През новия програмен период 2021-2027 г. проекти за саниране на жилищни сгради, включително и еднофамилни ще могат да бъдат допустими за финансиране по линия на няколко програми. Това са: механизъм за възстановяване и устойчивост на базата на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), програма „Развитие на регионите“ (ПРР) чрез Фонда за справедлив преход (ФСП) и Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
Задължително условие за изпълнението на мерките за обновяване на жилищни сгради, в т.ч. на еднофамилни къщи, ще бъде наличието на изготвено обследване за енергийна ефективност и техническо обследване на сградата, като спрямо заложените национални цели ще се подкрепят мерки, с които сградата постига висок енергиен клас.
По линия на НПВУ е разработена Програма за енергийна ефективност в сграден фонд, в която са предвидени мерки за подобряване на енергийните характеристики на жилищни сгради, включително и еднофамилни. Допустими територии ще бъдат всички общини в България. Програмата в момента се детайлизира, като механизмът на изпълнение, в т.ч. конкретните изисквания към сградите, начин и срок на кандидатстване и финансиране, не са финализирани.
Мерките за енергийна ефективност, които ще се подкрепят по линия на Фонда за справедлив преход, ще бъдат изпълнявани по ПРР в рамките на Приоритет 3 „Справедлив енергиен преход“ и ще се фокусират върху възобновяеми източници, надграждане на съществуващите инвестиции за постигане на висок енергиен клас и използване на зелени технологии. Предвидено е дейностите да се реализират на територията на определени административни области в страната, като към момента одобрени от Европейската комисия са областите Перник, Кюстендил и Стара Загора. В процес на обсъждане с ЕК е възможността териториалният обхват да бъде разширен с още осем области, в това число е Габрово.
Проектите по този приоритет ще стъпват изцяло на териториален подход, основавайки се на местните специфики и нужди, идентифицирани в съответните Териториалните планове за справедлив преход. Документите са в процес на разработване и се очаква да бъдат финализирани през втората половина на 2021 г.
Мерките за енергийна ефективност, финансирани през ЕФРР ще бъдат изпълнявани в рамките на ПРР – Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“. По тях ще се подкрепят проекти, идентифицирани на базата на подход „отдолу-нагоре“ и задължително изискване ще бъде същите да са отразени в релевантните териториални стратегии на общинско и регионално ниво – Планове за интегрирано развитие на общините и Интегрирани териториални стратегии.
Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР обхваща територията на 10-те най-големи градски общини в страната – Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград.
Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ включва територията на 40 градски общини – Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански.
Към настоящия момент моделът за подкрепа на мерките за повишаване на енергийна ефективност и обновяване на жилищни сгради е в процес на разработване.