Пазителите на българските традиции, занаяти, храни и семена ще се съберат отново в Севлиево в рамките на седмото издание на национален фестивал „Семе българско“, което ще се проведе на 15 и 16 май в парк „Казармите“. И тази година организаторите си поставят амбициозната цел да съберат на едно място духа, бита и традициите, запазили и до днес идентичността на българския народ. Седмият национален фестивал „Семе българско“ ще премине под мотото „Предай нататък“. „Вярваме, че ние, българите, сме се съхранили, благодарение на умението ни да помним и предаваме напред през поколенията своите знания, опит, традиции и вяра“, заявяват от Рекламна агенция „Елмазови“, инициатори на фестивала.
Новите инициативи и дейности, които ще бъдат реализирани са седем.
„Предай завета“ – изграждане на инсталация, в която всеки ще може да остави отпечатък от ръката си и саморъчно да напише семейния завет, предаван от поколение на поколение.
Ателие „Българската шевица и тайните, закодирани в нея“ – в ателието всеки желаещ ще научи какво е скрито зад всеки орнамент или украса по дрехата. Но шевицата не е само това. Тя е много повече. Тя е част от нашата култура и история. Кодирана енергия, която крие в себе си послание. Формите, мястото и цветовете на шевицата разкриват дълбоко значение. Те са нашата самоличност.
„Български кукли“ – ателие, в което ще могат да се включат всички деца и да изработят своя кукла, облечена в традиционна българска носия.
„Древно познание“ – в ателието на колобъра Спас Мавров всеки желаещ ще може да научи повече за символите на нашите предци и за тяхното значение; ще може да изработи и изпише амулет със закодирани елементи от мистичните знания на древните българи.
За първа година във фестивал „Семе българско“ участие ще вземе прабългарската школа „Бага-Тур“, която чрез свой спектакъл ще представи по атрактивен и разбираем начин духовната висота на дедите както и отношението им към природата и околния свят; ще пресъздаде древни практики и умения в бита, празничните обреди, облеклото и въоръжението. След спектакъла ще има демонстрации, в които присъстващите ще могат да проявят своите умения в стрелба с лък и др.
Кукери за първа година също ще са част от фестивала. Гостуващата кукерска група ще изгони злото, а, освен това, ще ни разкаже история – древна, като българите, в която са вплетени вярванията и обичаите ни.
„Предай нататък“ – всеки посетител ще получи пакетче с лимец, което да засее, за да съхрани и предаде най-древното зърно, с което дедите ни са приготвяли хляб.
И понеже е Седмо издание на фестивала, а първите 7 години са най-важни, то организаторите са решили да припомнят и претворят 7 от най-хубавите инициативи, реализирани през годините в рамките на събитието.
Ще бъдат засадени 7 дръвчета. Ще бъдат пуснати 7 бели гълъба. Ще бъде изтъкана 7-цветна черга. Ще бъдат омесени и наречени 7 вида хляб. Ще бъдат издирени 7 вида семена от български автентични сортове зеленчуци, които ще бъдат поставени отново в техния дом – инсталацията, монтирана в парк „Казармите“ под формата на кошер. Ще бъде дописана книгата, наречена „За мен България е…“ и заедно, на база Вашите мисли за родината, ще бъдат изработени 7 послания – основа, върху която да ще бъдат градени следващите поне седем издания на фестивал „Семе българско“. Ще бъдат извършени и седем български обреда за наричане.
Ще бъдат демонстрирани стари български занаяти, запазени и до днес на специален кът на българските занаяти. Представена ще бъде изложбата на родолюбивия фотограф Асен Великов „Родова памет 2“.
Инициативата „Шанс за бебе” ще се реализира за седма поредна година, като към нея ще се включат и родители на ин-витро деца от България, които специално за базара ще изработят своите цветни творения. Благодарение на усърдния труд на децата, отвореното сърце на гостите на фестивала и усилията на фондация „Искам бебе“ и на Община Севлиево, вече са факт и първите добри резултати от кампанията. Роди се първото севлиевско бебе, чиито родители бяха подкрепени със средствата, събрани по време на фестивала. Още две двойки получиха шанс за бебе, благодарение на общите усилия на партньорите на събитието.
Тази година в подкрепа на инициативата ще бъде реализирана и томбола, в която всеки посетител ще може да се включи срещу символичната сума от 1 лев и така да подкрепи хората с репродуктивни проблеми от Севлиево. Наградите за томболата ще бъдат осигурени от местни фирми, както и от изложителите на фестивал „Семе българско“.
За втора година фестивалът подкрепя и хората със зрителни проблеми, чрез инициативата „Дари книга – стани благодетел“. Идеята е чрез събраните от продажбата на книгите средства да бъдат подкрепени хората със зрителни проблеми от Севлиево – за закупуване на необходими за тях консумативи.
Покана за участие в изложението е отправена към организации, фирми и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, със специално внимание към селскостопанските институти, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители, лесовъди и др. производители на храни, носещи характерните български вкусове и запазващи традицията на земята, семената и храната ни.
И тази година неизменна част от събитието ще са децата. В парка ще бъде обособена зона с арт работилници, в които те ще се учат да работят с глина, да рисуват български шевици, да танцуват български хора, да приготвят характерни за България храни – месене на хляб. За целта ще бъде инсталирана подвижна пещ, в която подрастващите ще изпекат хляба, омесен от собствените им ръце и ще споделят своя опит със семействата си.
Снимки – архив в. “Росица”