РУЖА ЛЮБЕНОВА
Александър Генев е кмет на село Горна Росица, мандат 2019 – 2023 година. Роден е на 27 април 1967 година в Севлиево. Висшето му образование е икономическо, възпитаник е на Стопанска академия “Димитър А. Ценов” – Свищов. Работил е като счетоводител, банков служител, началник търговски отдел. Двайсет години е бил на работа в структурите на Националната служба „Сигурност“, сега ДАНС. Родът на баща му е от с. Горна Росица. В момента майка му и цялото му семейство живеят в селото. Женен, с две деца.
За пандемията на село, за младите семейства и живота на село в тази обстановка, за свършеното и предстоящото в с. Горна Росица, за кметските болки – това са темите, с които в. „Росица“ се обърна към кмета Александър Генев.
-Г-н Генев, как се живее на село в условията на пандемия? Пусто ли е или хората все пак общуват? В кръга на шегата – правят ли се тайни или явни партита, каквито гледаме в големите градове?
-И в условия на пандемия и без пандемия на село се живее спокойно. Хората са далеч от шума на града. Общуването продължава, съобразено с епидемиологичната обстановка. Живеещите в с. Горна Росица са отговорни и спазват наложените ограничения.
-Колко са жителите и много ли от тях преминаха през „Ковид“-а? Имате ли много карантинирани ? Вие ли упражнявате контрол да не излизат от домовете си?
-Живеещите в селото са над 800 души. Нямам данни колко са преминали и са се справили със вируса. Нямам информация в момента и колко са поставени под карантина. Контролът по спазване на карантината е в правомощията на служителите от МВР.
-Горна Росица е голямо и „живо“ село, с фирми, млади семейства и деца. Чухме добри думи за читалищния живот в селото. Разкажете ни повече за това…
-Това е така. В селото има ферми за отглеждане на крави и кози, както и за производство на земеделска продукция. Тук се произвежда здравословната салата – хумус. Изпичат и се пакетират ядки. Имаме и бензиностанция и газстанция, пет магазина за хранителни и други стоки.
В Горна Росица живеят млади семейства, като децата са повече от петдесет. Опитваме се заедно със техните родители да им създаваме условия за спорт и игри. Преди няколко години община Севлиево е изградила детски кът с люлки. В двора на бившето училище обособихме терен за футбол. Има игрище за волейбол и два корта за бадминтон. В читалището има и маса за тенис. По този начин се стремим да откъснем децата от телефоните и социалните мрежи.
Относно мероприятията организирани от НЧ „Васил Левски – 1900“ през 2020 г. трябва да се отбележи честването на 120-годишнината от неговото създаване. Съвместно с фолклорния фестивал „Фолклорно домино“, през месец септември гости на тържествата бяха над 50 танцови и певчески групи, със повече от 800 участника. Концерт за жителите и гостите на с. Горна Росица изнесоха оркестър „Канарите“. За осъществяване на честването бяхме финансово подкрепени от частни лица и фирми. Искам да използвам страниците на вестник „Росица“ за да изкажа своята голяма благодарност и признателност.
Към момента в читалището има мъжка и женска фолклорни групи, както и курс за изучаване на български народни хора. Репетиции провежда и местна рок група. В библиотеката има повече от 12 000 книги, като читатели са малки и големи.
През 2020 г. НЧ „Васил Левски – 1900“ съвместно с кметството и Клуба на пенсионера организирахме честванията на: Трифон Зарезан, Националния празник 3-ти март, Тодоровден. Мъжката и женска фолклорни групи участваха в международния фестивал „Фолклорни нюанси“ в град Китен, както и в празника на с. Младен.
Към момента изчакваме указанията на Националния оперативен щаб кога да възобновим репетициите и подготовката на нови песни и танци.
-Вие се кандидатирахте за кмет като независим, впоследствие подкрепен от ГЕРБ и БСП. Останахте ли такъв? Усещали ли сте опити за политически натиск?
-Стремя се да остана най-вече близко до хората от селото, до техните радости проблеми. Към момента не усещам натиск към мен от където и да е. От страна на общинската администрация срещам разбиране, но има необходимост и от финансова подкрепа на държавата. На територията на община Севлиево има 28 кметства и наместничества, като общината трябва да подкрепя всички.
-Преди избора Ви за кмет инициирахте почистване на 10-годишните боклуци край Здравната служба в селото. Тази пролет ще има ли подобна кампания?
-От встъпването ми в длъжност организирах и проведохме няколко инициативи: почистихме около моста на изхода на селото в посока град Габрово, за да има видимост за преминаващите, почистихме двора на Здравната служба, окосихме гробищния парк, ремонтирахме оградата на малкия парк, като работата по възстановяването му ще продължи и тази година, озеленихме центъра на селото.
Всичко това свършихме заедно с живеещите в селото. Тук е момента да изкажа своята благодарност на всички, които ме подкрепяха.
-Какво най-много Ви тежи като кмет? Какви са проблемите в селото – инфраструктура, водоснабдяване или друго?
-Както споменах по-горе за решаване на основните проблеми на селото е необходима и подкрепа от държавата. Доизграждането на канализацията е основен проблем. В последствие трябва да се мисли за подобряване на инфраструктурата. През 2020 г. приключи газификацията. Условията за живот се подобряват, но канализацията е приоритет. По отношение на водоснабдяването – това е проблем на живеещите в цялата община.
-Какво предстои на мотополигона край селото? Ще има ли състезания и тази година?
-Към момента нямам информация планирани ли са състезания, като се има предвид и пандемията.
-И не мога да подмина класическият въпрос – какви качества трябва да има добрият кмет?
-Всеки ден да отива на работа с мисълта за живеещите в населеното място, както и с план за работата, която трябва да свърши през деня.