Социалните домове в България отново са една от водещите теми в журналистическите сюжети на националните медии. Водеща не само с броя на заразените с Ковид 19 домуващи и персонал, но и със състоянието на домовете и качеството на услугата, която предлагат. Важат ли негативните оценки за всички домове, които предлагат социални услуги на различни категории хора? Какво е състоянието на четирите институции на територията на община Севлиево, които предлагат социална услуга за възрастни хора, коментира за в.”Росица” Петинка Михайлова, директор на Дирекция социално подпомогане в Севлиево.
-Как работят социалните домове по време на пандемия в община Севлиево?
-Директорите на социалните домове са на пряко подчинение на Община Севлиево, но аз също имам представа за тяхната работа Според мен се справят добре, спазват се всички противоепидемични мерки. Колегите са отговорни, дълги години работят като директори на съответната социална институция и правят всичко възможно, не само персонала, но и домуващите да бъдат опазени от опасния вирус.
-Повод за нашия разговор са поредните публикации за лоши условия за живот на хората в социални домове, за лошо отношение към тях от работещите там. Има ли такива случаи в домовете на територията на общината?
-Това, което се коментира в националните медии за социални домове в страната, не се отнася за домовете в община Севлиево. Аз съм бивш директор на дом, преди почти 20 години и мога да кажа, че никога досега не е ставало дума за насилия или за други подобни отношения към пребиваващите в домовете. В нашите домове всяка година се правят подобрения със съдействието на Общината и условията за хората в тях са добри.
-И в домовете за хора с психични заболявания и умствена изостаналост ли е така, защото за тях са най-сериозните бележки на контролните органи, а и най-стресиращите репортажи по медиите?
-Да, оценката ми е и за тези институции на територията на община Севлиево. Преди две години бяха направени проверки в Центъра за настаняване на пълнолетни лица с психични разстройства в с.Батошево. Бяха направени предписания. Някои от тях вече са отстранени, а по други се работи за подобряването им. Не е имало сигнали и оплаквания за насилие в нашите домове. Когато и да отидете ще видите, че хората излизат на разходка, облечени и обути, според сезона, нахранени, спокойни …..
-Каква е професионалната подготовка на екипите, които работят в тях, отговаря ли на потребностите от специални грижи към хората?
-Екипите в социалните домове редовно преминават през различни курсове за подобряване на тяхната квалификация. Смело мога да кажа, че във всеки дом работят много добри медицински специалисти, трудотерапевти, помощен персонал, санитари. Когато и да отидеш, в който и да е дом, ще видиш хора, които, въпреки заболяването си, изглеждат добре. Те са обгрижвани и това видимо си личи.
Сигурно понякога стават и инциденти, някой да е паднал, все пак това са болни хора, възрастни. Но специално в дома в с.Батошево и в Центъра за настаняване на пълнолетни лица с психични разстройства, колегите се справят блестящо.
Не съм чувала и недай, Боже, да чуя, че има насилие! Въпреки тежките диагнози на някои от хората – запозната съм с тях, защото настаняването им става чрез дирекцията, която ръководя, колегите успяват да създадат атмосфера на спокойствие и всички да съществуват заедно в мир. Сравнително рядко има някакъв инцидент.
Наскоро ми се наложи да посетя дома в с.Добромирка – отдавна не бях ходила там. Аз съм бивш директор на този дом, знам какво е било и какво съм оставила, затова останах безкрайто впечатлена и то приятно. Дограмата е сменена, баните са ремонтирани – в момента се правеха баните и тоалетни на третия етаж. Майсторите работеха усърдно. Домът е с прекрасна дневна, в която домуващите спокойно могат да гледат телевизия, да се забавляват. Чисто и приветливо. В градината има много цветя. Директорката на дома се е справила много добре.
-Вярно, че е много важно държавното финансиране, но доколко добрата среда зависи и от стопаните на един дом?
-Да, много зависи! Когато един човек иска да направи нещо, намира начин. Община Севлиево също има своята заслуга за добрия вид на социалните институции. Да, държавата финансира заплатите, режийните разходи, но подобренията в социалните институции се дължат на средствата, които Общината отпуска за тяхното извършване. Смятам, че всички социални домове в община Севлиево са в прилично състояние и се развиват добре. Не може всичко да стане изведнъж, но важното е, че се правят последователни стъпки в подобряването на материалната база и качеството на предлаганите социални услуги. Добромирка е един хубав добър дом, където цари тишина, цари спокойствие за хората, които живеят в него.
-Да, но не навсякъде е така. Появиха се и частни социални домове, които предлагат много по-добри условия и много от потенциалните потребители си задават въпроса:”Защо и в държавните не са такива?”
-Да, има частни домове, които предлагат много добри условия, но те все още са непосилни за по-голямата част от възрастните хора в България, които са с пенсии до 300 лв. Убедена съм, че някой ден тази категория хора ще имат по-високи доходи и ще могат да си позволят тази по-добра, но и по-скъпа услуга.
Но не бива да се лишаваме и от държавните институции. На територията на община Севлиево има четири дома, които предлагат социална услуга на пълнолетни лица. В Батошево има две институции – едната е за хора с умствена изостаналост, а другата е Център за настаняване на хора с психични разстройства. В с.Стоките и с.Добромирка има домове за стари хора, а в с.Столът – Дом за хора с двигателни увреждания.
Искам да се върна към първия Ви въпрос. Животът по време на пандемия e труден за всички. Още по-натоварващи са негативните информации за социалните домове у нас. Несправедливо е да се поставят всички институции, които предлагат социлни услуги, под общия знаменател на негативните оценки.
Ние, в община Севлиево сме щастливци, че на територията ни има психоболница, която предлага много добри условия за хора с психични проблеми.
Като бивша медицинска сестра мога да кажа, че никак не е лесно привеждането на пациент с обострено психично разстройство. В такова състояние той е опасен не само за другите, но и за себе си. На него трябва да му се окаже помощ, за да си върне спокойното състояние. Затова, когато се пише за психоболници или за социални институции за хора с психични разстройства, трябва да се проверяват много добре фактите.