РУЖА ЛЮБЕНОВА
Четиридесет и три годишният севлиевец З. И. влезе в габровския Окръжен съд като подсъдим по дело за лихварство. Досъдебното производство срещу него се проточи дълго време, защото съдът на два пъти връща обвинителния му акт в прокуратурата заради неясноти и уточнения. Накрая, на 11 януари т. г., делото започна. Окръжните магистрати му отделиха два дни. През това време бяха разпитани петима свидетели и две вещи лица.
Последните бяха направили финансово-икономическа и строително-оценъчна ескпертиза. Следващите две заседания по този случай са насрочени за 8 и 9 февруари т. г.
Обвинението срещу З. И.е „… че през периода месец януари 2014 г. – месец декември 2018 г., без съответното разрешение на БНБ, съгласно разпоредбите на чл.13 ал.1 от Закона за кредитните институции, извършвал по занятие банкови сделки – като физическо лице предоставял кредити на различни лица от Севлиево и Дряново, с което получил значителни неправомерни доходи под формата на уговорена и заплатена му лихва по предоставените заеми и облага от прехвърляне на недвижим имот, общо в размер на 202 293,40 лева и с посоченото причинил другиму значителни вреди.“
А ние ще припомним, че 43-годишният севлиевец беше арестуван в средата на декември 2018 г. и престоя 24 часа в полицейския арест. Още тогава бе съобщено, че цялата му дейност е в противоречие със закона и е престъпление против паричната и кредитната система. Според чл. 252 от Наказателния кодекс всеки „който без съответно разрешение извършва по занятие банкови, застрахователни или други финансови сделки както и платежни услуги, за които се изисква такова разрешение, се наказва с лишаване от свобода от три до пет години и с конфискация до 1/2 от имуществото…“ А когато с дейността си е причинил другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е „лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация на част или на цялото имущество на дееца.“
По случая бяха работили служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при Областната дирекция на МВР -Габрово и полицейското управление в Севлиево. Още тогава по неофициална информация се чу, че подсъдимият предоставял заеми срещу заробващи лихви на цяла махала в Севлиево, в Габрово, че и в областта. Полицаите бяха открили и иззели много финансови документи, съотносими към незаконната лихварска дейност на мъжа. Бяха намерени и много чужди документи за самоличност, неправомерно задържани от обвинения в лихварство, с цел натиск на длъжниците за изплащане на заетите суми и огромните лихви към тях. Полицаите бяха открили и незаконно обсебени чужди банкови карти, с които вероятно сумите са теглени директно, без участието на собствениците им. У арестувания е имало и голяма сума пари.
Изходът от делото е още неясен, но по силата на закона и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) предяви претенции към подсъдимия З. И. КПКОНПИ е внесла иск за 353 839,41 лв. и един автомобил срещу 43-годишният мъж от Севлиево. Както е известно тази комисия отнема в полза на държавата имущество, за придобиването на което не е установен законен източник.