Електронните рецепти и електронните направления стартираха от петък, 18 декември. Личният лекар ще може да ги издава, след като чуе оплакванията на пациентите си по телефона – без да ги преглежда в кабинета си. Така ще се намали струпването на хора в коридорите на болниците. Известно време хартиените рецепти ще бъдат издавани паралелно с електронните..
Пациентите ще могат да получат изписаните от личния им лекар медикаменти, като продиктуват в аптеката трите си имена и ЕГН. Фармацевти обаче предупредиха преди дни, че системата може да заработи най-рано след месец, заради софтуера.
„За пациентите не би трябвало нищо да се промени – отиват на лекар, той прави съответното предписание в националната здравна информационна система”, коментира Димитър Маринов от Българския фармацевтичен съюз. По думите му, все още няма да може да се отиде с тази електронна рецепта, в която и да е аптека. Това ще стане на по-късен етап. Причината е в софтуерите. Вероятно ще са нужни месеци, за да заработи системата при всички.
Какво представлява електронна рецепта?
Електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят попълва на компютъра си и записва информация за нея в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк. Електронна рецепта се съхранява също и на специален сървър (компютър) в НЗОК, чрез който единствено може да бъде изпълнена. За да се отпусне изписаното лекарство, пациентът трябва да постави електронната си карта в четящо устройство в аптеката. Фармацевтът също поставя професионалната си карта в четеца.
Е-рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от здравната каса. От НЗОК съобщават, че очакват проектът да стартира скоро. Заради липса на пари, проектът се бави с години. Въвеждането на електронна рецепта ще улесни пациентите и лекарите, защото ще даде възможност при допусната грешка при изписването на лекарствата тя да бъде отстранена веднага, без да се налага повторно посещение при лекаря, обясняват от здравната каса. Очаква се да се подобри и контролът по предписване и отпускане на медикаменти, като те ще се следят в реално време.
Личните лекари се насърчават да преминат към електронната система, за да намалят шансовете за грешки и да улеснят пациентите си. Един от недостатъците на системата е, че лекарите трябва да отделят голяма сума пари, за да я въведат в практиките си и да заплатят за обучение за работа с нея. Любопитно е, че в САЩ умират по 7000 души годишно заради грешни лекарства. Много от смъртните случаи се дължат на нечетливо написани рецепти, които са били интерпретирани погрешно от фармацевтите при изпълнението на рецептата в аптеката.