Стотици концерти в страната и чужбина. Но всички те – пред публика, която слуша със затаен дъх, а после аплодира. Само преди дни вокална група „Децата на Севлиево“, с ръководител Ваня Ангелска, участва за пръв път в онлайн концерт.
Какво е чувството да пееш, когато не виждаш своята публика? С какво се представиха талантливите севлиевчета и какво им предстои – разказва Ваня Ангелска.
– Как премина първият ви онлайн концерт? Какво е чувството, когато няма публика?
– На 22 ноември вокална група „Децата на Севлиево“ участва в онлайн концерт по покана на Международната Академия за млади таланти със седалище в Брюксел, Белгия. Нейният директор се свърза с нас с предложение да представим нашето изкуство в този концерт заедно с млади таланти в различни области на изкуството – инструментално, вокално изпълнителско изкуство, поезия, изобразително изкуство, театър. Разбира се, във време на пандемия и без реална публика срещу нас да се представиш по възможно най-добрия начин си е истинско предизвикателство. В творческия път на вокална група „Децата на Севлиево“ предизвикателства не са липсвали, но пред такова не се бяхме изправяли. Тъй като концерта беше двуезичен, представители на вокалната формация трябваше на английски и на български език да направят кратък анонс на групата, постиженията ни през годините и какво ще изпълним за приятелите на музиката. Вокална група „Децата на Севлиево“ през 2016 г. получи Специалната Европейска награда на борда на директорите на Европейската фолклорна организация за „Най-добра вокална група в Европа за последните 20 години“. Този факт е бил една от причините групата да получи тази покана.
А относно това какво е чувството да се пее, когато няма публика – разбира се, че не е същото. Когато пеем в концертна зала във въздуха се чувства обмена на енергията, която публиката ни връща по време на изпълнението, но ние с голяма любов представихме образци от българския песенен фолклор като послание за всички, които ни слушаха и гледаха в онлайн концерта.
– ВГ „Децата на Севлиево“ бяха единствените представители на България. С какво изненадахте онлайн публиката си?
– За наша голяма изненада първо организаторите изненадаха нас, като одобриха вокална група „Децата на Севлиево“ да участват с три изпълнения в концерта, а всеки от останалите участници представи по едно произведение. Навсякъде, където представяме нашето изкуство – и в България, и в чужбина представяме красотата и уникалността на нашия фолклор. Публиката на Франция, Великобритания, Холандия, Испания, Швейцария, Италия, Германия и още на много други места изразява с „бис“ и ставане на крака възхищението си от българския фолклор, който представяме и красивите и емоционални изпълнения на „Децата на Севлиево“. За този онлайн концерт отново заложихме на българския фолклор. Представихме многогласни изпълнения на песните „Момиче хубаво“, „Ела, моме“ и любимата песен на поколения българи „Я кажи ми, облаче ле бяло“.
– Какви бяха отзивите от вашите изпълнения?
– Оказа се, че доста хора от различни държави и континенти са гледали и слушали нашите изпълнения. По чата, който вървеше по време на онлайн концерта и по коментарите, които зрители и слушатели споделяха разбрахме, че сме ги изненадали като художествено ниво, като подбран репертоар и като емоционално въздействие. За нас беше много вълнуващо да четем в коментарите тези отзиви: „Великолепни гласове на „Децата на Севлиево“, „Уникална спятост и баланс между всички гласове“, „ Обичаме ви, „Деца на Севлиево“, „Истински сюрприз! Радваме се, че ви слушаме“, „Професионално поставени гласове и професионални аранжименти на песните“, „Гордост за вашия град и за България“ и т.н. Да, щастливи сме след такива отзиви, които дойдоха от САЩ, Люксембург, Германия, Белгия, България…
– Кои бяха другите участници?
