• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
петък, 23 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Змей Горянин – забраняван и незабравен

Продължаваме 135-годишната традиция в. ”Росица” да представя малко известни факти за събития и личности, свързани с историята не само на нашия край, но и на страната.

от Вестник Росица
01.03.2021
в Култура, Общество
0 0
0
Змей Горянин – забраняван и незабравен

„Забравените и забранени писатели
можеха да бъдат знаменити.“
Катя Зографова

СИЛВА ВАСИЛЕВА, зам.-директор на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ – Русе


В средата на 40-те години в България се извършва радикална смяна на политическата система, което неизбежно оказва влияние и върху литературния процес. На принципа „Ако не си с нас си против нас!“ са забранени значими имена в българската култура, като Димитър Талев, Георги Божинов и мн. др. И дори не физическите репресии и затворите са най-страшното. Забраната за публикуване, опитът за заличаване от културната история на България са най-тежкото проклятие и наказание за всеки един творец. В събитията от тези години се крият и причините за превратностите в живота на Змей Горянин. От значимо и популярно име в българската литература през 30-те и началото на 40-те години на XX век, той е подложен на забвение и забранен за публикуване в продължение на почти пет десетилетия.
Роден през 1905г. в Русе, Светлозар Акендиев Димитров (както е истинското му име), има съдба, пълна с превратности. „Беден син на счетоводител – тесен социалист и „необуздан бохем…“ – така описва началото на неговия живот доц. Атанас Колев – един от най-ревностните радетели за реабилитирането на писателя. Змей Горянин публикува първото си стихотворение през 1921г. Две години по-късно се запознава с проф. Александър Балабанов, благодарение на когото е приобщен към елитния литературен кръг „Развигор“. Десет години по-късно е първата му среща с Елин Пелин и тяхното сътрудничество прераства в приятелство, продължило до края на дните му.
До 1944г. с името му се свързват 79 издания, от които 14 книги, 10 учебни помагала и 55 брошурни издания, подписани с много и най-разнообразни псевдоними. Но този, който го утвърждава и прави разпознаваем сред българските читатели, безспорно е Змей Горянин.
През есента на 1930г. се премества да живее в София. Трийсетте години на 20. век са изключително продуктивни за писателя. От печат излизат „Последният ден“ – сборник с разкази, посветен на стария Русчук, повестта „Кнез Иван Кулин“, историческият роман „Бачо Киро“, трилогията „Дунавът тече“ – „Светлини и сенки“ (1938), „Силата на робите“ (1939) и „Утолена жажда“ (1940). Създава прекрасна християнска лирика и литература за деца. Сътрудничи и публикува в българския периодичен печат. В съавторство с учителя Иван Георгиев написва учебници по история и отечествознание. През 1940г. получава наградата на Съюза на българските писатели. Година по-късно за романа си „Силата на робите“ получава наградата на Задругата на писателите историци, а през 1942г. Българската академия на науките му присъжда награда за повестта „Звезда керванджийка“. Мобилизиран е три пъти като военен дописник и писател лектор в Македония и Беломорска Тракия.


