Още по-тържествен и вълнуващ за жителите на с. Горна Росица бе празничният 3-ти март. Причина за това стана освещаването на официалното знаме с герб на селото. В началото на тържеството, под звуците на химна на България, девойки в народни носии издигнаха националния трибагреник, флага на ЕС и знамето на с. Горна Росица, осветено от отците Стилиян и Цонко.
Идеята за собствено знаме е на кмета на селото – Александър Генев, а проектът – на художника Васко Василев. По време на миналогодишните чествания на 120-ата годишнина от основаването на местното читалище, жителите на селото имаха възможност да избират между три предложени варианта на официалния символ на Горна Росица.
И те избират точно този, който вече гордо се развява на пилона пред кметството.
Ето и каква е символиката на герба. Външният контур визира купола на църквата „Св. Архангел Михаил“, както и острието на меч, насочено нагоре, символизиращо готовност за защита и взаимопомощ. Вътрешният контур пресъздава арките на каменния „гърбав“ мост в селото. Юнакът, побеждаващ змея, е фигурата от фонтана в центъра на Горна Росица, тълкуването на която е, че юнакът побеждава змея и освобождава водата. Любопитен факт е, че статуята за шадравана е докарана в селото през 1970 г., по време на кметуването на Христо Братинов, благодарение на сина му – поета Петко Братинов, който я вижда захвърлена в двора на столично учреждение. Под това изображение има вълни. Това са вълните на река Росица, протича край селото. А над всичко това, в горната част на герба, има две букви на глаголица. Това са първите букви на името на селото – „Г“ и „Р“. Всичко това е на светлосин фон, символизиращ простора и мирното небе над селището.
Всичко това научиха жителите и гостите на селото, които аплодираха издигането на флага навръх празника. Те бяха приветствани от кмета на селото. „Днес празнуваме една светла дата – датата, на която се осъществи вековната мечта на българина за свобода“, каза в словото си Александър Генев. Празникът продължи с рецитал на група за художествено слово при НЧ „Зора – 1872“ от габровския квартал „Нова махала“ с ръководител Светослав Славчев. После, с едноминутно мълчание и падане на колене, присъстващите почетоха паметта на загиналите за свободата на родината и поднесоха венец и цветя на мемориала в центъра на селото.
През цялото време почетен караул на загиналите дадоха членове на регионален клуб „Традиция“ от Габрово, които подредиха интересна изложба на оръжия и аксесоари от Руско-турската освободителна война. Мало и голямо се изреди да види и докосне с ръка пушки „Пибоди – Мартини“, „Крънка“, „Шнайдер“, „Тауър“, „Сливенска бойлия“ и др., револвери „Гасер“, „Смит и Уесън“, саби, ятагани, ножове – каракулак, както и военните аксесоари – селях, паласка, медал за храброст.
Празникът завърши с традиционно българско хоро.