В четири основни направления са работили Читалищното настоятелство и членовете на читалище „Зора – 1908“ в с. Ловнидол през 2020 година. Това са: пълна инвентаризация на библиотечния фонд от 1963 до 2019 година включително; изготвяне на проект за изучаване живота на опълченеца Минко Марков Гализов; събиране на архивни материали и изучаване на делото на Георги Николов Гализов – заслужил учител от селото, носител на орден «Кирил и Методий» втора степен, активен общественик и краевед, автор на историята на с. Ловнидол; организиране на онлайн училище за децата от селото, които нямат компютърни възможности и интернет в къщи.
«2020 година бе белязана от думи, непознати от близкото минало – Covid-19, пандемия, противоепидемиологични мерки, маски, дистанция, ваксини… Но и при тези условия работата на НЧ «Зора-1908» продължи изпълнение на основните си цели: повишаване ролята на читалището като обществен и културен център, осигуряващ достъп до всички видове информация и дейности; обогатяване на библиотечните колекции; насърчаване на децата да четат и т.н.“, разказва председателят на читалището Венка Петрова.
Независимо от трудните условия на работа през 2020 г. е продължило библиотечно-библиографското и информационно обслужване на читателите, потребителите и посетителите. Изключение са правили месеците, в които допускът на посетители до библиотеката е бил забранен или строго ограничен.
Независимо от това показателите по библиотечна дейност са повече от добри, тъй като през годината са били регистрирани 44 активни читатели, заетите библиотечни документи са били 338 тома, което е с 5% повече спрямо 2019 година. Библиотеката е била посетена 690 пъти, при 136 посещения за 2019 година.
Фондът на библиотеката в селото наброява 10 478 тома. В месеците на карантина е направена пълна инвентаризация. По различни причини са бракувани 1 333 единици на стойност 1 400 лв. След приключване на инвентаризацията са заведени 546 тома на стойност 3 238 лв. Даренията от читатели и автори са 524 тома за 3021 лв. Новозакупени и заведени книги са 22 тома за 216 лв.
През 2020 година екипът на читалището е изготвил и издал книга за «Опълченеца от с. Ловнидол Минко Марков Гализов», базирана на намерените записки на опълченеца, направени от сина му Недялко Гализов, на открити документи в Историческия музей в Севлиево, на спомени на правнуците му Минко Буздрев, Кирил Гализов, Явор Буздрев, на хора от селото.
Библиотеката разполага с три компютъра и два принтера, които са били в помощ както за работата с децата, така и при подготовката на тържествата и празниците, проведени в селото. През 2020 г. един от компютрите е снабден с микрофон за нуждите на дистанционното обучение. Читалището предоставя безплатен интернет, което е още една притегателна сила за децата и младежите от селото.
Заради пандемията и наложените строги противоепидемиологични мерки любителското художествено творчество в селото е било ограничено. Спазвайки правилата е проведен празник на открито «Ден на ловнидолската баница», обогатен от изпълненията на самодейките и гостуващата фолклорна група от с. Буря, които заедно изпяват две песни от репертоара на народния певец от Ловнидол – Стоян Ненков. Преди да настъпи пандемията, самодейците успяват да отбележат подобаващо Бабинден и Трифон Зарезан.
През юли 2020-та жителите на селото почитат паметта на опълченеца от Ловнидол Минко Марков Гализов, участвал в боевете при Шипка и Шейново. Поднасят венци на паметника му в църковния двор и на родната му къща. Съумяват да издадат спомените му в книга, която даряват Историческия музей в Севлиево и на Регионалната библиотека в Габрово.
Лятно кино в Ловнидол? Да. То е факт, благодарение на един млад ентусиаст от селото – Борислав Петров, който сам и напълно безвъзмездно „ремонтира киноекрана“. Средствата за необходимите материали са събрани чрез парични дарения на не само на ловнидолчани, но и на хора от близките села – Търхово, Янтра, от Конната база до селото. А Минко Буздрев дарява на читалището прожекционен апарат на стойност 1 200 лв. Скоро първите прожекции стават факт. Зрителите са многобройни и разнолики – от малки деца, тинейджери, възрастни хора, гости от града, и разбира се – живеещите в селото англичани. Прожекциите на единственото лятно кино в общината продължават чак до края на август.
«Дълго време пандемията от Covid-19 и извънредните санитарно-епидемиологични мерки оставиха децата по къщите, пред компютрите Но, те младите, които се и чувстваха здрави, бяха направили площада свое място за среща. Карахме им се тогава, препоръчвахме им да се прибират по домовете. А те, милите, сякаш усещайки, че тази беда не е отправена към тях, уж ни обещаваха, а след малко – пак виж ритат топка на площада. Дълго време не се решавахме да организираме мероприятия за тях. Но лека-полека нещата като че ли се успокоиха и ние решихме да организираме художествено бианале за децата под надслов «Лято е», разказва Венка Петрова. И така на 22 август площадът пред читалището оживява – звучат детски песни, а децата рисуват с ентусиазъм.
Но не само децата страдат от наложените строги мерки. Същото е и с възрастните хора. Затова, паралелно с рисувателното бианале, се провежда и „Ден на ловнидолската баница“. Празник 2 в 1. Сръчните домакини от селото се представят повече от достойно, приготвяйки разнообразни баници – сладки, солени, вити, редени, с локум и зелени, затруднявайки журито, което решава да награди всички кулинарки.
През годината децата от селото вземат участие в седмия национален конкурс за детско творчество „Аз, моето семейство, моят град“ и с голямо удоволствие – в надпревара за новогодишна сурвакница.
През 2020 година в в Музея на образованието в Севлиево бе открита сбирка «Селските училища». Там екипа на ловнидолското читалище занася много експонати, но най- ценното, което даряват са три дървени чина от 50-те години на миналия век, на които са учили ученици в селото.
Читалище „Зора-1908“ е активно не само с публикации в местния печат, но и в социалната мрежа Фейсбук, където през миналата година са направените 148 поста по теми, свързани с родолюбие, краезнавство, проведени мероприятия, библиотека и др. В страницата се отразяват всички културни мероприятия, исторически данни, публикуват се анотации за новите книги. За село Ловнидол също има създадена отворена група, където редовно се публикуват материали, както за хубавите неща, направени в селото, така и за злободневните теми на деня.