• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
неделя, 11 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Галина Михнева: “Голямата “ножица” между най-ниските и най-високите заплати е съществен проблем в региона”

Уроците от ковид кризата са, че много бързо трябва да се въведат иновации в производството.

от Минка Минчева
23.02.2021
в Интервю
0 0
0
Галина Михнева:”Средствата от кохезионните фондове присъстват у нас повече от 10 г., но хората не са наясно за добавената им стойност”

-Г-жо Михнева, от доста години с Вас търсим причините за парадокса добро социално-икономическо развитие на Габровска област и демографски срив, който с последните изследвания на ИПИ доказва, че става вече тенденция. Защо?
-Според мен една от причините е в структурата на габровската икономика, в която от години водещи отрасли са машиностроене, производство на инструментална екипировка, мехатроника, електроника … Ние сме една от малкото области в страната, където производството дава над 50% от продукта на региона, т.е. продуктът се създава в производствените фирми, а не седнал на бюро или чрез търговия. Но този труд не е привлекателен за младите хора, за съжаление. Много често казвам, че съм започнала и половината от трудовия ми стаж е преминал в завода, където съм създавала с ръцете си нещо. А втората половина преминава на бюро. И, ако сега трябва да избирам бих избрала първата половина, защото в завода виждаш какво си създал със собствените си ръце и ум. Докато седнала зад бюрото, създавайки документи не разбирам какъв ефекта от това. Може и да е добър, но аз не го виждам пряко. Но това е моето мислене. Мисленето на младите хора сега е точно обратното. Другата причина е, че голяма част от производството в областта е машиностроене, която е 50% от промишлеността. Което означава, че трябва да си до машината, а след това да влезеш в галваничното и т.н. Все процеси, които за младите хора не са привлекателни, за да ги приемат за свои професии и да ги развиват в бъдеще.
-Може ли да търсим причините за този отлив към промишленото производство и в това, че доста дълго време професионалните гимназии, бивши техникуми бяха някъде по-назад в образованието?
-Определено! Аз съм свидетел как повече от 15 години на тези училища не се обръщаше внимание. Сега е точно обратното. И на държавно и на местно ниво се обръща голям внимание на професионалното образование. Но ние загубихме едно поколение.
-Всъщност това е поколението на родителите на днешните деца, които трябва да ги насочват в избора им за професионално обучение.
-Да, така е поколението, което трябва да се влее в работната сила. Габровска област стои от години на едно от първите места по всички социално- икономически показатели с изключение на демографията. По някои показатели сме на второ, на трето място, след София, или след другите големи градове Варна, Пловдив, но в същото време младите хора не искат да живеят тук.
-Спомням се един предишен разговор по същата тема и повод – изследването на ИПИ. Тогава Вие казахте, че сте правили проучване в ТУ – Габрово, което показало, че за младите хора е важна и средата в която живеят. Че не приемат негативизма, който за съжаление преобладава в Габровска област – видно е в социалните мрежи. Дали този критерий и днес е важен?
-То за цяла България е характерно, че ние сме една мрънкаща нация и виждаме само негативните неща. Но има разлика между мрънкащите. Едните са хора, които отричат по принцип и само мърморят, и другите, които също отричат, но предлагат алтернатива и решения.
-Как ще коментирате факта, че винаги когато излязат изследвания от Националния статистически институт или от Института за пазарна икономика, които показват доброто икономическо развитие на Габровска област, доброто ниво на средната работна заплата, много повече са хората, които изразяват недоверие към цифрите? Не означава ли и това, че жителите на областта не са запознати със структурата на икономиката в областта, с развитието и предмета на дейност на фирмите на голяма част от фирмите?
-Има го и този момент. Не знам колко хора знаят, че в Габровска област се правят симулаторите на Ферари. Но тази фирма не се рекламира, защото нейните целеви пазари са извън България. Това само като пример. Има и друга причина – голямата “ножица” между най-високите и най-ниските заплати в региона. И хората гледат от собствената си камбанария. Има фирми, които дават достатъчно високи заплати на хора, които ги получават заслужено. Но в същото време по-малките фирми нямат шанс да дадат такива големи заплати. Голямата “ножица” на размера на заплатите е наистина голям проблем за привличането на млади хора в региона. Нали на всички е ясно, че една продавачка е на минимална работна заплата. Затова средностатистически ние сме около средната работна заплата за България. Имаме хора на много ниски и на много високи заплати.
