Общинските съветници приеха единодушно нова наредба за обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Севлиево. До момента действаше наредба, приета през 2014 г. Тя обаче е остаряла и не е актуализирана повече от шест години, поради което не съответства и дори противоречи на действащото законодателство. В нея е определен брой на отглеждани селскостопански животни за лични нужди – понятие заменено в действащите нормативни разпоредби от „лично стопанство”. В старата наредба се използваха остарели понятия като промишлено отглеждане, вместо актуалните и отговарящи на закона понятия – отглеждане във ферми и животновъден обект – пасище. Последният е изцяло нов вид животновъден обект, който вече е посочен в новата наредба. Несъответствията в старата наредба бяха установени и от Районна прокуратура – Севлиево, която изпрати предложение да се актуализира действащия нормативен акт.
С предлаганата наредба се прецизират спрямо нуждите и особеностите на община Севлиево, доколкото това е законово допустимо, обема на животновъдната дейност, реда, условията и местата за отглеждане на селскостопански животни в животновъдни обекти – лично стопанство, ферма и пасище, както и ограниченията и забраните за отглеждане на селскостопанските животни на територията на града и селата. Прецизирани са правата и задълженията на заинтересованите физически и юридически лица, занимаващи се или ангажирани със животновъдна дейност.
Новият документ забранява отглеждане на селскостопански животни в кварталите от първа и втора зона на града, както и отглеждане на селскостопански животни в имоти, граничещи с обществени места, сгради и съоръжения. В личните стопанства, за лични нужди, могат да се отглеждат едновременно или поотделно до: два броя едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до 12-месечна възраст; 10 броя дребни преживни (ДПЖ) с приплодите им до 9-месечна възраст; три броя прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези; два броя еднокопитни и приплодите им до 12-месечна възраст; десет възрастни зайци с приплодите им, но не повече от сто броя общо; петдесет възрастни птици независимо от вида; сто бройлера или подрастващи птици независимо от вида. Отглеждането на селскостопански животни в лични стопанства в поземлени имоти с жилищно предназначение, намиращи се в строителните граници на населените места на територията на община Севлиево, е допустимо в кварталите от трета и четвърта зона на града; на територията на вилни зони „Хоталич”, „Чифлика” и „Севлиевски лозя”; в селата на територията на общината. Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни за лични нужди в кварталите от трета и четвърта зона на Севлиево е: едър рогат добитък – до 1 бр. и приплодите им до 12-месечна възраст; коне или магарета – до 1 бр. и приплодите им до приплодите им до 12- месечна възраст; дребен рогат добитък – до 5 бр. и приплодите им до 12-месечна възраст; свине за угояване – до 2 бр. /при наличие на канал/; зайци или животни, отглеждани за ценни кожи – до 10 бр.; птици, отглеждани на открито – до 15 броя.
Документът регламентира и отглеждането на селскостопански животни във ферми и пасища, както и санкциите, на които подлежат нарушителите. Глобата е в размер от 500 до 1000 лева, а имуществената санкция – от 1000 до 2000 лева.
Целите, които се поставят с приемането на новата Наредба са да се защити обществения интерес във връзка с отглеждането на селскостопански животни на територията на община Севлиево; да се поставят критерии за определяне на обема на тази дейност, задълженията на правните субекти, ангажирани с нея; да се определят местата и териториите за извършването й. А очакваните резултати от прилагането и са актуализиране на нормативната уредба на Общината; повишаване на качеството на изпълняваните услуги с оглед тяхната достъпност и равнопоставеност; систематизиране на приложимото законодателство в областта; яснота в правата и задълженията на потребителите, заинтересованите физически и юридически лица и жителите на общината.