиха да 11 часа.
Тържеството бе мило и народно. Гражданите без разлика от положение, участваха в него. Този ден обедини душите на всички, които дължат националното си съзнание на солунските братя Св. Св. Кирил и Методий. Нека не забравяме тяхното дело“.
Екипът на Историческия музей поздравява всички свои съграждани и жители на общината с празника на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! И нека „Този ден обедини душите на всички, които дължат националното си съзнание на солунските братя Св. Св. Кирил и Методий!“. Честит празник!