Дизайн по време на lockdown. Така определихме темата на разговор с инж. Васил Велчев, специалист в “Идеал-Стандарт – Видима”, един от членовете на международното жури на конкурса “Баня на годината”. През 2019 година в.”Росица” представи г-н Велчев с неговото хоби графичен уеб дизайн, което го отвежда на международни конкурси.
-Г-н Велчев, няма съмнение, че пълното ни затваряне заради пандемията от Ковид-19 създаде много проблеми, но за творците тя дава и възможности. Какво сътворихте през това време?
-Ако преди година, някой ни беше казал, че предстои пълна промяна на начина ни на живот, свързана с ограничения от всякакъв вид и предизвикана от опасен вирус, никой нямаше да повярва. За съжаление, това се случи и трябваше да се приспособим. „Новото нормално“ оказа влияние върху всички сфери на дейност, включително и върху тази, в която работя аз.
Индустриалният дизайн трябваше да заработи в нова посока, а именно да бъде в услуга на всичко, свързано с преодоляване на новите проблеми. Прекалено многото неизвестни около ситуацията, наложи първо да се помисли върху ограничаване на социалните контакти и после да се търсят решения на истинския проблем. Появиха се всевъзможни конкурси, от идеи за предпазни средства до цели концепции, променящи начина ни на живот. В един такъв се включих и аз с идея за конструкция, предназначена за градска среда. Тя дава възможност на хората да продължат да общуват, без да спират да са заедно, но същевременно и да се чувстват защитени. От друга страна, тя трябваше и да се вписва в средата по хармоничен начин, без да създава, дори и на подсъзнателно ниво, усещане, че това е ограничителна мярка срещу нещо смъртоносно. Проектът се казва Estrella („звезда“ на испански) и представлява комплект ограничителни, прозрачни пана, свързани чрез звездовиден покривен елемент и странични лайсни.
Честно казано, надявам се това никога да не бъде реализирано. Ако се случи, това би било сигнал единствено, че нещата не вървят в добра посока.
В един момент обаче, тези конкурси внезапно изчезнаха. Теми от подобен характер, спряха да се споменават.
-Защо, кризата около вируса създаде неудобства навсякъде, което означава, че би трябвало да продължи да се работи за отстраняването?
-Индустрията, като че ли беше разбрала, че да се създават ограничения, вместо да се търси решение на проблема, не е особено разумно. Световните усилия вече са насочени другаде, а индустриалния дизайн – към основната си функция – създаване на красиви, удобни и ергономични продукти.
Едно от неудобствата, които кризата създаде беше свързано с ограничаването на пътуванията. За мой късмет, в края на 2019-та и началото на 2020-та (буквално дни, преди да наложат строгите мерки), успях да присъствам на две събития, свързани с участието на мой продукт в конкурси. Първото беше по-скоро коктейл, отколкото грандиозна церемония, в известно заведение в Будапеща, където взех сравнителнo маловажна награда, тип “honorable mention”. Т.е. достатъчно добър продукт, за да му се обърне внимание, но не и чак за сериозна награда. Продуктът, с който участвах, бе столът „Шик“, а конкурсът, част от EPDA – European Product Design Award. Наградите бяха връчвани лично от Hossein Farmani, основателят на този и още няколко конкурса за дизайн.
На другата церемония, която беше в Киев, нещата се развиха по коренно различен начин. Там, със същия продукт, спечелих първа награда в конкурса Industart, категория Concept design. Освен статуетка, грамота и другите дребни неща, спечелих и триседмичен курс по основи на автомобилния дизайн в Торино, предоставен от Istituto Europeo di Design.
-Което също е награда, защото открива нови възможности?
-Да. Той беше отлаган 2 пъти, поради здравната криза. Сега е насрочен за това лято, дано да няма нови пречки, защото изглежда доста интересен. Поне според рекламното им видео. Първата седмица е свързана със скициране на идеята, втората е насочена към обучение за работа със специализирания софтуер за 3D моделиране, а третата, която ще е може би най-интересна – с изработване на модела от някакъв тип глина.
Общо взето, с това приключиха живите събития и към момента, всичко е онлайн. Имам една награда за тези единични пейки за градска среда. В горната си част имат слънчев панел, който захранва луминисцентните канали във вътрешността и те светят нощем. Наградите се връчваха онлайн и трябваше всеки за да запише кратко видео, което да излъчат в живото предаване. Общо взето скучно и безинтересно.
-Да разбирам ли, че повече негативи отколкото позитиви отчитате от пълното затваряне заради пандемията?
-Изолацията, както за мен, така и за всички има добри и лоши страни. От една страна имаш повече време, но пък като ограничиш излизания, пътувания, контакти, някак не ти идва музата. От миналата пролет, досега, имам 2 продукта, които са що годе добри.
Първият е стол, наречен Хокайдо, носещ името на втория по големина Японски остров. Вдъхновен от орнаментиката и изцяло в духа на източната култура, в характерни цветове и специфични, стилизирани елементи. Като например тази звезда, бойното оръжие шурикен, което е символ на Хокайдо . Конструкцията е нетипична за стол, но пък стандартното е скучно.
Вторият продукт е този комплект от шезлонг и малка маса – табуретка, в по-пастелни цветове. И двата продукта са лесни за сглобяване, състоят се от по два елемента.
Идеята е повлияна от модерния напоследък скандинавски стил Хюга (Hygge), синоним на уют, комфорт и спокойствие. За име на комплекта, аз избрах шведската дума Fika, която означава почивка за кафе. Проектът е сравнително нов и не е публикуван никъде, т.е. в тази статия го показвам за първи път.
Ограниченията, свързани със здравната криза, налагат много промени, към които трябва да се приспособим. Надеждите на всички са насочени в посока бързо и трайно разрешаване на този проблем, защото интересните неща в живота ни се случват благодарение на срещи, пътувания, контакти. Едно от важните условия, творчеството да се развива е да няма ограничения, защото липсата на свобода ни обрича на еднообразие.