ДЕСИСЛАВА ПАВЛОВА – 10 „в“ клас, клуб „Журналист“
Каква е работата на редактора и какви са тънкостите на тази професия научиха момичетата и момчетата от клуб „Журналист“ при СУ „Васил Левски“. Техен гост преди дни, макар и онлайн, беше журналистът от в. „Росица“ – Галина Николова, която освен репортер е и редактор. Срещата беше заложена като инициатива по проекта от Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Библиотеките като образователна среда“.
От нея учениците научиха, че добрият текст е единството между замисъла и неговото изразяване: „Ако няма такова съответствие, преминаваме към подобряване на написаното, като това става по различни начини, което всъщност е редактирането. Т. е., всяка промяна в текста, с цел неговото подобряване, е редактиране“, каза Галина Николова. Тя уточни, че има няколко вида редактиране: съкращаване, прибавяне, заместване и разместване, като за всяко от тях даде подходящи примери.
Младите журналисти научиха още, че за слабост в един текст могат да се смятат разминаването между замисъл и речева реализация, а последното изисква точност, яснота и богатство на изказа. Г-жа Николова подчерта, че дългогодишният й опит в редактирането се свежда до три основни изисквания – пълно запазване на смисъла, посланието и внушението; запазване стила на автора; след редакцията текстът трябва да е по-добър от първоначалния.
За да илюстрира колко е трудно да се редактира един текст, като се запазва стилът му, тя приведе примери с къси текстове от различни автори. А в края на срещата даде възможност на учениците да й задават въпроси.
Накрая всички си обещаха да се видят отново и да обсъдят текстовете, които тя остави на младите журналисти за редактиране.