Велизар Захариев е художникът, който пое школата по изобразително изкуство при читалище „Развитие-1870“. Това е факт отпреди месец, когато досегашният ръководител на школата Ива Русинова се оттегли от активна дейност поради лични причини.
Ива Русинова оглави школата по изобразително изкуство през 2003 година и за 17-годишния период, в който обучаваше децата, доказа таланта им и своя принос в тяхното развитие чрез множеството награди, получени от тях от международни и национални детски конкурси и изложби. Като график, тя беше единственият преподавател, който можеше в дълбочина да запознава малките художници в тънкостите на тази техника за рисуване.
За късия едномесечен период, от който пое школата, Велизар Захариев вече има 15-ина деца на възраст от 6 до 13 години. Засега той работи с тях присъствено, на групички от по петима – разбира се, със съгласието на родителите им. Който е влизал в стаята на школата в читалище „Развитие-1870“, знае, че тя е просторна и позволява спазване на изискваните разстояния, за да се отговори на предписаните правила за предпазване от заразяване с коронавирус. По време на заниманията всички са с предпазни маски, а помещението се дезинфекцира според указанията.
„Искам да уча децата и да ги запознавам с всички техники, които се използват в изобразителното изкуство. Провокирам ги по различен начин, поставям им задачи, които изискват от тях много да рисуват. Радвам се, че мога да работя с тях присъствено, защото никак не мога да си представя, особено за най-малките, че може да се получи пълноценен учебен процес чрез електронните устройства. Освен това искам да науча децата на наблюдателност, която е необходима не само за тях като творци, но и в живота ще им бъде полезна.“ Това коментира за в. „Росица“ Велизар Захариев, който е известен повече като скулптор. Въпреки че за пръв път поема цяла школа по изобразително изкуство, на практика той има опит в обучаването на деца. Вече няколко лета той провежда занимания на малчугани, които бяха обхванати от инициативите, организирани от детски комплекс „Йовко Йовков“, а освен това водеше обучение по изобразително изкуство на деца от кв. „Балабанца“.