Подкрепата за устойчив икономически растеж, развитие на иновации и технологично развитие е цел номер едно в Плана за интегрирано развитие на община Севлиево за седемгодишния период от 2021 до 2027 година. Той беше приет с пълно мнозинство от ОбС в края на месец февруари. Планът е средносрочен документ за целите и приоритетите на регионалната политика на Общината.
Подкрепата за устойчив икономически растеж, развитие на иновации и технологично развитие е цел номер едно. Предвижда се привличане на инвестиции и насърчаване на предприемачеството. В тази връзка ще бъде изградена „Индустриална зона Севлиево – Габрово“, като ще се насърчава предприемачеството чрез създаване на работни пространства и инструменти за консултиране, обучение и развитие на мрежови стартъпи с участието на работещи производствени предприятия.
Друга специфична цел е подкрепата за устойчиви качествени работни места и подобряване достъпа до заетост, като се планират насърчаване на за подкрепа на обучението за заети лица и преквалификация, съобразно регионалните и местните потребности от квалификация на работната сила; ще се залага на обучение за придобиване на ключови умения и квалификация от безработни лица, повишаване на тяхната пригодност за заетост.
Устойчивото развитие на туризма също е специфична цел в седемгодишния план за развитие чрез експониране на културното и културно-историческото наследство, посредством ревитализация на археологически парк „Антична и средновековна крепост „Хоталич“, дигитализация на експозициите, създаване на виртуални представяния и услуги с възможност за онлайн събития, и посещения.
Акцент е и развитието на рекреационен планински туризъм, което ще бъде постигнато с изграждане и развитие на екопътеки и пешеходен туризъм в планинската част на общината, поддържане, рехабилитация, маркировка на съществуващите туристически маршрути и обекти.
Ще се работи и в посока развитие на човешкия потенциал и доброто управление, за подобряване на достъпа до качествено образование чрез подобряване на материално-техническата база за обучение и създаване на условия за разширяване използването на инфраструктурата на информационните и компютърни технологии в учебния процес.
По отношение осигуряването на условия за равен достъп до качествено образование ще се акцентира върху обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, ще се прилагат и десегрегационни подходи в образованието. За развитие на качествено професионално образование вниманието ще се съсредоточи върху модулни учебни планове и програми за професии, отчитащи реалните нужди на пазара на труда, включително дуално образование.
Развитието на здравната и на социалната инфраструктури включва редица дейности, сред които основен ремонт на сградния фонд и дворни площи на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“, на „Медицински център 1“ и закупуване на съвременно медицинско оборудване. Системата от лечебни заведения за долекуване, продължително лечение и възстановяване ще бъде доразвита и преоборудвана.
Активно ще се развива културната инфраструктура, подкрепата за културната индустрия и културно-историческото наследство, ще продължи подкрепата за развитието на спорта.
Сред основните приоритети попада устойчивото териториално развитие и свързаност. Като специфична цел е изведено градското развитие и укрепването на селищната мрежа, където се предвижда прилагане на енергоспестяващи мерки в областта на сградния фонд. Ще се изготвят обследвания за енергийна ефективност, а също технически обследвания на жилищни и обществени сгради в Севлиево и в селата; ще се изпълнят мерки за енергийна ефективност в жилищни и обществени сгради в Севлиево и в селата, приоритетно вторичните центрове. По отношение на градското развитие предстои изготвянето на актуални устройствени документи на приоритетни територии; развитие на публичната инфраструктура и благоустрояване на територии. Ще се рехабилитират прилежащите пространства около ДК „Мара Белчева” и ще се изгради пазар за селскостопански и промишлени стоки в Севлиево.
Приоритети в седемгодишният план за интегрирано развитие на Севлиево са и дейности за развитие и опазване на “Зелената система”; изграждане на инфраструктура за устойчива градска мобилност; подобряване на транспортната инфраструктура и ефективно управление на отпадъците.