-Вие казахте, че има фирми на територията на областта, чийто целеви пазари са извън България, но техните работници са тук, в региона и е добре да знаят, че са направили своя добър избор да работят в тази фирма, в този град. И рекламата не е само търговска, нейната функция далеч не е само да представя и продава продукцията им. Не по-малко важно е да представят условията, които предлагат за работа, за кариерно развитие на специалистите, които работят в тях.
-Съгласна съм с Вас. И по тази причина загубихме едно поколение млади хора, които избраха чужбина. В интерес на истината, макар и късно, нашите фирми започнаха да правят срещи с ученици, да представят възможностите си за работа в Центъра за кариерно развитие в Габрово.
-Правят го в Севлиево най-вече чуждестранните фирми, които знаят, че добрият имидж на една фирма да създава добри условия за работа и кариерно развитие на своите служители, е съществена част от нейната реклама.
-И в Габрово вече го правят! И то габровски фирми, за разлика от чуждите на територията на общината. В крайна сметка това е въпрос на избор при ситуацията на ограничения които пандемията наложи. Ако не се нагодиш към новите условия, ти естествено загиваш. Тази ковид криза ускори много процеси, които така или иначе щяха да ни дойдат до главата. Ако не виждаш каква е перспективата, стоиш на едно място тъпо и упорито, нормално е да загинеш. Ще останат тези, които са се нагодили към новите условия.
Ще дам още един пример. По Нова година някой да е останал без подарък? Не е останал! Нищо, че моловете бяха затворени. И пак имаше опашки, но не пред търговските центрове, а пред куриерските фирми. Продължиха ли хората да си пазаруват вече онлайн? Продължиха. Ако има хора, които очакват, че като мине ковид кризата, магазините в моловете пак ще са пълни, най-вероятно половината вече няма да са там.
-Кризите създават проблеми, но дават и възможности. Според Вас какви възможности и уроци даде пандемията, която ни затвори в домовете пред габровската икономика?
-Уроците са, че много бързо трябва да се въведат иновации в производството. Както често казвам, машиностроителни детайли винаги ще са нужни, но парите, които получаваме за един детайл са пет пъти по-малко отколкото за едно цяло изделие.
Голяма част от нашите по-малки машиностроителни фирми правят това. Те изработват изделия, за които получават много малко средства. Принадената стойност, която имаме към крайния продукт, е малка. А в едно цяло изделия принадената стойност е много по-голяма.
-И как да привлечем млади хора в областта?
-Вече има бели лястовички в това отношение: IT секторът да стане по-достъпен в Габровска област; част от фирмите да се изнесат от София и другите големи градове тук; да успеем да привлечем тази целева група, защото тук има всички условия. Да създадем иновационни продукти – правят се много неща в тази посока. Създаден е Регионален иновационен център, който кандидатства за ново оборудване. Техническият университет разполага с оборудване. Стига да има хора, които мислят и искат да го използват.

Етикети: Галина Михневаросица
СподелиTweetСподели
Минка Минчева

Минка Минчева

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация
Общината кани на публичното обсъждане на проекта за бюджет 2021 г.

Севлиево е в програмата за саниране на еднофамилни къщи в периода 2021-2027 г.

Невена Минева и д-р Иван Иванов дадоха старт на реконструкцията на довеждащия водопровод

Невена Минева и д-р Иван Иванов дадоха старт на реконструкцията на довеждащия водопровод

Къде ще спират водата днес

Улици без вода в сряда

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
Бойно кръщение за малките баскетболистки

Бойно кръщение за малките баскетболистки

09.05.2025
С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

09.05.2025
Тони Маринов стана абониран за третото място

Тони Маринов стана абониран за третото място

09.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

4 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

6 дни ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

1 седмица ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
error: Съдържанието е с авторски права.