– Преди да разкажа за другите участници бих искала да споделя, общото между тях. Това е, че всички участници, подбрани от Международната Академия за млади таланти се обучават по системата Монтесори. Монтесори педагогиката е изградена като концепция в началото на ХХ век на база и на опита на известните детски лекари и психолози Жан Пиаже, Едуард Сеген и Жан Итар. Мария Монтесори ползва достиженията на тези лекари и психолози и създава уникална система. Сърцевината е в бързото интелектуално развитие на личността и формирането й през заложбите и таланта на децата и младите хора.
В онлайн концерта своите постижения показаха талантливи деца от САЩ – изпълнения на ксилофон, на китара, на виолончело, на пиано. Белгийските млади таланти представиха освен клавирни и вокални изпълнения, и драматизация по приказката „Синбад мореплавателя“ от 1001 нощ. Лично на мен много ми допадна челиста от САЩ – момче с фина сетивност и много музикален талант. Начинът, по който беше направено театрализирането на приказката „Синбад мореплавателя“ също беше много интересно. То включваше различни визуални изкуства, музика, танц и театър. Всеки от изпълнителите се беше постарал в своята подготовка.
– 2020 година ни подложи на много изпитания. Как се отрази пълната карантина и онлайн обучението на вашите занятия? Възможно ли е една вокална група да се ръководи дистанционно?
– Мъдреците са казали: „Когато има желание, има и начин“. Ние работим по различни проекти. Подготвяме и обновяваме непрекъснато нашия репертоар, който обхваща различни жанрове. Изминалата творческа година започнахме с концерт в гр. Велико Търново, на който ни поканиха на абсолвентското тържество при връчването за дипломите на завършващите медицина студенти. Фото постери от събитието с наше участие бяха изложени за два месеца на главната улица в центъра на Велико Търново. Последваха концертни участия през февруари месец в Южна Италия. След това ни връхлетя този вирус. Но ние продължихме нашите репетиции онлайн. След разхлабването на мерките продължихме да репетираме присъствено. За всички участници от вокалната формация това беше радостно завръщане към нашата традиционна работа. До края на октомври вървеше присъствен репетиционен процес. Но сега отново за нашата работа ползваме различни онлайн платформи и интернет канали. Работим по соловите изпълнения, вокалното изработване на гласовите партии. Надяваме се след Нова година нещата полека-лека да се нормализират и отново да изпитаме радостта от това реално да сме в репетиционната зала и с нашата публика – тук, в различни места в България и в чужбина.
– Как виждате 2021 година? Какво предстои пред вас, като вокална група, а и в личен план?
– С оптимизъм и надежда гледаме напред. Всяко предизвикателство ни прави по-силни и по-успешни. Радвам се на всеки член на вокалната група, че по свой начин успява да се справи и намира път към личното си израстване и продължава да държи интереса си към вокалното изкуство. Това го правят с голяма любов и отдаденост, с чувство за принадлежност към нашето артистично семейство, наречено „Децата на Севлиево“.
В личен план – удовлетворена съм от работата ми, свързана с написването ми в съавторство на учебниците по Музика от първи до десети клас, по които днес вече учат предмета Музика учениците в България. Към учебниците написах отново в съавторство и десет Книги за учителите, в които методически е представен всеки урок, дадени са верните отговори на всяка учебна задача, написани са нотите на всяка от изучаваните песни, представени са нотните примери на темите от музикалните произведения за слушане. Към учебниците по Музика и към Книгите за учителите за всички класове от първи до десети клас направихме и електронни учебници, които по съвременен модерен начин представят учебното съдържание. За мое удовлетворение и чест за вокална група „Децата на Севлиево“ много от задължителните песни за всички класове от първи до десети са изпълнени от талантливите севлиевски деца и са включени в компакт дисковете, които са комплектовани с всеки учебник за класовете от първи до десети.
За вокалната група – очакват ни концерти в чужбина, които вече подготвяме и за сега са планувани за лятото на 2021-ва и за 2022-ра година.
Ваня Ангелска е съкровище !
Дарение, което заслужава най-доброто !
Благодаря ви, г-жа Ангелска за изкуството, което
създавате !
Като родител оценявам дълбоките умения и влияние г-жа Ангелска има над учениците, с които работи.
Тя мотивира и променя с магията на музиката.