Автомобили на Google Street View се завърнаха по пътищата на България на 26 март. През следващите месеци ще посетят редица градове и ще преминат по множество пътни участъци в цялата страна. Тяхната задача ще бъде да осъвременят изображенията на градовете, пътищата и магистралите в Google Street View.
Благодарение на Google Street View потребителите вече имат възможност да посетят повечето български градове, много природни забележителности, архитектурно-музейни резервати, национални и градски паркове.
Инфраструктурата не само в градовете, но и между тях, се променя и развива с течение на времето, затова Google цели изображенията да се актуализират редовно. Новите изображения ще помогнат на потребителите да се ориентират още по-добре на път към различни дестинации.
Street View показва 360-градусови изображения на улици, както и природни и културни забележителности. Първите кадри от пътищата на България бяха заснети през 2012, а услугата стартира малко по-късно през март 2013.
В допълнение към улиците и пътищата, Google представя и панорами от пешеходни зони от български градове, както и други места недостъпни за коли. Благодарение на това потребителите могат да направят виртуална разходка до архитектурния резерват Старинен Пловдив, из Ботаническата градина в Балчик, Приморски парк Варна, да разгледат Седемте рилски езера, Белоградчишките скали и много други.
Тази година маршрутът на Google автомобилите ще премине и през Севлиево.
Google обръща особено внимание на защитата на поверителността. Преди публикуването на събраните изображения, те се обработват със специална технология, която размазва лицата на хората и регистрационните табели на автомобили, така че да не могат да бъдат идентифицирани и по този начин тяхната поверителност е защитена. Street View предлага допълнителна функция за размазване на изображението (за физически лица, автомобили, къщи и т.н.), която може да бъде поискана чрез натискане на бутона „Подаване на сигнал за проблем“ в долния десен ъгъл на всяко изображение.
Street View е популярна функция в Google Maps, която в момента е достъпна в повече от 220 страни по света, включително Антарктида и Арктика. Предлага се на настолни компютри и мобилни устройства, както и в Google Earth.