На 6 декември Православната църква почита паметта на св. Николай Мирликийски Чудотворец – покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. Той е един от най-почитаните християнски светци, а името му означава Побеждаващ. Никулден е един от големите зимни празници, един от най-обичаните в българската обредна традиция.
Вярва се, че свети Никола е вестител на зимата и първия сняг, който пада от дългата му бяла брада. Известна е историята, разказваща как светците си разделяли света, а на Николай се паднали всички води – моретата, реките, езерата. Господар на целия подводен свят – рибите и водните демони, той може да предизвиква бури и урагани в морето, заради което на този ден всички кораби спират, за да умилостивят и почетат покровителя. Счита се, че на 6 декември приключва есенно-зимният риболовен сезон, отбелязван с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба.
Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на св. Николай, която пази от бурите и ветровете. С иконата на светеца жените на рибарите излизали по време на морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави. Българите почитат св. Николай и като пазител на семейството, жилището и добротата.
Една от най-празничните е Никулденската трапеза, на която задължително присъства рибник, приготвен често от шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата. Казват, че шаранът е „слугата“ на св. Николай. Шаранът, напълнен с ориз или булгур, с орехи и стафиди, се пече цял и след прикадяване се разчупва и раздава. Рибникът пък е шаран, който се пече обвит в тесто, разплескано и намазано с олио. По него се правят шарки или се налепват тестени пръчици и топчици, които изобразяват гръбнака, опашката и очите на шарана. На трапезата се нареждат обредни хлябове и постни ястия – варена царевица, жито, сърми, чушки, боб. Обичай е костите на шарана да се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в реката. В миналото възрастните жени пришивали на капиците на децата костта от темето на шарана, с форма на кръст, наричана „кръхче“, за да ги пази от зли сили и уроки. Освен с курбан, светецът се почита и с палене на свещи.
Св. Николай се почита и като пазител на семейството, жилището и добротата. Утре именници са хората, носещи имената Николай, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Нина, Кольо и др. Екипът на в. „Росица“ пожелава здраве и благополучие на празнуващите!