За нормален живот на четиричленно домакинство – двама възрастни и две деца , са необходими 2508 лева месечно. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за последното тримесечие. Данните бяха представени на онлайн пресконференция от президента на КНСБ Пламен Димитров и от експерта Виолета Иванова.
Издръжката на живот за човек от четиричленно домакинство е 627 лева. Парите са необходимите за покриване на разходите за храна, за поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти за четиричленно домакинство.
Няма сериозни изменения спрямо предходното тримесечие, издръжката нараства с 0,2 процента, но хранителните стоки спадат с 0,8 процента, но на годишна база цените нарастват с 3,8 процента, каза Виолета Иванова. Най-силен спад спрямо предходното тримесечие се забелязва при плодове и зеленчуци -с 4,8 процента, при месото – с 0,8 на сто, цената на хляба обаче нараства средно с 1 ,2 процента, на ориза с 0,8 на сто, на варивата с 1,6 на сто. При нехранителните стоки има ръст от 1,1 на сто спрямо предходното тримесечие, което зависи от най-вече от ръста на жилищните разходи.
Данните на КНСБ показват, че 67.6% от домакинствата живеят с общ доход на 1 човек под необходимите средства за издръжка на живот. Групата на бедните се запазва на почти същите нива спрямо предходното тримесечие, но спрямо декември нараства с около 200 хил. души. Най-бедните 20 процента са изправени пред по-голяма опасност спрямо най-богатите 20 на сто. Налице са икономически рискове тази част от домакинствата да станат по-бедни, отколкото са били преди кризата, заяви Пламен Димитров. Той припомни, че Ковид кризата промени начина на живот и работа. В проучване на Eurofound на живота, работещите и COVID-19 се констатира, че поради пандемията много от гражданите в Европа започнаха да работят от вкъщи – 44.6 на сто , а в България едва 25.6 на сто.
Високият дял на хора с просрочени задължения е показател за широк обхват на бедните домакинства. Между страните-членки на ЕС България е на първо място по процент на хората, които са срещали затруднения да изплатят потребителски заеми и кредити – съответно април – 24.4 на сто, юли – 21.1 на сто, неформални заеми към близки и роднини – 19.6 процента и съответно юли – 19.4 на сто, както и затруднения при плащането на телефон/интернет – 23.9 на сто и юли 23.2 на сто.
Около две трети от наетите продължават да получават работна заплата по-ниска от средната за страната, което дава ясен знак за разслоение в доходите, което е по-голямо от нормалното, каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
През третото тримесечие на 2020 година общият доход средно на човек достига 1754 лева или средномесечно това е 585 лева по данни на НСИ. Приносът от работна заплата се задържа, намаляват доходите от извънработна заплата, от самостоятелна заетост. Доходите от пенсия нарастват с 11,1 на сто и около 2,5 пъти на обезщетенията за безработни.
Пламен Димитров припомни, че около 300 000 работни места бяха запазени, благодарение на мерките и схемите, договорени между социалните партньори. 103 000 работни места за периода март-октомври бяха загубени. Най-силно са засегнати тези, които са изложени на риск от бедност и социално изключване, а страната ни продължава да е водеща по този показател – около 32 процента от населението.