По десет проекта за 14 927 252 лв. ще работи екипът на Община Севлиево през тази година. Част от тях са в етап на изпълнение, тъй като дейностите по тях са стартирали през изминалата година. Подробности за това, кои са проектите, каква е стойността им и кои са източниците на финансиране, даде лично кметът на общината д-р Иван Иванов по време на публичното обсъждане на проектобюджета за 2021 година.
Първият проект е свързан с изграждането на мултифункционално спортно игрище в двора на ОУ „Христо Ботев“. Неговата стойност е 116 566 лв., безвъзмездно предоставени по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 (ПРСР). Игрището ще бъде с размери 17х27 метра и ще включва две тренировъчни полета. На него ще може да се играе футбол и баскетбол. Габаритите на всяко от тях ще съответстват на изискванията за провеждане на няколко вида спорт.
Проектът предвижда и допълнителна площ около игралните полета – зона за сигурност и комуникация. Спортната площадка ще бъде обезопасена с ажурна ограда, а настилката ще е изкуствена трева с височина 20 мм, която ще позволява практикуването на два вида спорт. Прилежащата към терена ограда ще се изгради от мека мрежа с височина 6 метра, а осветлението ще се осигурява посредством LED прожектори, разположени в четирите ъгъла на игрището, на височина 8 метра.
И през тази година продължава въвеждането на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради в Севлиево. Средствата за това са осигурени по Оперативна програма „Региони в растеж“. В проект на стойност 1 482 000 лв. ще бъдат санирани блоковете на ул. „Стара планина“ №129, на ул. „Хаджи Димитър“ №2 и ул. „Раковска“ №3, а с друг проект за 1 480 000 лв. ще бъдат обновени и сградите с адреси ж.к. „Митко Палаузов“ бл. 5, ул. „Стефан Пешев“ №18 и ул. „Ален мак“ №4. По проектите се предвижда поставяне на топлоизолация на външни стени, подмяна на дограма, топлоизолация на покрив. Инвестициите допринасят за подобряване на енергийната ефективност на сградите, намаляване на крайното потребление на енергия и емисиите на парникови газове, с което се повишава и качеството на въздуха. Освен това се подобрява и състоянието на сградния фонд в града и условията за живот в него.
По ПРСР през следващите месеци ще бъдат реконструирани и рехабилитирани улиците „Цар Симеон“, „Росица“ и „Стара планина“. Проектът е на стойност – 1 329 619 лв. и е 100% безвъзмездна помощ. Благодарение на тази инвестиция ще се организира и регулира движението по едни от най-натоварените улични трасета от транспортната схема на града.
През тази година ще започне работа и по проекта за реконструкция и ремонт на девет улици в града: „Проф. д-р Гочо Москов“, „Сава Тошев“, „Стефан Караджа“, „Мара Гидик“, „Хаджи Ангел“, „Никола Дабев“, „Света Троица“, „Иван Преснаков“ и „Георги Златев“, за сумата от 2 750 000 лв. Парите за това бяха осигурени в края на 2020 г. с постановление на Министерския съвет. Целта на ремонтните работи е да се извърши реконструкция на уличните настилки, с което да се преустанови процеса на разрушаването им и да се гарантира носимоспособността, равността и отводняването им от повърхностнио води. В същото време ще бъдат дозавършени дейностите по улиците „Марин Попов“, „Опълченска“ и „Стара планина“, в посока запад от светофарната уредба с ул. „Никола Петков“, които не успяха да приключат през 2020-та.
Предстои да започне изпълнението и на проекта за реконструкция на източния водопровод, водопроводен клон от пречиствателната станция в Стоките към разпределителната шахта към село Буря. По думите на д-р Иванов това са първата и втората част от първия етап в размер 5 386 000 лв. Вероятно през тази година ще бъдат проведени и процедурите по избор на изпълнител за третия участък от този първи етап. Общата дължина на трите участъка е близо 13 км, а източник на финанисране е правителството на България.
Основен ремонт на сградите, реконструкция и внедряване на мерки за енергийна ефективност ще бъдат изпълнени в базите на детска градина „Мечо Пух“ в селата Душево и Градница. Необходимите за това 910 567 лв. са осигурени по Програмата за развитие на селските райони.
До края на тази година е удължен срокът за изпълнение на проекта „Равен шанс за всички“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“. Към момента по него са обхванати над 600 деца и техните семейства, като им се предоставя пакет от социални, здравни и образователни услуги за превенция на риска от социално изключване в ранното детско развитие. Сумата по проекта е 1 297 000 лв.
До средата на тази година ще продължи проектът „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания“, с източник на финансиране ОП „Развитие на човешките ресурси“ на стойност 160 500 лв. Целта на проекта е да подобри качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ капацитет за предоставянето им чрез въвеждане на модел за патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания, вкл. с хронични заболявания и трайни увреждания за осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове.
Проект „Топъл обяд в условията на пандемия от COVID-19” ще продължи до края на април. Бюджетът му е в размер на 15 000 лв., осигурен от Оперативната програма за храни от Фонда за европейско подпомагане. От тази услуга се възползват 70 жители на общината. Проектът е планиран и се изпълнява в отговор на повишената заболеваемост в страната и осигурява подкрепа за задоволяване на базовата нужда от храна на хората, които се нуждаят от социална закрила в най-висока степен.