Съдбоносна за него се оказва годината 1942, когато за кратко става цензор в Дирекцията по печата. Именно това е причината през октомври 1944г. книгите му да попаднат в „Списъка на фашистката литература“ и бъдат иззети от библиотеките, а самият той – арестуван и съден от Народния съд. По същия процес присъди получават Фани Попова-Мутафова, Димитър Талев, Райко Алексиев и др. По същото време в затвора е и акад. Михаил Арнаудов. Или както в записките си от затвора с доза ирония сам Змея описва: „Инак погледнато, компанията е отлична: все първенци – асове на нашия политически, обществен, културен и стопански живот“. Заради краткото си цензурстване в Дирекцията по печата е осъден на една година затвор. И въпреки че е освободен предсрочно, известният му псевдоним е анатемосан, а името – заличено напълно от издателските планове.
През ноември 1944г. Управителният съвет на Съюза на българските писатели изключва от състава си 29 писатели, сред които и Змей Горянин, с мотива, че „са проявявали дейност, която е в разрез с интересите на народа и културата ни“ . Оттук насетне съдбата на писателя е едно непрекъснато изпитание. Изданията му са забранени. И въпреки че е помилван предсрочно, известният му псевдоним е анатемосан, а на автора е забранено да публикува.
След излизането му от затвора неговите „идейни наставници“ Георги Караславов, Христо Радевски и Младен Исаев му предлагат да се разкае публично и подпише декларация, че е бил добронамерен в работата си като цензор, но той категорично отказва с мотива, че не е необходимо да декларира нещо, което е факт. И естествено – за това си плаща. В буквалния смисъл на думата. През следващото десетилетие името на Змей Горянин не се споменава публично, творбите му не се публикуват, а за да прехранва семейството си е принуден да продава марки в малка дървена будка. Оцелява благодарение на приятелствата, някои от които създадени именно по време на престоя му в затвора.
Змей Горянин продължава да пише дори и в затвора. Издателство СОФЦЕНЗАТ е единственото, което „публикува“ неговите „Скици и бележки“ – малко затворническо тефтерче, в което писателят записва епиграми и спомени за своите съкилийници. Всъщност става въпрос за самиздати, ръкописи и машинописни страници, които авторът е оформял собственоръчно като книги или събирал в дома си. СОФЦЕНЗАТ е иронично намигване към типичните за годините на социализма съкращения на организации и институции, в случая – Софийски централен затвор. В отдел „Местна история“ на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе се съхраняват 5 от тези уникални издания. Четири от тях „Ефрем Босий“, „Призрак“, „Безсъници“ и „Един живот“ са ръкописи, а „Синият час“ е разказ, запазен в 8 машинописни страници. Изданията постъпват в библиотеката чрез дарение, направено в края на 80-те години на 20. век от съпругата на Светлозар Димитров – Соня.
Ръкописните издания, изписани със ситния калиглафски почерк на автора, са подвързани и оформени на ръка като истински книги. От написаните в затвора творби, съхранявани в русенската библиотека, „Синият час“ е подписан с един от многото, но не толкова популярни псевдоними на Светлозар Димитров – Иво Скребър.
След излизането му от затвора в края на 1945г., въпреки „ветото“ върху неговите издания, писателят не спира да твори. И да изработва напълно сам своите невъзможни да бъдат издавани книги. Написва множество епиграми, споменатите вече мемоарни „Скици и ескизи“ от затвора, автобиографичните записки „Червеният хотел“, ръкописът „Моят приятел Елин Пелин“, недовършената битово-сатирична повест „Превъплъщенията на Венцеслав Галушкин“. На бял свят се появяват саморъчно изработените сборник с разкази „Хляб от небето“ (1954), стихосбирките „Поема за живота и смъртта“ (1952), „Самота. Ненужна лирика“ (1953), „Нощ и ден“ (1955). Във фонда на библиотеката се пази и екземпляр от „самиздат“ на стихосбирката „Нощ и ден“, в който са събрани негови поетически творби от периода 1945 – 1955г. Добър художник, авторът илюстрира книгите си със свои рисунки.
Престоят в затвора, последвалите репресивни действия, включително „прихващане“ на лична кореспонденция, обиск на дома му, както и невъзможността да публикува и да бъде до своите читатели, разклащат сериозно здравето на Светлозар Димитров. Умира през август 1958г. в манастира „Седемте престола“ едва на 53 години.
След смъртта му с мисията да издири и запази всичко, създадено от Змей Горянин, се заема съпругата му – Соня Димитрова. За съжаление, ще е необходимо повече от десетилетие, докато негови книги бъдат отново отпечатани. Това се случва едва през 1976 г., когато по повод 100-годишнината от Априлското въстание, са преиздадени 6 от творбите му. Следва още един период на дълго и принудително забвение, продължил до 1992г.
В наши дни интересът към забравените и забранени имена е факт. Архивите им са обект на изследвания. Макар и непълно, макар и частично – на ход е реконструиране на тяхното личностно и авторово присъствие. Наша отговорност е да възстановим името на творец, който не се поколебава да заяви пред народния съд: „Никога нито една моя постъпка не е била предателска, подла и противонародна или предизвикана от сребролюбие и корист… съдете ме като блуден син, но като истински син на България и на българския народ“.
Животът на Змей Горянин е поредица от изпити, на които той е издържал. За това се изисква вътрешна сила, смелост и самообладание. Неговото творческо възкресяване е възможност пред нас самите да възстановим миналото си. Защото без стабилните основи на признанието към хората и времето преди нас няма как да се случи пълноценният ни ход напред.

Етикети: Змей Горянин
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Пред празника на буквите и словото

Пред празника на буквите и словото

23.05.2025
Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

ОбС заседава във вторник, съветниците – отново обединени по две точки

23.05.2025
Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

23.05.2025
Детски риболовен турнир “Хвани и пусни” за 1 юни

Детски риболовен турнир “Хвани и пусни” за 1 юни

23.05.2025
Учителите Светлана Христова и Детелина Винева от ДГ “Радост” с високо признание за професионализъм

Учителите Светлана Христова и Детелина Винева от ДГ “Радост” с високо признание за професионализъм

23.05.2025
11 награди за ВФ „Upstream Voices” от Националния конкурс за популярна песен „Петнадесет лалета“

11 награди за ВФ „Upstream Voices” от Националния конкурс за популярна песен „Петнадесет лалета“

23.05.2025
Следваща публикация
Началото на Руско-турската освободителна война

Началото на Руско-турската освободителна война

Честита Баба Марта!

Честита Баба Марта!

Без брошури за промоции в магазините заради COVID-19

Само за два дни 20 заразени с коронавирус в Севлиево

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Пред празника на буквите и словото

Пред празника на буквите и словото

23.05.2025
Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

ОбС заседава във вторник, съветниците – отново обединени по две точки

23.05.2025
Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

Учредиха синдикална секция на КТ “Подкрепа” в Психиатричната болница

23.05.2025
Двамата габровци, задържани с наркотици за близо 3 млн. лв., остават в ареста в Стара Загора

Двамата габровци, задържани с наркотици за близо 3 млн. лв., остават в ареста в Стара Загора

23.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Двамата габровци, задържани с наркотици за близо 3 млн. лв., остават в ареста в Стара Загора

Двамата габровци, задържани с наркотици за близо 3 млн. лв., остават в ареста в Стара Загора

23.05.2025
Внимание – нова схема за измама по телефона

Внимание – нова схема за измама по телефона

22.05.2025
Бракониер от Крамолин се жалва в две съдилища, но изгуби

Бракониер от Крамолин се жалва в две съдилища, но изгуби

20.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

2 седмици ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

3 седмици ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

3 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Божидар Генков: “Искам да научим учениците на повече добродетели, а родителите – да слушат чувствата и емоциите на децата си”
Интервю

Божидар Генков: “Искам да научим учениците на повече добродетели, а родителите – да слушат чувствата и емоциите на децата си”

от Вестник Росица
22.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.